Sója zeleninová

40 Kč

Teplomilná zelenina vhodná i do horších klimatických podmínek, jelikož se semena konzumují nezralá.

Množství

Sója pochází z jihovýchodní Asie, Číny, Koreie a Japonska. Je to jednoletá luštěnina keříčkovitého typu, silně ochlupená, při dozrávání žloutne. Listy jsou složené z 3-5 lístků, nejčastěji trojčetných. Květy jsou drobné, uspořádané po 3-8 do hroznů. Korunní lístky jsou bílé nebo fialové až světle fialové. Plody jsou lusky  25-70 mm dlouhé a počet semen v lusku je 1-4. Na jedné rostlině se tvoří 20-40 lusků. Semena jsou kulatá nebo  oválná. Za příznivých teplotních a vláhových podmínek vzchází za 10-12 dnů. Při 14 °C se růst zastavuje. Jarovizace trvá 10-14 dní a nastává při teplotě 20-25 °C. Náročnější na teplo je rostlina od období květu až do vytvoření semen. Sója je rostlina krátkého dne. Kromě teplot je náročná také na vláhu. Sója nesnáší půdy těžké, kyselé a zamokřené. Velmi vhodné jsou půdy s neutrální půdní reakcí, střední, humózní, výhřevné s dostatkem živin. Vysoká je spotřeba dusíku (173 kg/ha při výnosu 2,2 t), hradí ji částečně prostřednictvím hlízkových bakterií. Sója ukončuje vegetaci koncem srpna a v první polovině září. Ve vyšších a chladnějších polohách později. Sklizeň probíhá za plné zralosti, kdy listy žloutnou, usychají a opadávají. Semena jsou odrůdově zbarvená a tvrdá.

----------------

Sója luštinatá

Glycine max L.
(Soja hispida Moench, Phaseolus max L., Soja max (L.) Piper)

čeleď: Fabaceae
květ:
bílý, fialový, růžový,až 0,7 cm velký, motýlovitý, kvete červen - srpen

typ listu: vejčitý
země původu: východní Asie
rozšíření v ČR: pěstovaný
stanoviště: slunné, půda zahradní
množení: semeny
plod: lusk
léčivka *: Obsahuje bílkovin více, než většina druhů masa. Dále minerální látky, vitamíny, olej. Pokud se lidé živí hlavně sójovými produkty, mívají problémy s úbytkem červených krvinek. Bezlepková potravina. 
životnost: jednoletý, vysoký do 100 cm (s květem do 200 cm)

další informace: luštěnina, pícnina, plodina, polní plodina, potravina, zelenina

Semena vyséváme až koncem dubna přímo na stanoviště. Půda musí být dostatečně prohřátá. Sklízíme koncem srpna.

Známý sójový olej na smažení, po vylisování ze semen zůstanou pokrutiny, které melou na mouku. Olej ze semen má uplatnění i v kosmetice na výrobu mýdla, barev. Ze zkvašené sóji získáme rostlinný tvaroh, jogurt, sýr. Mladé sójové výhonky přidávají do zeleninových salátů. Glycinin - základní surovina pro výrobu plastů. Zelené rostliny používají na zelené hnojení i ke krmení pro dobytek.

Dobrá semena
52

Vlastnosti

Balení
10 g