Sběr a zpracování léčivek

Sbět a zpracování léčivých rostlin. Od uskladnění až po sirupy.

Všeobecné popisy postupů.  

Při sběru léčivých rostlin dbáme několika pokynů
Léčivé rostliny sbíráme v době, kdy obsahují největší množství účinných látek:
KVĚTY - na začátku vykvétání
LISTY - nejlépe před, ale i po odkvetení
KOŘENY - časně z jara nebo na podzim
PLODY - v jejich zralosti
Sbíráme za suchého slunného počasí. Nejlépe v poledne. Časně z rána jsou rostliny ještě pokryty rosou.
Sbíráme jen zdravé a čisté rostliny bez jakýchkoliv příměsí.Listy a velké květy trháme ručně, natě seřezáváme nožem nebo vhodnými nůžkami.
Kořeny vypichujeme opatrně rýčkem.

Pokud sbíráme ve volné přírodě, nevysbíráváme všechno - vždy ponecháváme dostatečné množství, které slouží k dalšímu rozmnožování.
Nesbíráme na chemicky hnojených polích a loukách, na železničních náspech a v blízkosti dopravních cest, průmyslových podniků.
Při sběru nestlačujeme listy a květy, nepoužíváme sáčky a tašky z plastických hmot - může dojít k zapaření a následnému zčernání při sušení.
Při sběru si také dáváme pozor, abychom se raději nedotýkali obličeje nebo jiných citlivých míst - některé rostliny mohou způsobit alergii (pozor např. na routu vonnou).

Vhodné je sušit bylinky na lískách - rámech, čistých bílých plachtách,  nebo je můžeme zavěsit do svazečků. ..

 Se sušením začneme co nejdříve. Rostliny rozprostřeme v co nejtenčí vrstvě, silnější rostliny častěji obracíme.

Časté obracení se nedoporučuje u příliš křehkých bylin.
Kořeny, kůru nebo velmi vodnaté rostliny musíme někdy sušit umělým teplem.
Rostliny před sušením nemyjeme, na rozdíl od kořenů, které musíme důkladně omýt, někdy také nařezat.
Teplota nesmí překročit 35°C.
Silné kořeny a oddenky také můžeme celé naříznout, navléknout na provazy a sušit na volném vzduchu.
Při sušení by měl být v místnosti dostatečný průvan, aby byla stálá výměna vzduchu.
Neměli bychom sušit více léčivých rostlin v jedné místnosti najednou.
Sušení trvá tak dlouho, až jsou rostlinky úplně křehké a lehce se lámou.

Uskladnění rostlin

Způsob uchování léčivých rostlin je velmi důležitý pro zachování jejich účinných látek. Špatné uskladnění má za následek zvětrávání, jejich účinné látky se rozkládají a vyprchávají. Pro uchovavání léčivých rostlin jsou nejvhodnější sklenice (nejlépe tmavé) nebo uzavíratelná krabice. Vhodné jsou i papírové sáčky. Usušené rostlinky nedáváme do plastických obalů a plechových nádob. Rostliny chráníme před světlem! (proto použití barevných sklenic) Při skladování je dobré každou rostlinu popsat, aby nedošlo k záměně a také vyznačit datum sběru. Sušené rostlinky skladujeme na suchém a chladném místě. Zásobujeme se pouze na jednu zimu. Rostliny po čase ztrácejí své léčebné účinky. Pro každý rok si nasbíráme bylinky nové.

 

Nálev, zápar.

Bylinné nálevy se připravují z čerstvých i usušených rostlin. Připravují se z květů, listů, zelených stonků. Čerstvé bylinky umyjeme, pokrájíme a dáme do džbánku nebo do nekovového hrnečku. Bylinky se spaří horkou vodou a nechají se 5 - 15 minut vyluhovat. Čerstvé bylinky necháme vyluhovat kratší dobu než bylinky sušené.

 

Odvar

Některé kořeny, pupeny, semena a kůru je třeba krátkou dobu ve vodě povařit. Vaření trvá kolem 10 minut - pokud není předepsaná jiná doba

 

Macerát – výluh za studena

Některé léčivé rostliny obsahují léčivé látky, které se horkem znehodnotí. Z těchto rostlin se získává čaj jen vyluhováním za studena. Nechávají se vyluhovat ve studené vodě 8 - 12 hodin, většinou přes noc. Po vyluhování mírně zahřejeme - na teplotu vhodnou k pití.

 

Tinktura

složky jsou obecně lépe rozpustné v alkoholu než ve vodě. Tinktury jsou výluhy, které získáváme v 38 - 40 % alkoholu (ovocné pálenky, režná ...). Do láhve naplníme bylinky až po hrdlo a zalejeme 38 - 40 % alkoholem. Dobře uzavřenou láhev postavíme na teplé místo a necháme 14 dní i déle. Průběžně s obsahem zatřeseme. Scedíme a skladujeme v tmavých lahvích. Tinktury se užívají vnitřně po kapkách zředěné v čaji. Vně se používají při masážích, obkladech a koupelích.

 

Čerstvá šťáva

Čerstvou šťávu z bylinek získáme rozmačkáním, vytlačením nebo vylisováním. Šťávu připravujeme každý den čerstvou - v dobře uzavřených lahvičkách vydrží v chladničce i několik měsíců.

 

Placku – kaše z bylinek

Čerstvé, umyté rostliny se válečkem rozmačkají na kaši. Rozdrcené rostliny se přiloží rovnou na kůži a přikryjí kouskem plátna. Kašovitý obklad se nechává působit i přes noc.

 

Masti
3 až 4 plné hrsti bylinek rozřežeme nadrobno. Zahřejeme 500 gramů vepřového sádla. Vmícháme bylinky do horkého tuku a necháme krátce zapražit. Pánev sejmeme z ohně, přikryjeme a necháme stát přes noc. Příští den vše znovu roztavíme, procedíme přes plátno. Ještě teplou mast plníme do připravených skleniček nebo kelímků.

 

Oleje
Bylinné oleje připravíme tak, že květy nebo nakrájené listy naplníme po hrdlo do láhve a zalijeme kvalitním olivovým nebo slunečnicovým olejem. Olej by měl nad obsahem přesahovat. Necháme stát 14 dní i více na slunci nebo na teplém místě. Průběžně obsah protřepáváme. Nakonec vše přecedíme a používáme jako mazání nebo kapky.

 

Sirupy

sirupů potřebujeme čistou sklenici, čerstvě umyté byliny a cukr. Po vrstvách postupně vkládáme vrstvu dobře upěchovaných bylin, kterou volně zasypeme vrstvou cukru. Takto pokračujeme až po hrdlo sklenice. Vše dobře stlačíme. Poslední vrstva by měla být vrstva cukru. Obsah se postupně usazuje. Druhý a třetí den se vrstvy doplňují, až je sklenice plná. Sklenici pevně převážeme celofánem. Na chráněném místě v zahradě vykopeme jámu a připravenou sklenici do ní vložíme. Nad sklenici dáme desku a zatížíme kamenem. Vše zasypeme zeminou. Za stálé teploty v zemi cukr kvasí na sirup. Po dvou měsících sklenici vyjmeme a šťávu vylisujeme. Vše převaříme, naplníme do lahví a dobře uzavřeme.
2. způsob: Byliny semeleme na masovém mlýnku. Do kaše přidáme trochu vody, med a cukr. Za stálého míchání vše vaříme na mírném ohni tak dlouho, až vznikne zahuštěná přípravě tekutina. Horký sirup naplníme do sklenic a po vychladnutí uložíme do chladničky