Salvia officinalis používá pro své protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky. Nejvíce se používá jako vnitřní dezinfekce, kdy je vhodná při zánětech a bolestech krku, ústní dutiny, drobných poraněních v ústech nebo při problémech se zuby. Bolest krku je typická pro chřipku, angínu i nachlazení. Bolesti zubů akutního charakteru často značí různé záněty v ústech. Spojují se také se stavy po vrtání nebo trhání zubů. Pro vnitřní užívání je vhodná i tehdy, když vás trápí potíže s trávícím traktem. Dokáže zklidnit žaludek, střeva a zamezit nadýmání. Látky obsažené v šalvěji také brání nadměrnému pocení, klidní nervy, pomáhají při problémech se stresem či s nespavostí.
Šalvěj lékařská Salvia officinalis, - vytrvalá, mrazuodolná silně aromatická rostlina polokeřovitého vzhledu se zdřevnatělými lodyhami, vysoká až 70 cm. Lodyha je přímá, obvykle nevětvená, šedoplstnatá. Listy jsou podlouhle vejčité, jemně vroubkované, stříbrošedé až zelené. Květenstvím je lichopřeslen. Květ je světle fialová, občas bílá. Kvete v květnu až červenci, plodem je tvrdka. Vyžaduje propustnou půdu a slunné stanoviště. Na zimu je třeba rostliny chránit před mrazem přikrývkou. Šalvěj lékařskou charakterizuje silná, kořenitá a hořká vůně, používá se vnitřně i zevně.
Šalvěj se používá pro své protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky, zabraňuje průjmům. Omezuje pocení, zejména je-li nervového původu, jako například nočním pocení v klimaktériu nebo v pubertě. Pomáhá při žaludečních, střevních a žlučníkových potížích a nadýmání. Nejznámější je její použití jako vnitřní dezinfekce, kdy je vhodná při zánětech a bolestech krku, ústní dutiny, drobných poraněních v ústech nebo při problémech se zuby. Bolest krku je typická pro chřipku, angínu i nachlazení. Bolesti zubů akutního charakteru často značí různé záněty v ústech. Spojují se také se stavy po vrtání nebo trhání zubů. Pro vnitřní užívání je vhodná i tehdy, když vás trápí potíže s trávícím traktem. Dokáže zklidnit žaludek, střeva a zamezit nadýmání. Látky obsažené v šalvěji také brání nadměrnému pocení, klidní nervy, pomáhají při problémech se stresem či s nespavostí. Pocení se spojuje nejen s virózami, ale třeba i s menstruačními potížemi nebo s klimakteriem. Je vhodná na různé oděrky a špatně se hojící rány na kůži, které mohou velmi potrápit. Řeší také lupy ve vlasech, plísně a mykózy (včetně těch gynekologického charakteru). Zde rovněž působí jako dezinfekce a je báječným podpůrným prostředkem při používání zevních mastí a krémů. Šalvěj se využívá i v kosmetice, kde se využívají její stahující a dezinfekční schopnosti. Najdete ji například v ústních vodách, zubních pastách a v kosmetice určené pro problematickou pokožku postiženou akné. Přidává se také do mastí na ekzémy nebo na opruzeniny. Odvar z 200 g šalvěje na jeden litr vody se přidává do osvěžující koupele. Potlačuje tvorbu lupů, proto se pro závěrečné oplachování hlavy doporučuje šalvějový nálev. Pleťová voda ze šalvěje léčí problematickou pleť a akné. Pro účinky při léčbě zánětů v ústní dutině a při potlačení nepříjemného zápachu se výtažky ze šalvěje přidávají do ústních vod a zubních past. Doporučuje se žvýkání čerstvého listu nebo kloktání nálevu. Nálev ke kloktání - 1 lžíce šalvěje se zalije 250 ml vroucí vody a nechá 10 minut vyluhovat. Po scezení se kloktá vlažným nálevem 3 x denně. Ke kloktání můžeme využít také již předem vyrobený šalvějový extrakt, který naředíme dle doporučení výrobce. Šalvějový čaj - 1 čajová lžička se zalije 250 ml vroucí vody a nechá se 10 minut vyluhovat. Po scezení se pijí 1–3 šálky za den. Šalvějovým nálevem si také můžeme oplachovat vlasy po mytí. Šalvějové bonbóny nebo pastilky se cucají dle návodu od výrobce. Jako koření se užívají čerstvé nebo sušené listy. Chutnají trpce a lehce nahořkle a hodí se hlavně k vepřovému a telecímu masu. Přidávají se do omáček, nádivek, k ochucení sýrů, na přípravu bylinkového másla či paštik.