Prunella vulgaris Doporučuje se pro účinné, ozdravné provádění ústní hygieny. Odvar má protizánětlivý účinek, podporuje hojení ran, pomáhá při léčbě zánětů a vředů především v ústech a hrdle, při zánětech a bolestech hrdla jako kloktadlo při angínách a jiných infekčních chorobách.
Černohlávek obecný, Prunella vulgaris, - vytrvalá, mrazuvzdorná až do -28°C rostlina je vysoká od 5 do 30 cm. Stonek je plazivý, načervenalý, vyrůstají z něho řapíkaté listy. Stopka černohlávku je krátká, může však dorůst až 5 cm. Květy jsou růžové až bílé nebo modrofialové. Kvete v různou dobu v závislosti na podmínkách okolního prostředí. Přirozeně roste na neutrálních nebo slabě kyselých půdách, na loukách, pastvinách, u lesů, někdy ve vlhkých oblastech, jindy na pustinách, travnatých plochách, zalesněných oblastech. Preferuje vlhké prostředí, časté zavlažování, stanoviště by mělo být v mírném polostínu nebo v plném slunci. Kvalita půda stačí běžná, jakákoliv zahradní.
Odvar z černohlávku má protizánětlivý účinek, podporuje hojení ran, pomáhá při léčbě zánětů a vředů nejvíce v ústech a hrdle, při zánětech a bolestech hrdla jako kloktadlo při angínách a jiných infekčních chorobách a obecně se doporučuje pro správné provádění ústní hygieny. Zevně na obklady se černohlávek obecný pokládá na podrážděnou pokožku nebo na hmyzí štípance na kůži. Odvar z černohlávku se dá zevně s celkem dobrou účinností aplikovat na místa zasažená bakteriologickou infekcí nebo na různá poranění jako dezinfekce. Má posilující účinek při snížené schopnosti imunitního systému fungovat správně, nejlépe při chřipkách a nachlazení, infekcí jater, močového měchýře a plic. Nálev se užívá při žaludečních problémech a bolestech v krku. Zevně se dá použít na akné nebo na drobné infekce.
U vytrvalých rostlin výsevy provádíme od jara do června. Brzké výsevy nutí rostlinu již v prvním roce ke kvetení a tvorbě plodů, místo aby posilovala kořen pro přezimování. To rostlinu oslabuje a nemusí přezimovat. Takže příliš brzké výsevy a z nich rostliny nemusí být to nejlepší.