9. Kalisie voňavá

Kalisie voňavá

60 Kč

Callisia fragrans.
Doporučuje se při cukrovce, rakovinných onemocněních, nemocech žaludku,tenkého střeva, sleziny, ledvin, žlučových cest. Léčí průduškové astma, alergie, žaludeční a dvanácterníkové vředy. Zevně ji lze používat podobně jako aloe na hojení ran spálenin, jelikož má protizánětlivé a hojivé účinky. Před použitím je vhodné poradit se s lékařem.

Dostupnost: v prodeji

Množství

Kalísie voňavá Lidové názvy: zlatý vlas, venušin vlas, domácí ženšen
Rostlina velmi podobná a příbuzná Tradescantiiá neboli voděnce, kterou zná většina pěstitelů pokojových rostlin. Pochází z tropické Ameriky, jižního Mexika a dorůstá výšky 30-50 cm. Kvete drobnými bílými hrozny vonících květů. Byla zřídka pěstována jako pokojová okrasná rostlina listem, ale v poslední době vzrostl zájem o tuto rostlinu pro její léčivé schopnosti.

Již dříve se výzkumu účinných látek věnovali vědci v USA, kteří zjistili, že šťávy z kalísie obsahují látky bránící bujení rakovinných buněk. Později ve výzkumu pokračovali v Rusku a zejména zde se tzv. "zlatý vlas" stal velmi oblíbenou léčivou bylinou v lidovém léčitelství.

Pěstování: kalísii pěstujeme jako pokojovou nebo tzv. přenosnou rostlinu. Prospívá v polostínu, toleruje i slunečné stanoviště. Od jara do podzimu ji lze pěstovat na zahradě, lodžii apod. Není mrazuvzdorná, takže je nutné umístit ji do zahrady teprve když pomine nebezpečí jarních mrazíků a na podzim ji přenést do interiéru jakmile teploty klesají pod 10°C. Přezimuje na světlém místě při pokojové teplotě nebo nebo při teplotách do 10°C. K přesazování používáme např. substrát pro pokojové rostliny. Jelikož se jedná o rychle a bujně rostoucí druh, tak je vhodné přihnojování. Doporučujeme používat přírodní hnojiva (granulovaný hnůj, rohovina), které se přidávají do zeminy při přesazování (nebo se dodatečně zapraví do půdy). V době vegetace zaléváme tak, aby byl substrát stále vlhký, v zimě při přezimování v nižších teplotách zálivku omezíme. Rozmnožovat ji lze řízkováním nebo hřížením výhonů. Koření z kolének, kdy je spodní část řízku ponořena ve vodě. Přibližně po 2- 3 týdnech začne vyvářet kořínky a je možné zasadit ji do květináče.

Léčebné účinky: Její využití je všestranné. Doporučuje se při cukrovce, rakovinných onemocněních, nemocech žaludku,tenkého střeva, sleziny, ledvin, žlučových cest. Léčí průduškové astma, alergie, žaludeční a dvanácterníkové vředy. Zevně ji lze používat podobně jako aloe na hojení ran spálenin, jelikož má protizánětlivé a hojivé účinky. Před použitím je vhodné poradit se s lékařem.

------------------

Kalísie voňavá
Už v bývalém Sovětském svazu, ale hlavně v současném lidovém léčitelství v Rusku nyní prudce roste zájem o pokojovou rostlinu Callisia fragrans z čeledi Commelinaceae. Tato rostlina se pěstuje jako pokojová, okrasná, více než 100 let. Jako významná léčivá rostlina je známa 20-25 let. V Rusku má řadu lidových názvů: Zlatý vlas, Domácí ženšen, Dálně východní vlas, Venušin vlas, Živý vlas, kukuřička... Lidoví léčitelé , Korzunova, Bělov, Polevaja, Semenova a jiní učinili tuto rostlinu velmi populární. Především lidový léčitel, homeopat, V.N. Ogarkov prověřil a soustředil zkušenosti dvaceti let trpělivé práce praktického léčení a zkušenosti lidového použití unikátní rostliny „ Zlatý vlas“ , jak jí lidé říkají v Rusku. V této publikaci, která je jen stručnou informací o použití rostliny Callisia fragrans najdete nová zajímavá poznání. Všechny texty receptů jsou překlady ruských lidových zkušeností. Najdete zde možná návod, novou , účinnou možnost k léčení vašich onemocnění a určitě dobrou prevenci pro udržení zdraví a dobré kondice.

