Kotvičník

Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně. 
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2023 je už v prodeji.

Bedrník větší  / trvalka

Bedrník větší, trvalka

25 Kč

Užití: hodí se ke všemu, co má odejít močí (Matthioli). Dovede zmenšit soudržnost ledvinových a močových kamenů, takže se začnou drolit a rozpadat.

Množství

Pimpinella saxifraga - bedrník obecný

Slovensky: Bedrovník lomikameňový

Čeleď: Apiaceae - miříkovité (okoličnaté)

Rod

Pimpinella zahrnuje okolo 70 druhů, které rostou v Evropě, v západní a jižní Asii, ve střední a jižní Africe, na Madagaskaru, druhotně i v Severní Americe a v Austrálii.

Popis:

Vytrvalá, 20 až 80 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, plná, oblá, jemně rýhovaná, v horní části jen málo olistěná. Přízemní a dolní lodyžní listy dlouze řapíkaté, lichozpěřené, s 3 až 6 jařmy lístků, které jsou přisedlé, vejčité, na okraji zubaté. Horní listy velmi redukované, čepel obvykle více členěná, řapík pochvovitě rozšířený. Okolíky složené z 6 až 22 okolíčků, listeny obalu i obalíčků chybí, korunní lístky bílé až světle růžové, čnělky při odkvětu kratší než semeník. Kvete v VII až X.

Stanoviště:

Sušší trávníky, vřesoviště, pastviny, skalnaté svahy, světlé a suché lesy, náspy, podél cest, na půdách sušších, chudších až skeletových, mělkých, kamenitých, kyprých, málo výživných.

Rozšíření:

V ČR roztroušeně až dosti hojně od nížin po podhorské oblasti, v horských polohách jen ojediněle. Celkově roste v téměř celé Evropě, na severu po severní Finsko a severní Rusko, na jihu po střední Španělsko, jižní Itálii a Řecko, na východě po Ural, Bajkal a Kavkaz.

Léčitelství:

Sbírá se kořen (Radix pimpinellae), nejlépe na jaře (březen až duben) nebo na podzim (září až říjen). Suší se ve stínu, za umělého sušení by teplota neměla přesáhnout 40 °C.
Obsahuje zejména silice (asi 0,4 %) s aromatickými kumariny (pimpinellin) a deriváty eugenolu a dále třísloviny, hořčiny, soli vápníku a draslíku, pektin, sliz, saponin a tanin.
Droga působí detoxikačně, snižuje soudržnost močových a ledvinových kaménků, zvyšuje sekreci sliznic v oblasti dýchacího ústrojí (zvyšuje vykašlávání), zvyšuje imunitu a při zevním použití působí desinfekčně a hojivě.
Bere se ve formě prášku (2x až 3x denně na špičku kulatého nože) nebo ve formě nálevu (1 čajová lžička drogy na šálek vody, denně se pijí 2 až 3 šálky), případně ve formě tinktury (20 až 25 kapek 4x denně). Pro zevní použití se připravuje nálev.
Informace v tomto odstavci převážně převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 1.

Bedrník v Českém herbáři z roku 1899:

Bedrník (Pimpinella) patří mezi okoličnaté rostliny; velký roste na pahorcích a vedle plotů; má kořen příjemně vonící, jenž se potřebuje co lék.

Obecný jest 6—9 cm. vysoký, roste na vlhkých lukách, u cest, v zahradách; lodyha jest bezlistá nahoře; ovoce vejčité. Kořen má příjemnou, ostrou vůni a chuť; potřebuje se proti chorobám střevním, plicním, močovým, nadýmání, slabému žaludku, katarrhu v hrdle, hostci, vodnatelnosti a při nepravidelné čmýře. Dává se co pilulky, neb co odvar; tomuto dává se přednost, když se potřebuje proti špatnému zažívání; nejvíce dává se vnitř tinktura z kořene, jež dobývá se močením 8denním kořene v 1 klg. líhu, a bere se po 20—60 kapkách.

Kořen čerstvý se žvýká. Kloktadlo dělá se z odvaru 2—4 drach. kořene — nebo se rozředí k tomu účelu tinktura; konečně jest druh černý, mající černý kořen, ostatně se užívá jako předešlý.

35

Vlastnosti

Balení
30 semen