Arnika horská  / trvalka

Arnika horská, trvalka

25 Kč

Užití: patří mezi nejlepší hojivé prostředky například na všechny rány, vředy apod., ale také velmi příznivě působí na zánět křečových žil. Má též široké uplatnění v kardiologii. Velmi dobře působí na prokrvení věnčitých cév.

Množství

Arnika horská,  Arnica montana
Arnika je vytrvalá bylina, která má válcovitý oddenek s růžicí přízemních, vejčitých, celokrajných listů. Lodyhy mají listy vstřícné a kopinaté. Květní úbory jsou velké oranžově žluté. Mají dvouřadý zákrov a 14 až 20 jazykovitých obvodových květů, v terčích mnoho trubkovitých květů. Plody ( nažky) jsou až 5 mm dlouhé s bledě žlutým chmýrem. Kvete od června do srpna.

- Výskyt: Arnika je rozšířená v Evropě a Severní Americe. U nás roste hlavně v hornatějších polohách na pastvinách, loukách, v rašelinných lesích.
- Sběr a úprava: Z Arniky používáme květ a oddenek. Květy sbíráme bez květního lůžka a zákrovu před rozkvětem a to od června do srpna. Sušíme nejlépe uměle při 40 stupních, aby si květ zachoval barvu. Sbírají se také květy se zákrovem.
Oddenek sbíráme na podzim v září a říjnu. Arnika má slabě aromatický pach a ostře kořenitou a nahořklou chuť. Tato bylina je u nás chráněná.
- Účinné látky a působení:
Obě drogy obsahují silici, hořčinu arnicin, karotenoidy, arnisterol, arnidiol, třísloviny a minerální látky.
Vnitřně se používá pro povzbuzení činnosti žaludeční a střevní sliznice a dráždí ledviny ke zvýšené činnosti. Zevně na kůži vyvolává místní překrvení a zánět, při předávkování puchýře.
Květ obsahuje arnikaflavon,který má vliv na nervové obvodové zakončení cholin a xantofyl. Cholin a arnisterol přispívají k hojení ran a podporují granulaci. Je to lék protizánětlivý a antiseptický, snižuje srážlivost krve a působí vazodilatačně na koronární tepny i na periferní oběh.
- Použití:
Vnitřně se užívá při bronchitidě, arterioskleróze, koronární insuficienci a anginozních bolestech. Je možné ji použít při záchvatech anginy pectoris, při poškození myokardu, ale jen na radu lékaře. Zevně se nálev používá jako antiflogistikum a kožní dezinficiens, na obklady při zánětech, otocích, při svalovém revmatismu nebo kloubních potížích.

 

33

Vlastnosti

Balení
30 semen