U nás je Kalisie téměř neznámá , i když je to pěkná pokojová rostlina. To je také důvod k seznámení. Účinnými látkami této rostliny se začali vědci USA a Kanady zabývat teprve od poloviny min. století. Když se rozhodnete rostlinné části používat, držte se doporučených rad a vyzkoušených receptů. Moudrý Paracelsus řekl před staletími: Vše, co člověk požije může být lék i jed, rozhodující je dávka.

Kalisie je robustní vytrvalá rostlina se dvěma typy výhonů. Jsou to výhony vertikální, s masitými listy, dvouřadě střídavě na výhonu, který dorůstá 50 – 100cm výšky a připomínají kukuřici. Listy jsou tmavozelené 20-30cm dlouhé a 5-6cm široké. U dospělých rostlin vyrůstají z hlavního výhonu horizontální lianovité, nafialovělé oddenky, ( stolony) složené z kolének, ukončené rosetou listů. Odřezáním a zakořeněním koncové rozetky ve vodě se rostlina může snadno rozmnožovat. Při dobré péči starší rostliny vykvétají, v dlouhých vijanech bílými kvítky. Zajímavé je , že hodinu i dvě před deštěm, bílé kvítky začnou slabě příjemně vonět po hyacintech.

Původní vlastí Kalisie je Mexiko a tropická Amerika. V tropech roste ve stínu vysokých dřevin. Miluje vláhu, teplo a nepřímé sluneční světlo. Na prudkém slunci se často listy pálí. Kalisie má významné léčebné vlastnosti. Rostlina se využívá pro léčení, když vyroste na oddencích nejméně 9 kolének a tyto se zbarví do hnědofialova.

Učinnými látkami jsou hlavně flavonoidy kvercetin a kempferol. Dále jsou to fytosteroly, kyselina g-linolenová, vit. skupinyB-, vit. C, PP, minerální látky, Ca, železo, chrom, bor, měď a selen. Kalisie, to je rostlinný biogenní stimulátor. V roce 1898 významný ruský oftalmolog , prof. S.S.Golovin, napsal stať „ O slepotě v Rusku“. Na každých 10 000 lidí připadalo 30-40 slepců. Oční onemocnění , trachom a glaucom každý rok posílaly tisíce lidí do věčné tmy. Několik desetiletí hledali vědci záchranu a obnovu zraku operativně, transplantací. Tyto však stále byly neúspěšné a vzniklo přesvědčení, že není východiska. Problémem se též zabýval i výborný oftalmolog V.P.Filatov, kterému jednou konečně svitla naděje. V té době francouzský chirurg Mažito , byl připraven operovat oční rohovku, ale pro velké množství práce, musel operaci odložit a připravené oko ( z embryona) pro transplantaci rohovky bylo odloženo do chladničky a operace se uskutečnila za několik dní. Stal se tehdy „ zázrak století“, tak to lékaři nazvali. Rohovka neztratila svoji průzračnost a pacient získal opět zrak. Mažito překročil dosavadní lidské možnosti. Tísíce nezdařených operací a nyní výsledek. Co připadalo Mažitovi a jeho kolegům jako neuvěřitelný, náhodný a zázračný jev, to dokázal přesvědčivě vysvětlit pronikavým úsudkem V.P.Filatov. Došel k závěru, že buňky oddělené tkáně v průběhu boje za život, v podmínkách nízkých teplot se dostanou do kritického stavu a začnou se tvořit záchranné láty, které nazval – poslední rezervy uhasínajícího života. Jsou to nové látky- biogenní stimulátory. Snaha o jejich analyzu neuspěla. Je to celý komplex látek, který se až dosud nepodařilo analyzovat a definovat. Biogenní stimulátory se také získávají z celé řady léčivých rostlin. Do této skupiny rostlin se nyní řadí také Kalisie, lidově nazvaná „Zlatý vlas“ Člověk si vždy na velikou léčivou sílu přírody vzpomene pozdě, tehdy, když už je nemocen a stár. Přitom si může svoje mladistvé síly včasnou péčí zachovat. „Zlatý vlas“ má vysoký ozdravující vliv a bylo by ho možno nazvat Elixírem Zdraví. Dle mého názoru, píše homeopat V.Ogarkov, je to nejlepší rostlina na léčení chronické pakreatitidy.

