Košík0(0)
Na jaře v době rašení se na révě objevují 5 - 7 mm dlouzí, kovově zelené a modře zbarvení nosatcovití brouci. Brouci vyskytují v listech úzké 0,5 - 1,5 cm dlouhé pruhy. Samice nakusují řapíky listů, které pak zavadají a brouci je stáčejí typickým způsobem do tvaru cigár. dovnitř kladou samice po několika vajíčkách.
Příznaky: Na jaře v době rašení se na révě objevují 5 - 7 mm dlouzí, kovově zelené a modře zbarvení nosatcovití brouci. Brouci vyskytují v listech úzké 0,5 - 1,5 cm dlouhé pruhy. Samice nakusují řapíky listů, které pak zavadají a brouci je stáčejí typickým způsobem do tvaru cigár. dovnitř kladou samice po několika vajíčkách.
Význam: Lokálně významný škůdce, zejména jestliže se hojně vyskytne v časných fázích vývoje révy vinné, kdy poškozuje rašící révu.
Biologie
Hostitelské rostliny: Široce polyfágní druh, nejčastěji se vyskytuje na révě vinné a na hrušni.
Vývojový cyklus: Druh má jednu generaci. Dospělci přezimují v půdě. Během rašení révy probíhá úživný žír brouků. samice kladou vajíčka do smotků ze zavadajících listů. Larvy se živí rozkládajícím se pletivem listu uvnitř smotku, který časem odpadá na povrch půdy. Po 3 - 5 týdnech zalézají larvy 3 - 6 cm hluboko do půdy, kde se kuklí. V srpnu až září se líhnou brouci, z nichž však jen část vylézá již na podzim z půdy.
Ekologie: Vajíčka zobonosky révové jsou napadána chalcidkami. Larvy napadají lumci rodu Pimpla a lumčíci rodů Bracon, Apanteles a Microgaster.
Ochrana
Nepřímá: Podpora výskytu parazitů a predátorů.
Přímá: Ošetření ekotoxikologicky vhodnými insekticidy, na menších plochách je možné výskyt další generace omezit i sběrem smotků s larvami.