Kotvičník

Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně. 
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2022 je už v prodeji.

12.  Rdesno mnohokvěté

Rdesno mnohokvěté

50 Kč

Polygonum multiflorum.
Užití: léčí závratě, nespavost, hučení v uších, předčasný výron semene, zácpu v důsledku suché střevní sliznice, anémii, zánět tlustého střeva, předčasné šedivění vlasů, abscesy.

Dostupnost: od poloviny dubna

Množství

Má protirevmatické účinky, zpevňuje šlachy a kosti, podporuje ženskou i mužskou plodnost, vytváří kostní dřeň. Nejčastěji se připravuje odvar z 9-15 g natě, který se podává 2krát denně na lačno.

Rdesno malokvěté. V čínské medicíně je He shou wu bylina pomáhající zlepšovat funkci ledvin a tím i celkovou očistu krve a organismu od škodlivých látek. Tradičně se 8–15 g kořene (kořenové hlízy) nechá 5-10 minut projít lehkým varem v 0,5l vody, 10 minut se nechá odstát a poté scedí. Takto připravený odvar se užívá 2x denně na lačný žaludek.
Rdesno mnohokvěté se též užívá ke zlepšení plodnosti. U mužů zlepšuje množství spermatu a u žen pomáhá k navození ovulace.
Rdesno se používá k posílení a regeneraci svalstva, zpevňuje šlachy a kosti, a proto je používán sportovci a mistry bojových umění v Asii. Má omlazující účinky. Je silným přírodním antioxidantem a vychytávačem volných radikálů, což má příznivé protistárnoucí účinky. Podle čínské medicíny má vlastnost, že může navrátit původní barvu již šedým vlasům. Rdesno mnohokvěté blokuje proměnu testosteronu na dihydrotestosteron a tím ochraňuje vlasy před padáním a stárnutím (šedivění). O Fo-Ti se tvrdí, že výrazně zlepšuje fyzické a psychické zdraví, snižuje krevní cholesterol, pomáhá při ateroskleróze, snižuje hypertenzi.
Využívá se celá rostlina.
Lodyhy se využívají při nespavosti,pocení, tupých bolestech, dřevenění končetin, ekzémech a svrabu.
Zevně se droga používá v odvaru na omývání nebo se připravuje mast.
Lodyhy se mohou sklízet během celé vegetace.
Třetím až čtvrtým rokem se vykopou kořenové hlízy ze země na jaře či na podzim,omyjí se, nakrájí a usuší při teplotě 35 stupňů, za syrova se v tradiční čínské medicíně nepoužívá, může se též pražit nebo dusit a přidávat k pokrmům.


Popis rostliny: vytvalá bylina je 7-10 m dlouhá, má hlízovitě zduřelé dřevnaté červeně hnědé kořeny a červeně nachovou, lysou, v horní části rozvětvenou lodyhou. Listy má střídavě řapíkaté, čepel je úzce vejčitá až srdčitá. Květenství tvoří vrcholová nebo úžlabní lata. Květy jsou bílé, plodem je trojbokáhladká lesklá nažka, uzavřená v trojkřídlém obalu ze srostlého okvětí.
Rostlina vyžaduje slunné a teplé místo s oporou, po které velmi rychle šplhá vzhůru, lodyha za sezonu naroste o 3 až 10m. Je velmi nenáročné, vyžaduje lehčí půdu, občas okopat a na zimu zamulčovat slámou či listím.

65