Kotvičník

Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně. 
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2023 je už v prodeji.

Šťovík zahradní

Šťovík zahradní

21 Kč

Na pěstování nenáročná trvalka, které se dobře daří v půdách hlubokých, nevysychavých a zásobených živinami. Lze ji pěstovat i na mírně zastíněných místech. Vysévejte přímo na pozemek do řádků vzdálených 30 – 40 cm a po vzejití vyjednoťte na vzdálenost 20-25 cm. Sklizeň je možno započít v době, kdy mají rostliny 4-5 listů. Sklizeň je možná každé 3-4 týdny, listy jsou nejjemnější od dubna do května

Množství

ŠŤOVÍK - Na pěstování nenáročná trvalka, které se dobře daří v půdách hlubokých, nevysychavých a zásobených živinami. Lze ji pěstovat i na mírně zastíněných místech. Vysévejte přímo na pozemek do řádků vzdálených 30 – 40 cm a po vzejití vyjednoťte na vzdálenost 20-25 cm. Sklizeň je možno započít v době, kdy mají rostliny 4-5 listů, ty se řežou nebo pozorně trhají, aby se nepoškodil pupen v úžlabí. Sklizeň je možná každé 3-4 týdny, listy jsou nejjemnější od dubna do května.  Jakmile se objeví květní stonky, včas je vylámeme, čímž podpoříme růst nových listů a prodloužíme sklizňové období.

Šťovík spolehlivě přezimuje, na jednom místě lze rostliny ponechat tři až pět let.

Využití : konzumují se dobře vyvinuté listové růžice nebo jen samotné mladé listy bez řapíků. Šťovík má podobnou biologickou hodnotu jako špenát, v listech se rovněž nachází provitamin A, vitamin C, bílkoviny a minerální látky. Prioritní je konzumace syrových listů ve formě různých osvěžujících salátů, lze z něj připravit i jarní polévky. Výborné je rovněž maso obalené listy šťovíku a zapečené. Další použítí je možné do omáček či pomazánek jako dochucovadlo.

------------------

Šťovík kyselý

Rumex acetosa L.
(Rumex pratensis Mill., Acetosa pratensis Mill.)

čeleď: Polygonaceae
květ:
zelený,až 0,5 cm velký, okvětí, kvete květen - červenec

typ listu: vejčitý
země původu: Evropa
rozšíření v ČR: rozšířený, louky, náspy
stanoviště: slunné, půda zahradní
množení: semeny
plod: nažka
léčivka *: Sběr listů a kořenů v květnu. V lidovém léčitelství používají listy pro vysoký obsah vitamínu C na potírání dásní při parodontóze, zvenku na přikládání při kožních vyrážkách. Obsahuje kyselinu šťavelovou, která při vnitřním užití ovlivňuje ukládání vápníku. Kořeny používali proti zácpě.  
životnost: vytrvalý, vysoký do 30 cm (s květem do 100 cm)

další informace: planý

Roste na březích řek a rybníků, na vlhčích loukách, v příkopech.

V malém množství přidávají listy do jarních salátů a do polévek pro jejich kyselou chuť.

SEMO
55

Vlastnosti

Balení
0,8 g