Kotvičník

Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně. 
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2023 je už v prodeji.

Mateřídouška, trvalka

Mateřídouška, trvalka

25 Kč

Užití: má poměrně silné antiseptické a desinfekční působení. Užívá se proti nejrůznějším zánětům. Je součástí kloktadel a výplachových prostředků, používá se i na obklady.

Množství

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum L. sp. coll.)

Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)

Lidové názvy: douška mateří, mateřinka, chodec, vonný tým

Popis: Mateřídouška je souborný název pro všechny naše domácí druhy a poddruhy, které jsou často proměnlivé a navzájem se kříží. Z velkého počtu forem jsou nejhojnější mateřídouška polejovitá = vejčitá (Thymus pulegioides L.), m. časná (T. praecox Opiz), m. Marschallova (T. marschellianus Willd.), dále m. pannonská (T. pannonicus All.), m. úzkolistá (T. serpyllum L. em. Mill.) aj.
Jsou to drobné, silně vonné vytrvalé byliny nebo polokeříky trsovitého vzrůstu s poléhavými nebo vystoupavými lodyhami, které naspodu často dřevnatějí. Lodyhy jsou načervenalé, oblé nebo hranaté a buď pouze na hranách nebo celé ochlupené. Vstřícné čárkovité až široce vejčité listy jsou přisedlé až krátce řapíkaté, lysé, někdy brvité až vlnitě chlupaté, na okraji bývají podvinuté. Drobné květy jsou v kulovitě nahloučených až protažených lichopřeslenech, naspodu často zpřetrhovaných. Mají trubkovitě zvonkovitý chlupatý kalich se třemi krátkými zuby horního a dvěma delšími zuby spodního pysku, koruna je 3 až 6 mm dlouhá, dvoupyská, světle až tmavofialové barvy. Horní pysk je jen mělce vykrojený, spodní trojlaločný, květní trubka je krátká. Mají čtyři tyčinky a svrchní semeník, plodem jsou čtyři vejčité tvrdky. Kvete od května do září.

Výskyt: Nejhojnější z našich druhů je m. polejovitá, rozšířena od nížin do hor na mezích, paloucích, travnatých stráních a ve světlých lesích. Ostatní druhy dávají většinou přednost suchým travnatým stráním, písčinám, teplým vápencovým podkladům a stepním lokalitám. Mateřídouška je rozšířena téměř po celé Evropě, severní Africe a Sibiři až do Zabajkalska.

Sběr pro léčivé účinky

Droga: nať (Herba serpylli)

Obsahové látky: Obsahuje až 0,6 % silice, v níž jsou látky se silným dezimfekčním účinkem (thymol, karvakrol, cymen) a řadu dalších terpenů a seskviterpenů, hořčinu serpyllin, dále třísloviny, flavonoidy a další. Složení silice je závislé jak na druhu, tak na místě původu, přičemž rostliny z chladnějších a vyšších poloh mají obsah silice obecně nižší. Thymol má velmi silné antiseptické účinky, je netoxický a zevně prokrvuje pokožku.

Sběr a sušení: Pro léčebné účely se sbírá nať všech našich druhů, přestože obsahem silice se jednotlivé druhy dost liší. Od května do srpna se odstřihávají nbo sežínají vrchní nezdřevnatělé části kvetoucí nati. Po odstranění nežádoucích příměsí se rychle suší ve stínu na dobře větraných místech rozprostřená ve slabých vrstvách a při dosoušení se neobrací, aby listy neopadaly. Při sušení umělým teplem nesmí teplota překročit 35 °C. Droga má příjemnou aromatickou vůni a kořenitou, nahořklou chuť. Její kvalitu snižují jinak zbarvené části a cizí příměsi.

Použití: Droga, případně extrakt z ní, se používají jako účinný prostředek proti kašli, dobře rozpouštějící hleny, jako desinficiens trávicího traktu s protikřečovým, protinadýmavým a protihlístovým účinkem, má baktericidní účinky a třísloviny v droze obsažené (až 7 %) mírní průjem. Údajně má droga i uklidňující účinky. Zevně se používá k obkladům na zánětlivá onemocnění pokožky, jako kloktadlo s dezodoračním a dezimfekčním účinkem, při zánětech dutiny ústní, k posilujícím koupelím a při revmatismu. Izolovaná silice je součástí různých mastí prokrvující pokožku.
Při žaludečních kolikách a nadýmání se doporučuje několikrát denně zápar z 1 - 2 čajových lžiček drogy, které se přelijí šálkem vroucí vody a nechají 10 minut vyluhovat, načež se zcedí. Proti kašli je možno použít směs ze stejných dílů nati mateřídoušky, kořene prvosenky a listu podběle (zápar ze dvou čajových lžiček směsi na šálek třikrát denně), je možno použít i směs s květem divizny.
K zevnímu použití se používá buď zápar nebo spařená nať v sáčku.

Podobné využití: Podobné použití v lidovém léčitelství má i dobromysl obecná (Origanum vulgare L.). V lékařské praxi je dnes mateřídouška nahrazována blízce příbuzným polokřovitým tymiánem (Thymus vulgaris L.), původním ve Středozemí a často pěstovaným v zahrádkách jako koření. Má vyšší obsah silice (až 2,5 %) i tymolu. Složení silice je značně proměnlivé a závisí na původu drogy. U nás se mu nejlépe daří v teplých chráněných polohách na vápenatých půdách, dobře zakořeněné trsy snášejí i delší sucho. Většímu rozšíření ve vytrvalých kulturách však brání poměrně značná náchylnost k vymrzání.

85

Vlastnosti

Balení
30 semen