Lilek vejcoplodý

25 Kč

Solanum melongena
tato lahůdková zelenina vyžaduje předpěstovanou sadbu, teplo a vydatnou zálivku.
Plody lilku jsou velmi bohaté na pektin. Mají silné antibiotické a antibakteriální účinky, podporují činnost žlučníku, jater a slinivky. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, snižuje krevní tlak a napomáhá při vylučování těžkých kovů z organismu. Pektin je prebiotikum, které podporuje rozvoj střevní mikroflóry.

Dostupnost: v prodeji

Množství rostlin

Lilek vejcoplodý, Solanum melongena - letnička
vyžaduje lehké, vzdušné, hluboce zpracované hlinitopísčité až hlinité půdy, bohaté na živiny. Na suchých písčitých půdách dochází k opadávání květů a mladých plodů. Venkovní stanoviště má být slunné, nejlépe orientované na jih, bez průvanu, ideálně u zděné stěny, která bude ve dne akumulovat teplo a v noci jej bude vyzařovat. Vzdálenost mezi rostlinami 40 x 40. Rostou s oporou, protože plody jsou těžké, a mohly by se větvičky bez opory polámat.
Prospívá mulčování půdy černou textilií. Ta přitahuje sluneční paprsky a akumuluje teplo v půdě, které se uvolňuje po setmění. Textilie zadržuje vláhu a nedovolí růst plevelů, to vše urychlí sklizeň a současně zvyšuje kvalitu plodů.
Rostliny se zalévají večer, protože rostou v noci. Rostliny se hnojí jednou týdně až do poloviny května, pak se hnojení zmírňuje a zcela se ním přestane nejméně 14 dní před sklizní. Rostliny lilku neustále odnožují, ponecháme jeden maximálně dva výhony a ostatní vyštípeme. Pokud pěstujete lilky ve skleníku, po dobu kvetení větráme prostor aby bylo dosažení dobrého opylení květů.
Když se začnou tvořit plody, na jedné rostlině jich ponechejte pět, maximálně sedm a ostatní odstraníme. Podpoří se tím jejich růst a rovnoměrné dozrávání bez zbytečného vysilování rostliny. Plody sklízejte probírkou, jakmile dorostou do konečné velikosti, jsou na omak pevné a na povrchu lesklé. Přezrálé plody jsou na povrchu matné a ztrácejí dobré chuťové vlastnosti.
Z nejčastějších chorob se na lilku vyskytují houbové choroby, padlí. Na listech se vytváří bílý nebo šedý práškový povlak. Choroba později může napadnout květy i stonek a plody. Při pěstování ve skleníku či fóliovníku se na rostlinách mohou objevovat mšice, molice či svilušky.  

27