Výborně stimuluje imunitní systém, povzbudivě působí na ochranné buňky-zabijáky a velmi pomáhá organismu proti škodlivým mikroorganismům. Učinkuje jako biogenní stimulátor, ale i efektivně léčí mnohá onemocnění. Užívá se při cukrovce, leukemii, rakovinných onemocněních, osteochondroze, chronické pankreatitidě, ženských nemocích, nemocích sleziny, žlučových cest, žaludku, tenkého sřeva, normalizuje kyselost trávicího systému, odchod stolice, snižuje sekreci a zmenšuje otok sliznice průdušek u astmatiků. Zlepšuje stav nemocných a často přispěje k úplnému vyléčení z průduškového astmatu. Štáva z rostliny dobře hojí rány, uklidní bolestivost při spáleninách a hojí je, ale dobře hojí i jiné kožní nemoci. Před použitím je dobré poradit se s lékařem, je možnost alergické reakce. Obsahové látky v rostlině jsou velmi koncentrované ( zváště hlavní stvol) a je nutné dodržet přesné dávkování. Při přesném dodržení léčebnýcb dávek se neobjeví vedlejší, nežádoucí účinky nebo jen přechodně. Před upotřebením at' už listů nebo oddenků, tyto je nutno dát v PE sáčku na 14 dní do chladničky při +2 až +4 °C. Listy se mohou použít již po 3 dnech uloženÍ.
Části rostliny, které žijí odděleně od rostliny, při uložení v chladu tvoří biogenní stimulátory.( poslední reserva uhasínajícího života). Potom jsou přípravky účinnější.

Rozmnožování rostliny. Od horizontálního výhonku se odřízne listová růžice se dvěma kolénky, které ve vodě zakoření, jako tradeskancie-voděnka. Potom se může vysadit do dobré zahradní půdy do květináče. Nejlepší čas na množení je březen, duben. Přihnojuje se plným hnojivem a dobře zalévá. V zimě, v období klidu se rostlina drží spíše v suchu.

Rostliny je možno také pěstovat přes léto venku. V Irkutském lékařském institutu, jeho farmaceutické fakultě došli ke stejným léčebným výsledků jako V.N. Ogarkov. Účinnost přípravků byla , ale vždy jen při přímé aplikaci na organizmus, tělo a pokožku. Pokud přípravky byly zkoušeny odděleně na jednotlivé kultury bakterií a oddělené tkáně ve zkumavkách tak se baktericidní účinek projevil jen málo. Nabízí se vysvětlení, že při použití Kalisie se velmi posílila imunita organizmu.

Recepty. Pakreatitida, cukrovka, jiné nemoci zažívacího traktu. Jeden list 20-30cm(menší listy 10-15cm dáme dva). Po uložení 3 dny v chladničce rozmělníme a zalijeme 0,71itru vařící vody a 10-15 minut mírně vaříme v emailové nádobě nebo ve skleněné a zabalíme do deky k pomalému vychladnutí a užívá se až druh den.

