Kotvičník

Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně. 
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2024 je už v prodeji.

Hořec žlutý / trvalka

Hořec žlutý

30 Kč

Gentiana lutea
díky obsahu hořčin dobře hořec působí na trávení, reguluje činnost žlučníku, jater a slinivky břišní, detoxikuje játra. Napomáhá lepšímu vstřebávání živin, zabírá při zánětu žaludku a střev. A v případě plynatosti a při nechutenství.

Množství

Hořec žlutý, Gentiana lutea, - vytrvalá, u nás přezimuje
statný druh hořce se žlutými květy vysoký až 110 cm. Má nevětvenou přímou olistěnou lodyhu. Listy jsou nápadné, až 30 cm dlouhé. Listy mají velmi výraznou žilnatinu, tvořenou 5 až 7 souběžnými žilkami. Květenství je vrcholové, koruna jasně žlutá. Semena jsou světle hnědá, asi 3 mm dlouhá. Rostlina bývá pěstována v zahradách jako okrasná rostlina. Kořen je využíván ve farmacii, a v bylinném léčitelství pomáhá při zažívacích poruchách. Vyrábějí se z něj především hořké žaludeční likéry.

Díky obsahu hořčin hořec dobře působí na trávení, reguluje činnost žlučníku, jater a slinivky břišní, detoxikuje játra. Napomáhá lepšímu vstřebávání živin, zabírá při zánětu žaludku a střev či v případě plynatosti a při nechutenství. Podporuje tvorbu slin a žaludečních šťáv a zajišťuje lepší prokrvení trávicího traktu. Dále zlepšuje fugnování CNS, tvorbu krvinek a posiluje obranyschopnost organismu.
Podporuje laktaci a kvalitu mateřského mléka, je velmi prospěšný kojencům při kolikách a působí jako tonikum při rekonvalescenci po těžkých onemocněních. Při silném nachlazení či chřipce látky obsažené v hořci snižují horečku a ulevují od bolesti svalů. Zevně tato bylina slouží k ošetření špatně se hojících ran.
Odvar připravíme z jedné lžičky kořene na 500 ml vody. Přivedeme ho k varu a vaříme 30 min. Pro hořkou chuť se doporučuje přidat med.
Hodí se pro přípravu tinktury. Oddenky jsou využívány k výrobě hořkých likérů.

Semena vyséváme do truhlíků od března a v dubnu. Semena je dobré před výsevem nechat projít studenou stratifikací. To znamená dát je do igelitového sáčku, a na dva měsíce uložíme do ledničky do teploty +5°C. To stimuluje klíčivost. Není to ale nezbytně nutné, je to jen lepší. Pak se semínka rozprostřou po substrátu, mírně zasypou, jemně udusají a trochu zalejí. Potom truhlík přikryjeme skleněnou tabulkou nebo průhledným igelitem, aby substrát nevysychal, ale zůstal vlhký. A necháme naklíčit při vyšší teplotě. Jakmile se objeví první klíčky, odstraníme tabulku skla či igelit, protože rostlinky potřebují co nejvíce světla. A sníží se teplota na nejvíce 20°C.

52

Vlastnosti

Balení
10 semen