Mentha, - semena máta pomáhá na žaludeční a střevní problémy, je účinná na potíže se žlučníkem a žlučovými kameny, řeší nadýmání, nechutenství a zamezuje zvracení, posiluje játra a slinivku, pomáhá na nachlazení, působí protizánětlivě a dezinfekčně, dá se užívat na nespavost a stres, řeší bolesti hlavy, migrény i bolesti svalů, nanáší se na vyrážky, ekzémy, kopřivku i revma, používá se na výplachy úst a dezinfekci ústní dutiny, jedná se o přírodní afrodiziakum, posiluje nervovou soustavu a zbavuje stresu. Semena máty se vysévají na jaře nebo i na podzim, sazeničky si doma snadno přezimujeme. Mírně se zatlačí do substrátu, přitlačí a zaleje. Ke klíčení dochází přibližně do 14–21 dní při ideální teplotě kolem 20 °C.
Máta, Mentha, - trvalka, přezimuje, ale je dobré kořeny na zimu mulčovat. Všechny máty jsou vlhkomilné, vyžadují dostatečnou a pravidelnou zálivku. Svědčí jim polostinné místo, ale při pravidelném zalévání snesou i plné slunce. Vyhovuje ji místo chráněné před větrem a běžná, dobře propustná zahradní zemina, která může být obohacená rašelinou a vylehčená pískem. Máta patří mezi odolné trvalky, které snadno identifikujeme dle růstu, tvaru a barvy listů a hlavně – podle svěžích, kořeninových vůní, které se druh od druhu liší. Má střídavé lístky a hranaté stonky, které nejprve rostou vzpřímeně, po čase se začnou prohýbat a zakoření. Takto se šiří. Je známá poměrně agresivním růstem a čerpáním živin. Udržujeme ji odděleně ohradníky od dalších zahradních ploch a rostlin. Kořeny rostou mělce, hned pod povrchem. Vyžaduje pravidelné ořezávání rostliny, aby se nešířila příliš rychle. Máty lze velmi dobře pěstovat v nádobách. Začne-li máta uvadat, především v nádobách, je to nedostatek vody. Zaléváme ráno, aby měla dostatek vláhy ještě předtím než začne útočit denní vedro. Mátu sklízíme dle potřeby. Pokud mátu nepotřebujeme, přesto ji prospěje pro další růst ji zastřihnutí. Není snadné mátu zničit a to ani během zimních měsíců. Máta vysazená na záhoně se na podzim zastřihne těsně nad zemí a zastřižené stonky, zakryjeme listím či chvojky. Mátu v nádobách na balkoně a terasách, přes zimu uschováme na světlé místě s teplotou co nejméně nad nulou. A zaléváme minimálně a zřídka. Čerstvá máta, lístky jsou důležité v kuchyni do jídel, na zdobení, do nápojů a velmi pohodlně se z ní dělají čaje. A ozdravné a povzbuzující koupele, aromatické kytičky a pytlíčky.
V léčitelství máta pomáhá na žaludeční a střevní problémy, je účinná při potížích se žlučníkem a žlučovými kameny. Řeší nadýmání, nechutenství a zamezuje zvracení. Posiluje játra a slinivku, pomáhá na nachlazení, působí protizánětlivě a dezinfekčně. Užívá se při nespavosti a stresu. Pomáhá od bolesti hlavy, migrény a bolesti svalů. Nanáší se na vyrážky, ekzémy, kopřivku a revma. Používá se na výplachy úst a dezinfekci ústní dutiny. Jedná se o přírodní, rostlinné afrodiziakum. Posiluje nervovou soustavu a zbavuje stresu.