Agrimonia eupatori třísloviny a hořčiny řepíku podporují správné fungování jater a žlučníku, a správnou tvorbu žaludečních a střevních šťáv, což příznivě působí na celé trávení a vylučování. Používá se v případě střevních nevolností, kdy napomáhá normalizovat naše trávení, kdy podporuje správnou činnost žlučníku a jater. Díky obsahu flavonoidů řepík podporuje normální stav cévní stěny a celé oběhové soustavy. Díky kyselině křemičité a silicím řepík příznivě působí na zdraví našich močových cest a ledvin. Účinky řepíku se uplatňují také v čajích na dýchací cesty a v podpoře přirozené obranyschopnosti těla. Doporučuje se na zklidnění a dezinfekci žaludku a střev při střevních chřipkách a podobných infekcích, virových i bakteriálních.
Řepík lékařský, Agrimonia eupatori, vytrvalá, u nás přezimuje je to rostlina vysoká až 100 cm. Má charakteristické žluté květy a vyřezávané listy. Květy řepíku mají kořeněnou vůni, která vzdáleně připomíná meruňky. Při dozrávání jsou plody obaleny měkkými chloupky, kterými se rády přichycují k člověku či zvířeti. Řepík se pěstuje poměrně snadno. Snese se s ostatními bylinkami, zejména těmi, které potřebují slunné stanoviště. Může být pěstován u plotu, zdi na jižní straně, nebo uprostřed bylinkové spirály. Preferuje slunné nebo polostinné stanoviště, místo s dobrou odvodňovací schopností půdy. Upřednostňuje mírně kyselou až neutrální půdu. Před výsadbou bylinky můžete do půdy přidat kompost nebo jiný organický materiál, který pomůže zlepšit její strukturu.
Třísloviny a hořčiny řepíku podporují správné fungování jater a žlučníku, podporují správnou tvorbu žaludečních a střevních šťáv, což příznivě působí na celé trávení a vylučování. Používá se v případě střevních nevolností, kdy napomáhá normalizovat naše trávení, nebo po dietní chybě, kdy díky podpoře správné činnosti žlučníku a jater se s nepříjemnou situací lépe vyrovnáme. Díky obsahu flavonoidů řepík podporuje normální stav cévní stěny a celé oběhové soustavy. Díky kyselině křemičité a silicím řepík příznivě působí na zdraví našich močových cest a ledvin. Účinky řepíku se uplatňují také v čajích na dýchací cesty a v podpoře přirozené obranyschopnosti těla. Doporučuje se na zklidnění a dezinfekci žaludku a střev při střevních chřipkách a podobných infekcích, virových i bakteriálních. Podporuje normální činnost gastrointestinálního traktu a je běžnou součástí čajových směsí na lepší trávení. Obzvlášť nápomocný je při úporných průjmech – zklidňuje podrážděná střeva a pomáhá obnovovat jejich správnou funkci. Listy a květy řepíku lze sklízet, když jsou rostliny plně vyvinuté při plném květu. Ideální počasí na sklizeň je slunečné a bezvětrné, ideální denní doba je dopoledne nebo brzy odpoledne – večer už jsou květy unavené. Listy se obvykle sbírají při suchém počasí a suší se pro pozdější použití v léčivých přípravcích. Sbírané části by neměly obsahovat zralé plody. Sušení musí probíhat rychle. Pokud bylina zhnědne, je již nepoužitelná. Čaj z řepíku lékařského je výborný prostředek, jak si zlepšit trávicí problémy nebo problémy s močovým měchýřem nebo ledvinami. Lžička čerstvého nebo sušeného řepíku se zalije 250 ml horké vody, nechá 10 minut louhovat, přecedí se a pijete 3x denně. Můžete používat 14 dní, pak si dejte raději týden pauzu, i když řepík nemá žádné vážné vedlejší účinky. Potom můžete 14denní kúru zopakovat.