Košík0(0)
Washingtonia vláknitá
38 Kč
Vyséváme během celého roku do výsevních truhlíčků do lehčího propustného substrátu. Semena slabě přikryjeme zeminou, kterou udržujeme stále vlhkou. Klíčí při teplotě okolo 20 °C. Vyklíčené rostlinky ponecháme v misce do velikosti asi 5 cm a sázíme přímo do malých květináčků. Při výsevu únor - březen vykvétají již od poloviny léta. Ve venkovním prostředí pěstujeme od druhé poloviny května.
Pěstování: Během vegetace odkvetlé výhony zaštipujeme a tím podpoříme další kvetení. V zimě pěstujeme v chladnější místnosti. Časně z jara vyžaduje hluboké seříznutí. Klejichu můžeme pěstovat i na venkovních záhonech jako letničku.
--------------------
Asclepias curassavica L.
typ listu: kopinatý
země původu: tropická Amerika
rozšíření v ČR: pěstovaný, pokojový
stanoviště: polostín, půda zahradní, smíšená s přídavkem rašeliny
zimování: před prvními mrazíky přeneseme v květináči do chladné místnosti, zaléváme málo
množení: semeny, řízky
plod: měchýřek
léčivka *: Kořen obsahuje jedovatý glykosid asclepiadin, kaučuk, hořčiny. V lidovém léčitelství dříve používali na vyvolání zvracení. Při dotyku může rostlina vyvolat alergie a kožní záněty.
životnost: vytrvalý, v našich podmínkách jednoletý, vysoký do 120 cm
další informace: jedovatý
Dobře roste i v suchém a teplém bytě. Na jaře zkrátíme přerostlé výhonky. Po 20. květnu můžeme přenést na venkovní stanoviště, první týden stíníme před sluníčkem.
Při poranění roní bílé latexové mléko.
Zajímavá semena s bílými, jako hedvábnými chlupy, které jsou ovšem příliš lámavé pro další zpracování na tkaní. Vhodný materiál na vycpávky. Jedovatý.