Hálčivec révový

Na jaře letorosty raší pomaleji. Rašící listy révy jsou drobné, čepel listů je zprohýbaná "zkadeřená". Při silném napadení rašící lístky zasýchají. Typickým symptomem jsou prosvětlená místa (viditelné proti) vpichu na čepeli listu, kolem nichž jsou "hvězdicovitě" staženy žilky. Místa vpichu později korkovatí a tmavnou.

Příznaky: Na jaře letorosty raší pomaleji. Rašící listy révy jsou drobné, čepel listů je zprohýbaná "zkadeřená". Při silném napadení rašící lístky zasýchají. Typickým symptomem jsou prosvětlená místa (viditelné proti) vpichu na čepeli listu, kolem nichž jsou "hvězdicovitě" staženy žilky. Místa vpichu později korkovatí a tmavnou. Letorosty sou zkrácené. Pozor, roztoči o velikosti 0,15 mm jsou viditelní pouze pod mikroskopem!
Význam: Roztoči škodí jak sáním, tak vylučováním toxických slin. Jarní napadení výrazně zpomaluje rašení a oslabuje keře révy. Ekonomicky významné je i letní napadení, které často uniká pozornosti. Důsledkem napadení je snížení množství i kvality výnosu hroznů a redukce množství diferenciovaných květních pupenů. Po dlouhotrvajícím kalamitním napadení dochází až k odumírání keřů. Hladinou škodlivosti je výskyt asi 90 jedinců / list na jaře (fáze 3 - 5 listů), resp. 170 jedinců / list koncem léta při zaměkání. Rozbory provádí specializované laboratoře.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Réva vinná
Vývojový cyklus: Parthenogenetická zimní forma samic přezimuje v pupenech a prasklinách borky. Na jaře napadají samice rašící letorosty (část již v pupenech), kde kladou vajíčka. Z nich se líhnou larvy vyvíjející se dále v nymfy a dospělce. Celá populace se skládá pouze ze samic. Druh má od jara do konce léta asi 6 generací. Nejnapadenější bývají mladé listy
(vrcholy letorostů, zálistky). V srpnu se samice začínají stahovat k přezimování zpět do nově diferencovaných pupenů a do prasklin borky.
Ekologie: Druh se neobyčejně rychle množí, mj. i proto, že celá populace se skládá pouze ze samic. Ke zdvojnásobení populační hustoty dojde ze vegetace již za 10 dnů. Roztoči se zdržují především na spodní straně mladých listů. Při silném napadení bývá na jednom listu až několik tisíc jedinců. Výskyt omezují draví roztoči, především T. pyri a dravé třásněnky čeledi Aeolothripidae.
Ochrana
Nepřímá:
Ochrana a podpora dravých roztočů a třásněnky volbou nízce toxických pesticidů a ozeleněním vinice bylinnou vegetaci. Mírný vedlejší akaricidní efekt má i postřik sirnými přípravky.
Přímá: Introdukce, stabilizace a ochrana dravého roztoče T. pyri. Případná akaricidní ochrana při rašení na základě zjištění množství C. vitis na listech koncem léta po překročení prahu škodlivosti (zjišťuje se koncem léta předchozí sezony).