Myrrhis odorata silice z čechřice se hodí k léčbě trávení, nechutenství, kataru, bronchitidy, kožních zánětů. Využívá se jako účinné antiasmatikum, a jako expektorans, tedy povzbuzuje vykašlávání hlenů při zahlenění průdušek. Z čerstvých listů se připravuje lázeň na bolavé oči, výluh na kašel a mírné zažívací potíže. Obklad na vřídky a hluboké rány.
Čechřice vonná, Myrrhis odorata, - trvalka, u nás přezimuje pochází z horských oblastí jižní Evropy. Je to mohutná trvalka příjemně vonící po anýzu. Lodyha je přímá, oblá, jemně rýhovaná, dutá, 60 až 120 cm vysoká, v horní polovině větvená. Květy jsou bílé, mají nezřetelný kalich, koruna může slabě paprskovat. Semena jsou nápadně velké podlouhlé dvounažky až 2,5 cm dlouhé, zpočátku zelenohnědé, později tmavé až téměř černé a lesklé kořen tlustý, hluboce rostoucí. Preferuje polostinná až slunná stanoviště s vlhkou, dobře propustnou půdou. Nalezneme ji na okrajích lesů, podél potoků. Je to nenáročná rostlina, během sušších období vyžaduje zálivku a mírné hnojení.
Z čerstvých listů se připravuje lázeň na bolavé oči, výluh či sirup na kašel a mírné zažívací potíže. . Obklad na vřídky a hluboké rány. Listy čechřice je možné zjemňovat saláty, polévky nebo omáčky. Většinou postačí jen kousek listu, aby jídlo dostalo příjemnou sladce anýzovou příchuť. Lodyha se hodí ke kandování. Zelené plody se konzumují buď čerstvé, nebo se přidávají do ovocných salátů a müsli. Čechřice je také dobrou náhradou za anýz, fenykl nebo lékořici. Čechřice patří mezi rostliny s jedlými květy, takže ji můžete použít jako netradiční ozdobu pokrmů. Jedlá jsou i semena a kořen, který se jí dušený, ale můžete ho také vyzkoušet syrový, nakrájený v salátu. Semena se používají jako přírodní sladidlo pro diabetiky. Silice z čechřice vonné se hodí k léčbě trávení, nechutenství, kataru, bronchitidy, kožních zánětů. Využívá se jako účinné antiasmatikum, a jako expektorans, tedy povzbuzuje vykašlávání hlenů při zahlenění průdušek. Podporuje tvorbu mateřského mléka. Z čechřice vonné silice mají sladce lékořicovou aromatickou vůní, používají se i v kulinářství. Kořeny se dolují na podzim.
Semena se vysévají do půdy na podzim, protože k vyklíčení potřebují několik měsíců s nízkými teplotami. Proto je u domácích výsevů do truhlíků dobré semena stratifikovat v chladničce po dobu asi 2 měsíce. To zvýší klíčivost. Velká semena čechřice dáme do připravených důlků, asi 3 cm od sebe a asi 2 cm hluboko. Zasypeme, udusáme a zalejeme.