Kotvičník

Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně. 
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2023 je už v prodeji.

Estragon, Pelyněk kozalec

25 Kč

Trvalka s úzkými listy. Vyžaduje dobře propustnou půdu a upřednostňuje slunné stanoviště. Nať sklizená před kvetením se používá k okořenění salátů. Podporuje trávení a chuť do jídla.

Množství

Užití: významně podporuje tvorbu žluči, působí mírně močopudně, zvyšuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení. Má i prokazatelný vliv antisklerotický a tonizační. Tlumí křečové bolesti při dyspepsii a podobných poruchách trávení. Je dobrým kořením do polévek a na masité nebo vegetariánské pokrmy. Tvoří také významnou chuťovou přílohu do nálevů při nakládání okurek nebo zeleniny.

Pelyněk kozalec (Estragon) - Artemisia dracunculus

Francouzský pelyněk (estragon) je již dlouhou dobu uznáván jako jedno z nejjemnějších kuchyňských koření, zejména ve francouzské kuchyni. Proto bývá označován přídomkem pravý estragon v protikladu k ruské variantě, která je mezi labužníky označován jako falešný estragon.

Estragonu se dobře daří v chráněné zahrádce, ale také na balkoně a na terase. Bylinku dejte do velkého květináče, aby mohla dobře růst. Vytváří pak mnoho kořenných výhonků. V zimě musíte estragon chránit před mrazem, zejména tehdy, když není sníh.

Pelyněk (estragon) může zjemnit mnohem více pokrmů, než se dočtete v kuchařkách. Nebojte se experimentovat. Koření přidejte bez obav do všech druhů salátů, k rybám, k jehněčímu, kuřeti i do omáček. Estragonová větévka zjemňuje ocet i olej. Také k nakládání okurek se často používá. Je dobré mít doma stále čerstvý pelyněk (estragon).

 

Pelyněk (estragon) můžete sušit. Ke konci sezony nebo v průběhu roku si z bylinky uřízněte tolik, kolik spotřebujete, stonky svažte do kytice a usušte na stinném, vzdušném místě, nikdy ne na slunci. Nať trhejte po oschnutí ranní rosy. Správně usušená si podrží původní barvu. Zahnědlá nebo plesnivá není k upotřebení. Sušené listy ze stonku sdrhněte a uschovejte ne vzduchotěsné sklenici. Nepěchujte je.

Pelyněk kozalec (Estragon) je aromatická bylinka, (nezaměňujte s Pelyňkem pravým, který má jinou chuť a z léčitelského hlediska také jiné účinky). Abyste měli z bylinky opravdu užitek, musíte udělat vše pro to, aby pěstované bylinky měly co nejvíce natě. Stálím seřezáváním vrcholků výhonků se rostlina velmi rychle rozvětví a stále roste. Pro běžnou potřebu domácnosti zcela postačí pěstovat jednu jedinou bylinku. Na zahrádce pěstujte pokud možno více rostlin, budete mít jistotu, že alespoň jedna z nich bez úhony přezimuje.

 

 

Využívá se kvetoucí nať sbírána nejlépe kolem čtrnácté hodiny.

Popis rostliny: je to vytrvalá rostlina až jeden metr vysoká. Má přímou lodyhu, hustě prutnatě větvenou, a celokrajné, čárkovitě kopinaté, přisedlé listy.Květní úbory jsou žlutokvěté, stopkaté, kulovité, nicí.

MoravoSeed
23,5

Vlastnosti

Balení
500 ks