Košík0(0)
Arnika horská, trvalka
25 Kč
Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně.
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2023 je už v prodeji.
Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)
Popis: Je to vytrvalá bylina s lodyhou buď zcela zakrnělou, nebo nejvýše 15 cm dlouhou; v tomto případě je pak lodyha listnatá a nevětvená, horní lodyžní listy jsou velké a tvoří těsně pod úborem růžici. U nejčastějších „bezlodyžných“ forem tvoří listy bohatou přízemní růžici, krásně kruhově rozprostřenou a obvykle přitisklou k zemi. Listy jsou v obrysu podlouhlé, jednou až dvakrát peřenoklané, tuhé a nestejně ostnitě zubaté. Uprostřed listové růžice je jediný, veliký úbor květů. Úbor má až 15 cm v průměru, vnější listeny zákrovu jsou listové, prostřední hnědavé a ostnitě zubaté, vnitřní čárkovité a svrchu leskle bílé a na rubu žlutavé. Tyto vnitřní listeny napodobují paprskující okrajové květy úborů. Vlastní úbor tvoří malé, trubkovité, bílé nebo narůžovělé kvítky. Za nepříznivého počasí jsou bílé listeny zákrovu sevřeny a sbaleny a chrání kvítky úboru před deštěm či vlhkem. Na slunci se hvězdicovitě rozevírají. Kvete od července do září.
Výskyt: Roste na mezích, teplých stráních, pastvinách i kamenitých stráních od nížiny do hor. Je rozšířena ve střední a jižní Evropě a ve střední části evropského Ruska.
Využití: Kořen pupavy bezlodyžné je silně aromatický a hořký. Od dávných dob byl používán jako léčivo a prodáván v lékárnách pod názvem „rákosový kořen“ nebo „kořen divokého artyčoku“. Byla jako rostlina léčivá i zázračná pěstována v klášterních zahradách. Dodnes se pěstuje ve Středozemí – ovšem dnes pro dužnatý kořen, z něhož se dělá výborný salát.
Bylina bývá také středem zájmu dětí, neboť lůžko úboru chutná trochu jako kedluben.
Droga: kořen pupavy bezlodyžné
Obsahové látky: hlavně silice s karlinoxidem a karlinem, třísloviny a pryskyřice.
Použití: Droga působí potopudně a močopudně, zvyšuje chuť k jídlu a má antibakteriální účinek.