Kotvičník

Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně. 
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2023 je už v prodeji.

Bukvice lékařská / trvalka

Bukvice lékařská, trvalka

25 Kč

Užití: působí při poruchách trávícího ústrojí se zanícenou a překrvenou sliznicí, například při krvavých průjmech následkem úplavice. Působí i protiastmaticky. Mírně snižuje krevní tlak a je vhodná při nervové vyčerpanosti snižováním přecitlivělosti centrální nervové soustavy. Užívá se tedy při lehčích depresích a mírnější epilepsii. Při bakteriálním zánětu nebo při plísňovém postižení pokožky.

Množství

Betonica officinalis - bukvice lékařská (betonika)

Slovensky: Betonika lekárska

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

Rod

Betonica zahrnuje 9 druhů rozšířených od Evropy přes Malou Asii, severní Írán do Střední Asie (u nás pouze tento jeden druh).

Popis:

Víceletá drsně chlupatá bylina, vysoká 20 až 80 cm. Lodyha na bázi obvykle dřevnatějící. Dolní lodyžní listy v růžici, lodyžní listy řapíkaté, vejčité, až 10 cm dlouhé, vroubkované. Květy červené v hustém koncovém lichoklasu dlouhém 3 až 6 cm, kvete v VII až IX.

Stanoviště:

Teplomilné doubravy, křovinaté stráně, nehnojené střídavě vlhké louky, pastviny, roste na půdách zásaditých až slabě kyselých, hlubších, těžších, hlinitých, hlinitojílovitých nebo hlinitopísčitých.

Rozšíření:

V ČR téměř na celém území roztroušeně a místy hojně, chybí ale v horských oblastech (max. asi 700 m n.m.), vzácně v Poohří, v Podkrušnohorské pánvi, na Slánsku, na Vysočině a v některých oblastech severních a severovýchodních Čech. Celkově od jižní Skandinávie po severní Afriku a na východ po Ural a Kavkaz.

Léčitelství:

Bukvice je od starověku užívána jako léčivá rostlina, v současnosti je však (zřejmě neprávem) poněkud opomíjena.
Obsahuje třísloviny, silici, hořčiny, betain, cholin, prchavý olej, kyselinu tannovou, stachydrin a další látky.
Drogou je nať (Herba betonicae), která se sbírá nejlépe na začátku rozkvětu, možno ji ale sbírat až do podzimu.
Dle J.A.Zentricha lze drogu použít při chorobách trávicího ústrojí se zanícenou a překrvenou sliznicí (krvavé průjmy), při dyspeptickém syndromu vyvolaném špatnou kvalitou žaludečních šťáv, při zánětech v oblastech urogenitálního traktu nebo jako antiastmatikum. Droga dále mírně snižuje krevní tlak a její účinky bývají blahodárné i při nervové vyčerpanosti (takže ji lze použít při neuróze, rozrušení, nespavosti, lehké depresi či lehké epilepsii), při zevním použití ji lze využít při léčení bércových vředů. Některými autory je uváděno i působení protinádorové a protirevmatické.
Droga se připravuje nejčastěji formou nálevu, který se pije 2x až 4x denně nebo ve formě prášku užívaného 2x až 3x denně na špičku nože. Pro zevní použití se obvykle připravuje koncentrovanější odvar. Při neklidném spánku s divokými sny se doporučuje uléhat na polštář nacpaný asi půl kilogramem řezané a čerstvě usušené bukvice - takový polštář vydrží asi 4 měsíce, pak je třeba náplň vyměnit za čerstvou.

Bukvice v Českém herbáři z roku 1899:

Bukvice (Betonica), kořen mnoholetý, lodyha přímá, 2 střevíce vysoká, roste v lesích a hájích v Evropě. Kořen slouží k počišťování a za thé proti neduhům čivním a sliznicovým. Při padoucnici působí dobře thé. Též na prášek utlučená rostlina sušená působí dobře, přimíchá-li se med. Odvar s medem a vínem působí dobře proti chrkání krve. Šťáva z betonie a růžový olej do uší nakapány, zahání ušní bolesti. Syrup z ½ Itr. odvaru betonie a 270 gr. kandisu léčí kašel a dýchavičnost. Proti ochrnutí údů působí odvar betonie, rozmariny a šalvěje ve vodě, přidá-li se jalovec, cukr a vaří se to, pak se přidá senes 24 gr. a zázvor, pak 15 gr. hrozinek — to svaří se na syrup, jehož ráno a večer užívá se lžíce.

41

Vlastnosti

Balení
30 semen