Thymus serpyllum Čaj z mateřídoušky uklidňuje mysl, navozuje pohodu a klid. Prohlubuje spánek. Uvolňuje hlen a podporuje tvorbu červených krvinek, tak nezbytných pro obranu před infekcemi. Čaj usnadňuje odkašlávání. Je vhodný při problémech s dýchacími cestami, chrapotem a dusivým kašlem. Účinné látky obsažené v mateřídoušce jsou schopny zastavit bakterie, které způsobují žaludeční vředy.
Mateřídouška obecná, Thymus serpyllum, - vytrvalá, u nás přezimuje Je to silně aromatická bylina. Roste jako vzpřímený nebo poléhavý stálezelený dřevnatějící keřík nebo polokeř. Má drobné tuhé listy s žlázkami produkující vonné silice. Růžové nebo bílé květy jsou uspořádány ve složených lichopřeslenech. Vyžadují plné slunce v suchých trávnících, na mezích a skalnatých stráních, ve světlých lesích. Mateřídoušky obsahují značné množství účinných látek, především silice, jejichž složení závisí do určité míry na prostředí, složení půdy, struktuře populace, vlhkosti a teplotě. Srovnatelné léčivé účinky ale mají všechny mateřidoušky. Používá se ve formě sirupů, čajů a tinktur. Představuje důležitou surovinu v aromaterapii a kosmetice. Užívá se i jako koření, vyrábí se z ní bylinné likéry. Mateřídouška je velmi vhodným prostředkem, jak si udržet zdravou dutinu ústní. Díky obsahu látek cymen a thymol, které mají silné dezinfekční účinky, se mateřinka objevuje i v ústních vodách. V podobě čaje má blahodárný vliv na zažívání, zmírňuje průjem a nadýmání.
Čaj z mateřídoušky uklidňuje mysl, navozuje pohodu a klid. Prohlubuje spánek. Uvolňuje hlen a podporuje tvorbu červených krvinek, tak nezbytných pro obranu před infekcemi. Čaj usnadňuje odkašlávání. Je vhodný při problémech s dýchacími cestami, chrapotem a dusivým kašlem. Účinné látky obsažené v mateřídoušce jsou schopny zastavit bakterie, které způsobují žaludeční vředy. Je považována za antioxidant, to znamená, že chrání buňky před oxidativním stresem. Přispívá k normální činnosti gastrointestinálního traktu a pročištění.
Semínka vyséváme od března přímo na místo určení. Klíčí na světle, takže je nezasypáváme. Sazeničky lze vypěstovat z předpěstované sadby. Velmi drobná semena mateřídoušky řídce rozmístíme v truhlíku na urovnaný substrát. Semínka nezasypáváme. Povrch substrátu mírně stlačíme a velmi opatrně zalijeme. Truhlík pak umístíme na stanoviště chráněné před průvanem, s teplotou nad 20 °C. Truhlík s výsevem přikryjeme skleněnou tabulkou, aby se v něm zachovala vlhkost. Až semena začnou klíčit, tabulka skla se odstraní, abychom klíčícím rostlinkám zajistili dostatek světla. A sníží se teplota, aby se rostlinky nenutili růst příliš rychle a vytahovat se. Vzcházející rostlinky přepícháme do kelímků, aby před venkovní výsadbou vytvořili kvalitní kořenový bal.