Srdečník obecný / trvalka

Srdečník obecný

25 Kč

Leonurus cardiaca
tlumí tachykardii, při vegetativních poruchách působí vysloveně kardiosedativně. Působí močopudně, jeho hořčiny upravují trávení. Pomáhá při klimakterických potížích spojených s návaly a pocením. Tinktura srdečníku má mírný účinek, což je v oblasti činnosti srdce, srdečního rytmu a krevním tlaku užitečné. Tinktura se také hodí i do směsí tinktur pro léčbu cukrovky, při zbytnění prostaty. Prohlubuje účinek adaptogenů, tzv. falešnou nespavost po večerním užití léku, při pocitu vnitřního třesu.
Čaj ze srdečníku uleví při srdeční slabosti, tiší bolest srdce a pomáhá při léčbě angíny pectoris. Snižuje tepovou frekvenci srdce a prodlužuje dobu plnění srdečních dutin krví.

Množství

Srdečník obecný, buřina srdečník, Leonurus cardiaca, - vytrvalá, mrazuvzdorná do -20°C
Přímá, tuhá lodyha dorůstající do výšky jednoho metru i více. Je bohatě větvená. Dolní listy má dlanitě pěti až sedmilaločné, horní listy a listeny třílaločné, nepravidelně zubaté. Květy starorůžové barvy jsou pyskaté se dvěma pysky. Plodem jsou trojhranné tvrdky, nahoře chlupaté. Kvete od června do září. Roste v teplejších oblastech na suchých mezích, lukách, v příkopech a rumištích. Má ráda neutrální, živné, hlinité půdy a plné slunce. Zálivku vyžaduje minimální. Sklízíme kvetoucí nať. Nať má nahořklou chuť a je bez aroma.

Srdečník tlumí tachykardii a při vegetativních poruchách působí vysloveně kardiosedativně. Je možné ho ordinovat i v geriatrii, hlavně při srdeční ischemii se současnou hypertensí. Působí také močopudně a jeho hořčiny upravují trávení. Pomáhá při klimakterických potížích, spojených s návaly a pocením.
Tinktura srdečníku má mírný účinek, což je v oblasti činnosti srdce, srdečního rytmu a krevním tlaku mimořádně užitečné. Tinktura se také hodí i do směsí tinktur se specifickým určením, jako např. při léčbě cukrovky, při zbytnění prostaty.
Srdečník prohlubuje účinek adaptogenů, např. tzv. falešnou nespavost po večerním užití léku, při pocitu vnitřního třesu. Nejčastěji se užívá dvouminutový odvar, ale je možné podávat také nálev. Vyšší účinnost mají alkoholické lékové formy, tinktura, vinný odvar nebo bylinný balzám.
V homeopatii se zpracovává čerstvá, kvetoucí nať, trhaná v největším rozkvětu.
Čaj ze srdečníku je výborným prostředkem pro smývání kosmetických obličejových masek, který nejen šetří, ale také léčí pokožku.
Čaj ze srdečníku uleví při srdeční slabosti, tiší bolest srdce a pomáhá při léčbě angíny pectoris.
Snižuje tepovou frekvenci srdce a prodlužuje dobu plnění srdečních dutin krví. Druhá účinná poloha srdečníku je zdánlivě paradoxní: má výraznou zklidňující schopnost, je dokonce třikrát až čtyřikrát účinnější než kozlík lékařský (hlavní součást valeriánských kapek). Srdečník se tedy velmi často nasazuje v případech, kdy kozlík nezabírá nebo je hůře snášen. Působí blahodárně na celou nervovou soustavu, používá se při srdeční neuróze, bolestech hlavy, nervozitě, zvýšené úzkosti, nebo při klimakterických potížích spojených s návaly a pocením. Léčivé účinky srdečníku pomáhají i při léčbě onemocnění štítné žlázy (ta je příčinou některých srdečních obtíží) a uplatnily se i proti zbytňování prostaty.
Některé zdroje řadí srdečník i k bylinám, které ve směsích pomáhají při léčbě mírnějších forem.
Pro sklizeň si vyberte teplé slunné počasí. Rozkvetlou nať hned po odstřižení začněte sušit. Nejlepším způsobem sušení je vytvořit svazeček a zavěsit na provázku na místo, kde proudí vzduch. Ideální místo pro zavěšení je okno nebo dveře. Nebo můžete rostlinu rozprostřít na papír v jedné vrstvě. V tomto případě je výbornou pomůckou krabice třeba od bot, kterou vyložte pečícím papírem. Většinou uschne do tří dnů. Sušit se dá i uměle, ale teplota by neměla přesáhnout 40 °C. Teprve po usušení rostlinu rozmělněte na menší kusy. Uchovávejte v uzavřené nádobě nebo v papírových sáčcích.
Ze sušené i čerstvé kvetoucí natě byliny se dá připravit čaj, macerát, vinný odvar nebo tinktura. Velmi prospěšné jsou i koupele. Koupel pro zklidnění srdce:
Srdečník obecný se smísí se stejným množstvím máty peprné. Vezme se asi 200 g směsi, dáme do 1 litru vody a necháme do druhého dne. Před použitím směs asi 5 minut povaříme, necháme asi 10 minut odstát. Potom scedíme a vlijeme do připravené koupele. V lázni zůstaňme alespoň 15 minut. Koupel prospěje srdci a celkově zklidní organismus.

117

Vlastnosti

Balení
30 semen