Kotvičník

Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně. 
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2024 je už v prodeji.

Artyčok kardový

Artyčok kardový

25 Kč

Canaria cardunculus
patří k nejlepším léčivům na játra a žlučník. Zvyšuje tvorbu žluči a také její vylučování, podporuje detoxikační činnost jater a vylučování škodlivin močí. Snižuje hladinu krevního cukru a je vhodným doplňkovým léčivem při diabetu. Zabraňuje ukládání cholesterolu v cévách. Má také výrazné protialergické účinky, což se dobře uplatňuje při léčbě různých ekzémů. Podporuje produkci trávicích enzymů ve slinivce a je také doporučována při poruchách její funkce. Celkově zlepšuje trávení a látkovou výměnu.
Tento ušlechtilý druh artyčoku se pěstuje i jako potravina, zelenina pro jemné a chutné řapíky, které se připravují jako chřest.

Množství

Artyčok kardový, Canaria cardunculus, - letnička, mrazuvzdorný až do -18°C
rostlina u nás většinou pěstovaná jako letnička. Je to teplomilná rostlina vzhledem připomínající bodlák. Tento ušlechtilý druh se pěstuje jako potravina, zelenina pro jemné, chutné řapíky, které se připravují jako chřest. Rostlina je i léčivá.
Artyčok je vysoký přes jeden metr. Přízemní listy rostou ve veliké růžici. Plodem je nažka. Kvete červeno-fialovými květními úbory. Artyčok je i půvabným prvkem do zahrady, přináší do ní barvu. Vyžaduje plné slunce, půdu vyžaduje bohatou na živiny, hluboko propracovanou a dostatečně vlhkou. Vyžaduje zvýšenou zálivku. Během růstu rostliny často okopáváme, zbavujeme plevele a přihnojujeme. Seřezáváme a sklízíme dosud nerozkvetlé květní úbory, které mají mohutné vyvinuté masité lůžko a dužnaté zákrovní listeny.
Snese mráz do -18 °C, takže artyčok můžeme pěstovat jako trvalku.
Ke konzumaci se používají vybělené řapíky, které svou chutí připomínají chřest. V druhé půli léta bývají řapíky už dostatečně vyvinuté. To pak největší listy zahrneme zeminou, nebo je obalíme textilií. Do tří týdnů jsou řapíky vybělené a můžeme je sklízet. Artyčok je známý svou hořkou chutí, která se využívá při výrobě alkoholických i nealkoholických nápojů.

Artyčok patří k nejlepším léčivům na játra a žlučník. Zvyšuje tvorbu žluči a také její vylučování, podporuje detoxikační činnost jater a vylučování škodlivin močí. Snižuje hladinu krevního cukru a je vhodným doplňkovým léčivem při diabetu. Zabraňuje ukládání cholesterolu v cévách. Má také výrazné protialergické účinky, což se dobře uplatňuje při léčbě různých ekzémů. Podporuje produkci trávicích enzymů ve slinivce a je také doporučována při poruchách její funkce. Celkově zlepšuje trávení a látkovou výměnu.
Z čajových forem je nejúčinnější odvar, získaný asi dvouminutovým vařením usušených listů. Podává se po jednom šálku čtyřikrát denně.
Velmi dobrý účinek má odvar čerstvého kořene artyčoku ve víně. Je to lék velice starý, který kromě již popsaných účinků také odstraňuje nepříjemný pach těla, především v podpaží.
Odvar: osmdesát gramů čerstvého kořene se zalije 1 litrem červeného, nekonzervovaného vína a nechá se krátce přejít varem. Po pomalém vychladnutí se uloží do chladna, ale ne do chladničky. Užívá se 3krát denně jedna polévková lžíce po dobu 15 dní, pak se udělá 14 dní přestávka a opět se 15 dní užívá. Celá kúra trvá 44 dní.

Semena artyčoku se vysévají do zakořeňovačů v březnu. Hloubka výsevu je 0,5 cm. Doba klíčení je 10–14 dní.

34,5

Vlastnosti

Balení
10 semen