Nepeta cataria citriodora je doporučována pro léčbu nachlazení a horečky, jelikož podporuje pocení a snižuje teplotu. Dále pomáhá od bolestí hlavy nervového původu a při poruchách trávení. Ve formě obkladu zklidňuje podrážděnou pokožku. Čerstvě nasekaná rostlina má hojivé účinky na řezné rány. Listy využijeme k přípravě čaje, který podporuje klidný a uvolněný stav mysli a přivodí tak spánek, popíjení čaje mírní menstruační křeče. Nálev podporuje pocení. Ve formě masti a obkladu urychluje hojení drobných ran a pohmožděnin. Bylinné koupele s příměsí šatny jsou skvělým způsobem relaxace po náročném dni.
Šanta citronová, kočičí, Nepeta cataria citriodora, vytrvalá, mrazuvzdorná až do -40°C je to příjemně vonící trvalka, která dorůstá do výšky 60 cm. Lodyha je přímá, čtyřhranná, větvená s hustou krátkou plstí. Listy jsou srdčitého tvaru, vroubkovaně pilovité, se stříbrnými listy. Květy jsou malé původní druhy je mají bílé nebo slabě růžové, zahradní kultivary modré nebo fialové. V přírodě roste v horských oblastech, blízko vodních toků, podél cest, na mezích a v křovinách, takže na podmínky není nijak náročná. Šantu lze pěstovat velmi snadno na slunečných místech, není náročná na půdu. Rostlina je odolná i vůči silným mrazům.
Účinky této byliny jsou připodobňovány k meduňce, avšak jsou silnější. V homeopatii a léčitelství se nejčastěji používá sušená kvetoucí nať ve formě nálevů při nachlazení a dýchacích obtížích. Šantu kočičí lze aplikovat lokálně jako listy nebo esenciální olej. Listy využijeme k přípravě čaje, který podporuje klidný a uvolněný stav mysli a přivodí tak spánek, popíjení čaje mírní menstruační křeče. Nálev podporuje pocení. Ve formě masti a obkladu urychluje hojení drobných ran a pohmožděnin. Bylinné koupele s příměsí šatny jsou skvělým způsobem relaxace po náročném dni. V současné době je šanta doporučována pro léčbu nachlazení a horečky, jelikož podporuje pocení a snižuje teplotu. Dále pomáhá od bolestí hlavy nervového původu a při poruchách trávení. Ve formě obkladu zklidňuje podrážděnou pokožku. Čerstvě nasekaná rostlina má hojivé účinky na řezné rány.
Šanta citronová je rostlina, kterou kočky milují. V porostu šanty se různou intenzitou válejí, trhají a kousají ji, a nakonec se svinou do klubíčka. Toto chování je vyvoláno nepetalaktonem, který se uvolňuje do vzduchu a který kočky vdechují. Efekt vyvolaný šantou trvá u koček pět až deset minut. Poté dochází k útlumu. Stejný efekt mají i výtažky z čerstvých rostlin nebo sušené rostliny, které se přidávají do hraček nebo se ve formě postřiku aplikují na škrabadla. Kočky pod „vlivem“ šanty většinou touží něco škrabat či kousat. Má kočka nepěkný zvyk škrabání všeho, tedy i toho, co ke škrabání není určené? Pořiďte ji škrabadlo s přidanou šantou a brzy zapomene i na oblíbený gauč. Takovou sílu má „kočičí droga“. Škrabadlo je potřeba dát od nábytku trochu dále, kočka v extázi by se totiž mohla „splést“ a poškrabat všechno. Zatímco vůně šanty kočku zaktivizuje, při jejím požití je efekt opačný. Pozřená šanta totiž působí jako sedativum, tedy uklidňuje, uvolňuje. V obchodech s chovatelskými potřebami se předměty se šantou prodávají pod svým českým názvem, nebo pod anglickými názvy catnip či catmint. Lze ji koupit samostatně, v mnoha různých hračkách a v pamlscích. Šanta je pro kočky neškodná, nemá vedlejší účinky a není ani návyková. Vůně šanty poměrně efektivně odpuzuje komáry, otravný hmyz, a dokonce i hlodavce.