Košík0(0)
Bělotrn kulatohlavý
25 Kč
Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně.
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2023 je už v prodeji.
Čeleď: miříkovité (Apiaceae)
Lidové názvy: děhyl, andělský kořen, anjelička, litvor
Popis: Je to dvouletá nebo vytrvalá, statná, i přes 2 m vysoká, silně aromatická bylina. Z krátkého, tmavohnědého, řepovitého, 5-7 cm silného a kroužkově vrásčitého oddenku vyrůstá větší počet 30 až 40 cm dlouhých a 1 až 1,5 cm silných kořenů, dolů směřujících. Prvým rokem vytváří pouze velké, asi půl metru dlouhé listy s mohutnými pochvami. Druhým rokem, v suchých drnových půdách lesních pasek a luk někdy za 10 i více let, vytváří olistěnou a bohatě větvenou květní lodyhu, která je přímá, silná, oblá, podélně rýhovaná, dutá a lysá. Listy jsou v obrysu trojboké na bázi s nafouklými pochvami, trojeně 2-3krát zpeřené, horní na velkých pochvách přisedlé; jednotlivé lístky jsou vejčité až vejčitě kopinaté, 5-8 cm dlouhé, špičaté, na okraji nestejně ostře pilovité, koncové lístky jsou víceméně trojlaločné, postranní nesouměrně dvojlaločné. Květy jsou uspořádány v koncových okolících, v průměru až 15 cm širokých; jsou polokulovité, bezobalné, složené ze 20-40 polokulovitých hustých okolíčků; obalíčky tvoří četné čárkovitě šídlovité, lysé nebo drsné listence. Kališní cípy jsou nezřetelné, korunních plátků 5, jsou zelenobílé nebo nažloutlé, 1-1,5 mm dlouhé; tyčinky jsou nápadně dlouhé (2-3 mm), čnělky jsou kratičké, nepřevyšijí květní terč. Plod je nažloutlá, 3-5 x 5-9 mm velká, široce oválná nažka s třemi hřbetními žebry a s dvěma postranními, v křídla rozšířenými. Kvete od července do poloviny srpna.
Výskyt: Roste od podhorského do subalpinského pásma podél lesních potůčků, na travnatých horských nivách, na pasekách, prameništích, subalpinských horských loukách. Pro potřeby průmyslu se pěstuje. Preferuje stanoviště vlhká, chladná, na minerální látky bohatá.
Andělika je eurasijský druh, hojněji rozšířený již jen v severní Evropě a na Sibiři. Jelikož se ve středověku stala velmi oblíbená bylinou, na řadě míst již byla vyhubena.
Využití: Kromě léčebného využití se andělika používala i jako zelenina a k přípravě náplní do moučných výrobků. Značné množství anděliky se dnes spotřebuje k izolaci silice, používané na výrobu likérů (např. benediktinka, šartréska), v parfumerii či ke zvýraznění vůně šňupavého tabáku. Mimoto je významnou medonosnou rostlinou, poskytující jasně žlutý med.
Možnost záměny: Mnohem hojněji se vyskytuje příbuzný děhel lesní (Angelica sylvestris L.), který je však menší, s bílými květy a poněkud méně příjemným zápachem.
Droga: oddenek s kořeny (Radix angelicae), plody (Fructus angelicae)
Obsahové látky: Obě drogy obsahují především silici, kumariny, furokumariny, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny a cukry.
Sběr a sušení: Podzemní části se vykopávají na podzim (září - říjen) druhého roku, starší rostliny lze sklízet i časně z jara (březen - duben). Zbaví se hlíny, krátce se omyjí ve studené vodě a suší ve stínu na vzdušných místech, nejlépe umělým teplem do 35 °C. Silné oddenky je možné rozkrojit, vhodnější je však sušení vcelku. Droga má silně aromatickou vůni a ostře kořenitou, nahořklou chuť. Nemá obsahovat jiné části rostliny a části zbarvené jinak než šedohnědě nebo načervenale. Droga snadno vlhne a často je napadána škůdci.
Plody se sklízejí v srpnu a v září tak, že se seřezávají celá květenství a oddělují nažky, které se suší při teplotě 35 °C.
Použití: Droga příznivě ovlivňuje sekreci žaludečních šťáv, podporuje trávení, povzbuzuje sekreci a nervovou činnost, uvolňuje křeče, usnadňuje odkašlávaní a má slabý močopudný účinek.
Kořenová droga je odedávna velmi populární a ve středověku se používala i proti moru. Nyní se používá jako prostředek zlepšující trávení, podporující sekreční funkci střev, prostředek s účinky močopudnými, potopudnými, posilující a tonizující, při nervovém vyčerpání, hysterii, nespavosti, střevních kolikách, gastritidách a průjmech. Při špatném trávení se doporučuje macerační odvar (20 g na 1 l vody), při nadýmání pak dvakrát denně na špičku nože prášková droga. Používá se i jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní. Společně s jinými aromatickými drogami se používá do celkově posilujících koupelí (200 g drogy na koupel).
Vedlejší účinky: Při sběru může čerstvá šťáva působit toxicky a vyvolat bolestivé vyrážky až puchýře. Předávkování (jednorázové použití více než 2 g silice) vyvolá podráždění ledvin.