Allium ursinum V gastronomii se užívá na výrobu pesta, čerstvou natí se koření bílé polévky, omáčky, masa a podobně. Česneková chuť je mírnější než u kuchyňského česneku. Rostlina je jedlá celá. Sbírá se nať na počátku květu, tj. v dubnu a květnu, a cibule v srpnu a září.
Česnek medvědí, lesní česnek, Allium ursinum, - vytrvalý, mrazuvzdorný až do -40°C Jedná se o evropský druh vytrvalé, až 45 cm vysoké byliny s podzemní cibulí, která je podlouhlá, až 6 cm dlouhá a až 2 cm tlustá. Listy jsou přízemní, řapíkaté, čepele úzce eliptické až úzce vejčité. Květy jsou uspořádány do květenství, obsahuje až 20 květů. Pacibulky chybí. Nejvíce roste ve vlhkých, živinami bohatších lesích a luzích. Česnek medvědí je používán jako léčivá rostlina, zelenina a pěstuje se i pro okrasu. V gastronomii se užívá na výrobu pesta, čerstvou natí se koření bílé polévky, omáčky, masa a podobně. Česneková chuť je mírnější než u kuchyňského česneku. Rostlina je jedlá celá – sbírá se nať na počátku květu, tj. v dubnu a květnu, a cibule v srpnu a září. Při sběru je třeba dávat pozor na záměnu s mladými listy jedovaté konvalinky či ocúnu jesenního.
V evropské medicíně se používal ke zlepšení trávení, léčbě onemocnění dýchacích cest a prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Studie prokázaly jeho pozitivní vliv na prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Ovlivňuje tekutost tukových membrán, reguluje zvýšený krevní tlak, ovlivňuje biosyntézu cholesterolu velmi podobně jako česnek. Včelařství: Česnek medvědí je výbornou nektarodárnou i pylodárnou rostlinou. Nektar i pyl mají silnou česnekovou vůni. Druhové medy z česneku jsou produkovány v alpských oblastech, kde roste česneku velké množství. Med má typické aroma po česneku, které ale po delším skladováním medu zmizí. Česnek medvědí se snadno množí semeny i cibulkami. Cibulky vysazujeme ve skupinách, společně 5 až 10 kusů cibulek. Cibulky sázíme tak, aby nad jejich vrcholem bylo přibližně 5 cm půdy. Sázíme do vlhké a spíše stinné půdy.
Semínka česneku medvědího se běžně prodávají. Je vhodné, ale není nezbytné, semínka medvědího před výsevem stratifikovat. Stratifikace je vhodná, ale není nezbytně nutná. I bez ní semínka vyklíčí. Stratifikací se uměle napodobují přírodní podmínky, období chladu, kterými semínka v přírodě prochází. Tímto se stimulují semena ke klíčení. Obdobím chladu trvá 60–90 dní. Semínka se umístí do lednice na teplotu kolem +5°C. Ne na teploty pod 0°C a určitě ne na mrazák. Mokrá stratifikace: Semena se umístí ve vlhkém písku na místech, kde je chladno, ale ne mrazivo. Jako bychom přezimovali kořenovou zeleninu. Suchá stratifikace: Semena se promíchají s hrstkou vlhkého písku, zabalí do papíru, vsunou do papírového sáčku a to se uloží do ledničky na teplotu kolem +5°C. Ne na mrazák. Kontroluje se, aby obsah sáčku nevyschl.