Linaria vulgaris Je spolehlivým prostředek při chorobách dýchacích cest. Její šťáva je doporučována proti žloutence a svrabu, byla používána i při léčbě rakoviny, vředů a neštovic. Nejčastěji se používala při léčbě chorob jater, sleziny a ledvin, zejména ve spojení se zadržováním moče. Nejznámější je mast pro svůj protizánětlivý účinek používaná při hemoroidech, zánětech křečových žil, bércových vředech, furunkulózách a různých vyrážkách. Odvar z rostliny je považován za účinný při katarech trávicího traktu, jako mírný projímavý prostředek a uvádí se i slabý účinek močopudný.
Lnice květel, Linaria vulgaris, trvalka, mrazuvzdorná až do -40°C je až 50 cm vysoká, vyhání z plazivého oddenku větší počet přímých, zpravidla nevětvených a hustě olistěných lodyh s téměř čárkovitými, přisedlými střídavými listy. Květy jsou seskupeny do hustého koncového hroznu, který se s postupným odkvétáním protahuje. Mají sírově žlutou, na vyklenutém patře spodního pysku oranžovou korunu s dlouhou ostruhou. Plod je dvoupouzdrá vejčitá tobolka. Vyskytuje se od nížin do hor, preferuje chudé, sušší, písčité a kamenité půdy na mezích, kamenitých teplých stráních, na náspech železničních tratí i podél silnic a cest a podobně. Nať se seřezává v srpnu asi 10 cm nad zemí, nejvíce účinných látek je v květech. Nařezaný materiál se obvykle váže do malých svazečků a suší na stinných a vzdušných místech. Nebo ve slabých vrstvách.
Je spolehlivým prostředek při chorobách dýchacích cest. Její šťáva je doporučována proti žloutence a svrabu, byla používána i při léčbě rakoviny, vředů a neštovic. Nejčastěji se používala při léčbě chorob jater, sleziny a ledvin, zejména ve spojení se zadržováním moče. Nejznámější je mast pro svůj protizánětlivý účinek používaná při hemoroidech, zánětech křečových žil, bércových vředech, furunkulózách a různých vyrážkách. Odvar z rostliny je považován za účinný při katarech trávicího traktu, jako mírný projímavý prostředek a uvádí se i slabý účinek močopudný. Tinktura je doporučována při zbytnění prostaty a s tím spojených obtížích při močení. Zevně se používá ke zmírnění zánětlivých onemocnění buď k obkladům, nebo ke koupelím s přísadou odvaru ze dvou čajových lžiček suché nati ve sklenici vody, případně masti obsahující výtažek. Lnice má čistící účinky na pleť, zesvětluje pihy – čištění pleti silným nálevem, ideální v kombinaci s měsíčkem, který také zesvětluje pihy a pigmentové skvrny v obličeji Při zánětu spojivek přikládáme obklady z nálevu lnice. Může se k ní přidat světlík a heřmánek