Fenykl obecný, červenolistý, Smokey

33 Kč

Dekorativní fenykl pěstovaný pro aromatické listy i semena. 100-120 cm vysoká rostlina s bronzově až bordo zbarvenými listy. Aromatické listy jsou výborné do salátů, k rybám, masům a do dresingů.
Čaj ze semen působí proti nadýmání, zlepšuje trávení, tlumí kašel a podporuje tvorbu mateřského mléka.

Množství

Základní informace

Fenykl je jednou z nejdéle pěstovaných bylin. Každá část rostliny od semene až po kořen je jedlá. Takzvaný „florentský“ fenykl poskytuje jedlé hlízovité útvary podobné čekankovým pukům, používané za syrova do salátů, případně vařené jako kořenová zelenina.

Bylina pochází ze Středomoří, pěstuje se po celé Evropě, v Asii, v části Afriky a jižní Ameriky. Byl také vypěstován tzv. „moravský“ fenykl.

Fenykl býval zvláště ceněn Římany. Římští válečníci užívali fenykl k udržení dobrého zdraví, zatímco Římanky jej jedly jako prevenci proti obezitě. Je jednou z devíti bylin, které Anglosasové uctívali jako posvátné pro jejich moc bojovat se zlem. Pro pověst, které se účinky fenyklu těšily, prohlásil Karel Veliký v roce 812, že fenykl je základem zahrady každého panovníka.

Charakteristika

Fenykl je vytrvalá bylina, dosahující výšky až 200 cm, s přímou, oblou, sivě zelenou lodyhou. Listy jsou jemně niťovitě peřenosečné, k podzimu tmavnoucí. Fenykl kvete uprostřed léta plochými aromatickými okolíky. Semena fenyklu jsou zelenohnědé nažky, vykazující charakteristické aroma. Jak již bylo řečeno, fenykl se využívá celý, avšak pro léčebné účely pouze semena.

Využití byliny

Účinnou složkou je silice dosahující koncentrace až 6 %. Její hlavní součástí je trans – anetol (50-80 %), fenchon (asi 20 %), α-pinen, limonen, fenikulin, etc.

Semena tvoří základ čaje pro lepší zažívání a proti zácpě. Žvýkání semen se uplatňuje při pocitech hladu a pro zlepšení zažívání. Mimo to je rostlina součástí přípravků proti kašli (antitusika, expektorancia), karminativních vod, projímadel.

Zevní užití poskytuje mírný protizánětlivý účinek, v pleťových vodách účinek hloubkově čistící. Silice je také složkou očních vod při zrakové únavě a poruchám vidění. Pozor: nelze užívat velké dávky

Výzkum

Nedávné výzkumy ukázaly, že fenykl může snižovat toxické působení alkoholu na lidský organizmus.

Dobrá semena
25,5

Vlastnosti

Balení
0,4 g