Galega officinalis zvyšuje tvorbu mléka při kojení. Pročišťuje organismus od škodlivin. Působí antibakteriálně. Upravuje zažívání. Snižuje hladinu cukru v krvi. Má diuretické účinky. Zabraňuje nežádoucímu hromadění cholesterolu. Je účinná proti zánětům.
Jestřabina lékařská, Galega officinalis, - vytrvalá, mrazuvzdorná až do -35°C Je vysoká 40 až 100 cm, která vyrůstá ze silného kořene s větevnatými oddenky. Lodyhy jsou přímé, početné, nevětvené nebo rozvětvené. Z úžlabí listů vyrůstají koncové bohaté hrozny s 15 až 35 oboupohlavnými květy na krátkých stopkách. Roste na loukách a okrajích cest, na březích vodních toků nebo nádrží i na rumištích a skládkách. Má ráda těžší hlinité a jílovité půdy bohaté na živiny. Sbírá se nať na začátku kvetení, nejlépe brzo po poledni, odřezává se v délce asi 20 cm.
Jestřabina se dává do čajů pro kojící maminky, neboť podporuje tvorbu mateřského mléka. Jestřabina se uplatňuje v čajích na cukrovku, neboť snižuje hladinu krevního cukru. Usušená nať se podává formou nálevu a její hlavní léčebné vlastnosti spočívají ve snižování hladiny cukru v krvi, ke zvyšování činnosti mléčných žláz a ještě působí silně močopudně.
Semena vyséváme na venkovní prostory na nebo na podzim do řádků 50 cm od sebe a asi 3 cm hluboko.