Divizna velkokvětá / dvouletka

Divizna velkokvětá, dvouletka

21 Kč

Užití: vynikajícím způsobem podporuje vykašlávání, tlumí křeče průdušek a průdušinek, takže se s úspěchem využívá při bronchiálním astmatu. Ovlivňuje činnost sleziny a působí i močopudně.

Množství

Čeleď: Krtičníkovité

Lidový název: Divizně se říká velká divizna, svícen, královská svíce, volový chvost, kruželnice a ločidlo.

Popis: Divizna vyroste v květinu vesměs plstěnou, dvouletou, opředenou velkými žlutými květy. Divizna má kulovitou korunu, pěticípou, 2 až  4 centimetry širokou s žlutými tyčinkami. Vůně divizny je slabá, příjemná, chutná sliznatě. Diviznový květ patří mezi snad nejchoulostivější květy vůbec.

Sběr: Květ divizny se nesmí nikdy při sbírání pomačkat, po sbírání rozprostřeme na tenko, nejprve vysušíme přirozeným teplem a po prvním zvadnutí dosušíme na slunci, aby si dochoval zlatožlutou barvu, jinak zčerná. Divizna kvete v červenci a srpnu.

Výskyt: Divizna velkokvětá roste na suchých skalnatých místech. Divizna roste po celé Evropě a má ráda teplejší, mírné pásmo.

Obsah: Divizna obsahuje saponiny, flavonoidy, tříslovinu a étherické oleje.

Použití: Čaj z květů divizny se užívá jako kloktadlo při krčních bolestech, proti dýchavičnosti, astmatu, chrapotu a zahlenění prsou. Diviznový čaj prospívá při horečce, závrati, nervóze, chřipce a kolice. Z květů divizny se dělá výborná mast na zlatou žílu. Diviznová mast: Sosnová pryskyřice se rozpustí a přidá se jelení lůj, pak se dají květy divizny, které byly 14 dní namočeny v olovovém oleji. Vše se krátce vaří. Do schládlého krému se přidá něco čerstvého medu a několik kapek peruánského balzámu. Vše se řádně umísí a uchová v tmě a chladu. Zevně divizna chladí, rozhání a hojí. Nálev 20 gramů květů a 20 gramů vody, pijeme dva šálky denně. Čaj slouží při zahlenění a astmatu. Semena divizny hozená do vody prý omámí ryby tak, že je možné je chytat rukou. Rozetřeného semene ve víně se užívá při vymknutí, zevně tiší bolest a rozhání otok kloubů. Čaj pro pocení: 1 gram květu divizny, 1 gram květu slézového, 1 gram vlčího máku, 10 gramů kořene ibiškového, 30 gramů kořene lékořice a 1 gram semene anýzu. Do čaje se dává lžíce směsi, pijeme 2 až 3 šálky denně. Květy divizny malokvěté mají podobné účinky.

SEMO
48

Vlastnosti

Balení
0,1 g