Před jídlem 40 minut ohřejeme 50ml v teplé vodě a pijeme 3 x denně. Odvar může být uchováván v teplé místnosti přikrytý. Užívá se 10 dnů a pak se vždy opakuje po 14 dnech. Dieta pro cukrovku musí být zachována, zvláště příjem bílkovin. Vyloučit révu, rozinky, Coca-colu a jiné silně slazené limonády. Už po dobu prvého cyklu nastává značné zlepšení a úrověň glykemie se stabilizuje na subnormální úrovni (5-7mmol/lt). Současný příjem homeopat. preparátu Acidum laktikum 200, je výborný a klidní vlčí hlad, časté močení, reumatické bolesti. Může se postupně snížit i dávka inzulinu.

Užíváni odvaru z listů" Zlatého vlasu" léčí mnohé vnitřní nemoci. Pomáhá odvádět odpady z organizmu, rozpoušti malé močové kameny i písek z ledvin. V důsledku komplexního vyčištění organizmu jsou nemocní aktivnější a u řady z nich se zlepší i zrak. Toto je bezeškodný recept, který se může užívat preventivně po celý život. Při kloubových bolestech a osteochondroze.¨Ze stvolu "Zlatého vlasu" se dělá lihový extrakt : (4-5 kolének na 0,5l vodky nebo 70% lihu ),kerý se může použít natíráním.

Při zhoubných novotvarech a bronchialním astmatu: Z oddenků fialové barvy se připravuje extrakt: 15-20 kolének na 0,5 litrů vodky. Ponechá se 14 dní louhovat. Potom se používá 3 krát denně 10 kapek a každý další den se vždy kapka přidává až do 40 kapek, tedy od 10 do 40 kapek a potom zase ubírá ,tedy od 40 do výchozích 10 kapek za jednu léč. kůru. Celkem je třeba projít 3-5 léč.kůr vždy s 10 denním přerušením. V žádném případě nepodávejte čajovými nebo polévkovými lžicemi. Předávkování by se mohlo projevit vyrážkami. Při užívání odvaru z listů a dodržení dávek, za 20 let zkušeností nebyl zjištěn u sledovaných lidí ani jeden případ nežádoucí reakce. Byly zaznamenany úžasné ozdravující efekty, zvláště při všech nemocech žaludečně trávicího traktu. Pokládat listy na otevřené rány po delší dobu se nedoporučuje. Nejdéle dva dny. V prvé dny se projeví výrazné zlepšení, ale později by mohla vzniknout alergická reakce. Lepší je, pro tento účel využít šťávu z oddenků rozředěnou vařící vodou 1:5. Ze všech dosud uvedených zkušeností je možno učinit závěr.

Léčebné látky rostliny "Zl. vlas" jsou velmi koncentrované a přípravky je nutno přesně dávkovat. Při přesném dodržení dávek se nevyskytnou vedlejší nežádoucí účinky. Odvar z listů (20 cm jeden list) v 1 litru vody a užívat 3-4 x denně po 50 ml 40 minut před jídlem velmi zlepší nebo i vyléčí cukrovku a pro dobrou funkci žaludečně trávicího traktu se může bezeškodně užívat celý život preventivně. Užívání odvaru z listů "Zlatého vlasu" po vymizení nádoru odstraní též zbylé metastazy. Bronchiální astma. Je potřeba rozmělnit 35-40 kolének, bez listů, zalít 1,5 litru vodkou, ponechat 9 dnů v temnotě louhovat. Zbylé listy uložit na tmavé, chladné místo, (chladnička +2 až +4°C) a je možno je i žvýkat, po malých kousíčkách. Extrakt pomáhá i při zánětu dásní. Výluh z kolének získává šedomodrou barvu Užívá se 1 lžička 40 minut před jídlem, ve 40 ml vody. Vždy po 10 dnech užívání, 10 dnů přestávka. Nezapíjet vodou ani nezajídat jídlem.

