Košík0(0)
Plíseň šedá napadá všechny nadzemní části révového keře, mladé letorosty, listy, květenství, nezralé, zrající i zralé hrozny a réví. Škodlivé mohou být napadeny jak mladé hrozny po odkvětu, tak stopky a třapiny hroznů v období zaměkání a rovněž zrající a zralé hrozny.
Příznaky: Plíseň šedá napadá všechny nadzemní části révového keře, mladé letorosty, listy, květenství, nezralé, zrající i zralé hrozny a réví. Škodlivé mohou být napadeny jak mladé hrozny po odkvětu, tak stopky a třapiny hroznů v období zaměkání a rovněž zrající a zralé hrozny. Na letorostech vznikají různě velké vodnaté skvrny, letorosty vadnou. Na listech pozorujeme koncentricky se rozšiřují a od středu zasychající skvrny. Napadené květenství a mladé hrozny nebo jejich části zasychají. Na stopkách a třapinách vznikají drobné hnědozelené až šedohnědé skvrny, které se rozrůstají a nekrotizují. Části pod postiženým místem zavadají a za vlhka, kdy dochází k rychlé destrukci stopky nebo třapiny, padají. Pozor na záměnu s fyziologickým ochrnutím stopek, způsobeným nedostatkem vápníku a hořčíku. Na zrajících a zralých bobulích vznikají hnilobné skvrny, pokožka praská a odlupuje se. Napadené částí réví mají světlejší až bělavé zbarvení. Za příznivého počasí se na postižených částech vytvářejí typické šedé porosty konidioforů a konidií. Na letorostech a réví často pozorujeme nápadná černá, různě velká a utvářená sklerocia.
Význam: Rozšířené a velmi škodlivé onemocnění révy vinné. Výjimečně může dojít k významnému poškození v období po odkvětu a v období počátku zrání, kdy dochází k napadení stopek a třapin hroznů. Největší škody však vznikají při napadení zrajících a zralých bobulí. V tomto období, kdy je zvýšená citlivost k infekci, dochází za příznivých podmínek, zejména u náchlyných odrůd, k rychlému šíření a k podstatnému snížení množství i jakosti sklizně. Významné škody působí plíseň šedá i u množitelského materiálu a ve školkách.
Biologie
Hostitelské rostliny: Široce polyfágní a velmi variabilní druh, napadající celou řadu pěstovaných i divoce rostoucích rostlin. Mezi přednostní hostitele náleží i réva vinná. V náchylnosti odrůd jsou významné rozdíly.
Vývojový cyklus: Přezimuje podhoubí v pletivu napadených rostlinných částí nebo sklerocia. Sklerocia jsou velmi odolná proti nepříznivým povětrnostním podmínkám. Na přezimujících napadených částech nebo na sklerociích za příznivých podmínek vyrůstají porosty konidioforů, na nichž se vytváření konidie, které jsou zdrojem dalšího šíření. Výjimečně se na sklerociích vytvářejí plodnice apotecia s vřecky a askosporami. V dalším období se choroba šíří konidiemi.
Ekologie: Plíseň šedá se šíří především za vlhčího, deštivého počasí. Pro infekci je nezbytné ovlhčení nebo vysoká vlhkost vzduchu (přes 85%). Nároky na teplotu nejsou příliš vyhraněny (rozmezí 0,5 - 30°C, širší optimum 15 - 25°C). O stupni napadení rozhoduje především počasí a dále mikroklima lokality, výsadby a keře, vnímavost hostitele a jeho částí (zvýšená citlivost bobulí v období dozrávání), náchylnost odrůdy a případná poranění bobulí, která usnadňují infekci (kroupy, obaleči).
Ochrana
Nepřímá: Významnou součástí ochrany jsou preventivní pěstební opatření, která omezují vhodnost podmínek pro šíření onemocnění, resp. zajišťují, vzdušnost porostu a keře (výběr lokality, soulad odrůdy a stanoviště, způsob vedení, včasné a úplné provádění zelených prací včetně odlistění zóny hroznů) a snižují vnímavost hostitele k infekci (optimalizace růstu, vyrovnaná výživa, zejména nepřehnojit dusíkem). významná jsou všechna opatření, která omezí či zabrání poškození hroznů, především účinná ochrana proti 2. generaci obalečů. Na disponovaných lokalitách omezit pěstování náchylných odrůd.
Přímá: Základem racionální chemické ochrany je výběrové ošetření. Ošetřujeme především porosty náchylných odrůd, resp. plochy s pravidelným výskytem za vhodných podmínek pro šíření onemocnění. Potřeba ošetření v období po odkvětu je zcela výjimečná. doporučená jsou ošetření při zapojování hroznů a při zaměkání bobulí, příp. za dalších 10 - 14 dní. Ošetření v době zapojování hroznů se provádí jen výjimečně u náchylných odrůd s hustým hroznem, pokud jsou v tomto období mimořádně příznivé podmínky pro šíření onemocnění. Základní ošetření v období zaměkání. Mimořádně ohrožené porosty a zejména porosty náchylnějších odrůd, určené pro pozdní sklizeň, je vhodné ošetřit opakovaně za dalších 10 - 14 dní. Postřik je nutno směrovat do zóny hroznů, aby bylo zajištěno dokonalé ošetření bobulí. U přípravků ze skupiny dicarboximidů byla lokálně prokázána rezistence plísně šedé. K zamezení dalšího poklesu účinnosti je vhodné používat tyto přípravky 1x, maximálně 2x v průběhu jedné vegetace. U dicarboximidů vzniká křížová rezistence, vzájemné střídání přípravků z této skupiny vzniku rezistence nezabrání.