MARTINÁČOVITÍ - Martináč hrušňový

V červnu až červenci se na ovocných stromech nacházejí černé (1. instar), později hráškovitě zelené housenky s výrazně zbarvenými bradavkami (podle instaru modré, růžové, žluté), na nichž jsou hvězdicovité štětinky. Dorostlé housenky jsou až 12 cm dlouhé. Při vyrušení vydávají housenky charakteristický vrzavý zvuk.

Příznaky: V červnu až červenci se na ovocných stromech nacházejí černé (1. instar), později hráškovitě zelené housenky s výrazně zbarvenými bradavkami (podle instaru modré, růžové, žluté), na nichž jsou hvězdicovité štětinky. Dorostlé housenky jsou až 12 cm dlouhé. Při vyrušení vydávají housenky charakteristický vrzavý zvuk.
Význam: Poměrně vzácný druh teplejších oblastí střední Evropy. Lokálně však, především na meruňkách, způsobuje holožíry.
Biologie
Hostitelské rostliny:
Většina ovocných dřevin, ale i jasany aj.
Vývojový cyklus: Druh má jednu generaci. Přezimují kukly v hustém zámotku umístěném většinou na kmeni při zemi u paty stromu. Motýli se líhnou koncem dubna a v květnu. Dospělí motýli nepřijímají potravu. Brzy po vylíhnutí se páří, samice kladou vajíčka a poté velmi rychle hynou. Housenky se vyskytují od května do července.
Ekologie: Teplomilný druh jehož severní hranice rozšíření leží ve střední Evropě v jižním Německu, Rakousku, na jižní Moravě a na jihu Slovenska. Ve středních Čechách buď již vyhynul, nebo zde přežívá ve velmi nízkých populačních hustotách.
Ochrana
Nepřímá:
Housenky jsou napadány ptáky a dalšími antagonisty.
Přímá: Bývá potřebná jen zcela výjimečně. V případě přemnožení je účinný postřik preparáty na bázi B. thuringiensis.