Někdy se může stát, že při počátku užívání se posílí příznaky nemoci, ale to jen krátce, přechodně, tato reakce brzy zmizí a nemocný pocítí příliv sil, chuť k jídlu a dobrý spánek. Pro možnou alergii je snadné udělat jednoduchý test. Na vnitřní stranu lokte,dejte trochu šťávy ze Zl. Vlasu. Podržte asi půl hodiny a když se objeví vyrážka či jiné náznaky alergie, dejte rostlinu z domu. Pooperační jizvy, polypy, fibromy, myomy . Nařezat 50 kolének a naložít je do 0,5litru vodky na 10 dnů, procedit. Ráno, nalačno, 40 minut před jídlem do 30ml vody nakapat 10 kapek extraktu a vypít. Večer 40 minut před jídlem vypít stejné množtví stejným způsobem. Další den stejným způsobem 11 kapek, třetí den 12 kapek a takto za 25 dnů dojít do 35 kapek. Potom dávkování snižovat po jedné kapce až se vrátíme na výchozích 10 kapek Při začátku třetí kúry se přejde na příjem 3 x denně podle téhož schematu. Obvykle je nutné využít ne víc než pěti kúr tj. asi 8 měsíců.

Po prvé kúře je jeden týden přestávka, též i po druhé kůře.Po třetí a další, jsou přestávky 10 dnů. Při tomto léčení se podává současně homeopatický lék TUJA 30 (3 x denně- jedenkrát po dva týdny), dává se 6 krupinek pod jazyk do plného rozpuštění 40 minut před jídlem. Mast na kožní problémy. Může se použít buď šťáva, z oddenků i s listy se vylisuje a 1 díl šťávy se smísí se třemi díly lanolinu nebo dětského krému. Nebo se použije kaše z listů a oddenků a mísí se se dvěma díly krému. Někdo používá i med místo lanolinu . Také je výborný bišofit. (minerální látka, nabízí www.vitamona.cz)

Onkologická onemocnění. Rakovina – to je nemoc, která nevzniká ihned, dnes, ale její základy jsou položeny už dávno, způsobem života . Než jste onemocněli, proběhlo několik etap a mávli jste rukou nad signaly těla, nad svým zdravím. Jestliže nyní nemáte dost odvahy a síly změnit zásadně celý způsob života a stravování, nezachrání vás ani léčitelé ani onkologické nemocnice. Rakovinný vyvoj se může založit časně a to již v době, když dítě oddělují od matčina prsu a začnou ho krmit umělou výživou . Podle amerického onkologa Gerzona, z 10 000 případů klinicky zjištěné rakoviny, jich 9999 vzniká otravou odpadovými látkami, hemotoxiny, které tělo nestačí vyloučit. Jenom promytí, vyplavení, pročištění těla a zvyknutí člověka na správné stravování, to ho může zachránit. O tajemství boje proti rakovině doktor Garzon píše : Je naprosto nutné udržet harmonii, rovnováhu ve výměně látek všech vnitřních orgánů i celém organizmu. Toto odráží celé skryté tajemství života, které se projeví naším zdravím a délkou života. Každá forma života má jen jeden cíl - vyrůst a rozmnožit se s pomocí látek, které přijímá a vybírá si v potravě a nepotřebné a nadbytečné vyloučí. Každé narušení látkové výměny, znamená začátek nemoci. Civilizace nabízí a přímo nutí nadbytek a ty zbytečnosti už tělo vyloučit, odstranit, (aby byla zachována rovnováha) nestačí a nežádoucí látky z těla neodchází, ale hromadí se v těle a mohou škodit. Je jenom jedna cesta – detoxikace (očištění) celého organizmu a seřízení metabolizmu látek tak aby byla úpravou potravy zajištěna rovnováha mezi příjmem a potřebou těla až po odchod odpadů výkaly a močí. Také musí být zajištěna odpovídající činnost a pohyb. Všeobecně to vše také podpoří správnou funkci imunitního systému.

Protitakovinný olejový balzám. Tento recept obsahuje dvě složky : lněný olej a lihový extrakt Zlatého vlasu ( stejný jako pro bronchiální astma). Lněnému oleji je dávána přednost proto, že obsahuje méně mastné kyseliny OMEGA-6, která nepůsobí příznivě při onkologických onemocněních. Ostatní rostlinné oleje jí obsahují až 69% , ale lněný olej jen 6%. Tato OMEGA-6 kyselina způsobuje, že krev déle poutá toxiny v těle a hůře je pak v orgánech očištění , játrech a ledvinách uvolňuje. Další významný důvod využití lněného oleje spočívá ve vysokém obsahu, až 53%, unikátní mastné kyseliny OMEGA-3 , která je známa jako silný antioxydant a látka brzdící tvorbu prostaglandinů , látek, které mohou podporovat růst rakovinných buněk. Při přípravě balzámu se nejlépe hodí lahvička se značením obsahu tekutiny, od dětské výživy. 40 ml lněného oleje (přírodního,lisovaného za studena) a 30 ml lihového extraktu Zlat.vlasu smísit do lahvičky. Dobře uzavřít a 7 minut třepat. Vytvoří se emulze, kterou je nutno naráz vypít. Vypít ihned, směs se nesmí rozdělit. Tento balzám se užívá 3 krát denně 20 minut před jídlem. Nikdy ničím nezajídat ani nezapíjet. Doba užívání je 10 dnů, potom 5 dní pauza a opět 10 dnů příjem balzámu. Jeden cyklus léčení je 3-5 dekád. Mezi dekádami je vždy 5 dní přestávka, po prvém cyklu je přestávka delší 10 dnů . Nejpozději za půl hodiny je nutno něco sníst. Pít je možno po jídle, tedy asi za 30 minut . Užívat se má pravidelně, se stejnými přestávkami. Po prvém cyklu, tedy po 3 dekádách užívání je přestávka delší, 10 dnů. Za ním následuje druhý, třetí, třeba až celý rok i dva až do plného vyléčení. Upozornění! Důležité je přesné dávkování, přesně 40 ml a 30 ml, ne podle oka. Vyvarujete se nepříjemností. Praktická zkušenost léčení olejovým balzámem ukazuje, že za jeden a půl až dva měsíce vymizí prvé, nevelké nádory. Ve vážnějších případech je třeba delší doby, nejméně 6 – 7 měsíců. Už za jeden a půl měsíce podle druhu onemocnění se značně zmenší velikost nádoru ( příliš velké nádory se začnou dělit na segmenty, které se postupně vytrácejí), odeznívá bolestivost, upravuje se zažívání i stolice. Ještě dříve mizí vnitřní krvácivost, hojí se vředy, píštěle a jizvy. Vředy a píštěle je možno pokrýt vatou namočenou v balzamu a ovázat.

Při rakovině tlustého střeva je možno tímto balzámem dělat na noc mikroklizma, 15 – 20 ml. Přímý kontakt s balzámem urychluje hojení. Léčivo normalizuje činnost srdce, zlepšuje prokrvení těla , ozdravuje klouby, upraví odvod solí z těla. Lidé píší o vyléčení žaludečních vředů, polyartritidy i otoků na kloubech. Když jste se začali léčit protirakovinným balzamem, musí léčení pokračovat, nelze přestat. Pokud to učiníte,posílíte nemoc. Rakovinné buňky začínají hynout od třetího dne léčení. Někdy se mohou 2-3 den objevit nebo zesílit bolesti , ale toho se nebojte a pokračujte v léčení. Během několika dní bolestivost zmizí nebo se zn čně zmenší. Mohou vzniknout otoky na těle i tváři, potíže s močením, zvláště při současně nemocných ledvinách nebo adenomu prostaty. Proto se pro tyto onkologicky nemocné, s dalšími nemocemi nedoporučuje tento balzám a když se rozhodnou užívat jej, tak pouze se lněným olejem, který vykazuje méně vedlejších účinků. Ve všech ostatních případech, pokud nebylo předávkování, během několika dnů otoky zmizí a organizmus se vyladí. Pro ulehčení nepříjemných, doprovodných symptomů se doporučuje homeopatický přípravek fy Heel - Lymfomiozot. Při začátku léčení se muže projevit slabost a také stolice může být řídká, (odstraňujíc rychle nečistoty z průběhu léčby), někdy i nevolnost, zvracení. Toho se není nutno bát, játra a ledviny nestačí se vyrovnat s detoxikací. Je to průvodní očista a detoxikace organizmu. Jestliže průjem příliš neoslabuje nemocného, je to i užitečné a žádoucí, vyčistí se trávicí soustava a tlusté střevo, hlavní zdroj pronikání jedů do krve. Ten kdo prošel léčením chemoterapií nebo ozařováním, tak musí mít před léčbou balzamem minimálně měsíc přestávku a projít detoxikací. Velmi jednoduchý detoxikační přípravek je odvar ze lněných semen. Výborně odvádí z těla chemopreparáty, radionuklidy, toxiny a blahodárně ovlivňuje ledviny a trávicí systém. Dvanáct čajových lžiček lněných semen se zalije litrem horké vody a mírně vaří 10 minut. Ochladí se na 40°C a pije po 150 ml 6 krát denně po dobu 2-3 týdnů. Pije se od 12.00 hod poledne do12.00 hod v noci. Upozornění. Nejezte jídla smažená, příliš kořeněná, solená, mnoho cukru a cukrovinek, živočišných tuků. Pro přípravu jídla používejte jen rostlinné oleje. Po dobu léčení se někdy snižuje chuť k jídlu, ale to nevadí, protože samotný balzám obsahuje 1600 Kcal denně. Po celou dobu léčení a minimálně ještě rok potom je zakázáno : Kouření, alkohol, současné léčení jinými metodami (chemo.., radio.., rostl. jedy, urinou) Nelze pít ve větším množství ovocné a zeleninové šťávy. Po dobu léčby vyloučit masné a mléčné produkty, cukr a sůl, brambory, kvašený chléb. Přednost dát rybám, sýru, ořechům (kromě arašidů), syrové zelenině, štávě z řepy a mrkve, obilné kaši. Hladovět se nesmí.Léčebný recept byl velmi účinný při rakovině žaludku, prsu a plic a to jen ve druhém a třetím stadiu rakoviny. Byl zaznamenán případ vstřebání adenomu prostaty. Lidé píší o vyléčení polyartritidy, kloubů i žal. vředů.

Nedoporučuje se užívat ve čtvrtém stadiu nemoci. Je to zkušenost a odezvy čtenářů časopisu „Věstník naděždy“. Nebyl zaznamenán ani jeden případ vyléčení čtvrtého stadia, jen pouze občasná zlepšení. U některých nemocných s bronchialním astmatem a rakovinou se jevila menší citlivost na lihový extrakt, který brali po čajové lžičce a později po desertní lžičce a neobjevily se žádné nežádoucí účinky, ale naopak, nemoc rychleji odezněla. Ovšem nemocní, kteří takto experimentovali, říkají, že tento intenzivní příjem nebyl delší než tři týdny a potom týdenní přestávka , kdy si brali enterosorbent. Po přestávce přešli na standartní příjem extraktu Zlatého vlasu. Odvar z listů podle standartního receptu a ze zkušeností nikdy nevyvolal žádné vedlejší nežádoucí účinky, ale jen výborné ozdravení při všech nemocech trávicího ústrojí. Dávat listy na velké, odkryté rány, při hlubokých spáleninách na dlouhý čas, se nedoporučuje. V prvé dva dny dochází ke značnému zlepšení povrchu rány, ale po třech dnech už se projeví alergická reakce. Lepší je pro tento účel využít šťávu z oddenků a naředit ji převařenou vodou 1:3 až 1:5 . Ze všeho uvedeného je možno udělat jediný závěr. Léčivá skladba látek Zlatého vlasu je velmi silná, zvláště hlavní stvol a proto je správné dodržovat dávkování. A ještě poslední rada. Dříve než se použijí části rostliny pro přípravky, je nutno je ponechat při 2-4°C v chladničce v polyetylenovém sáčku 14 dní. Listy stačí chladit pouze 3 dny. V částech rostliny oddělených se tvoří látky „ záchrany uhasínajícího života“ a preparát je účinnější.
40