Kotvičník

Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně. 
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2022 je už v prodeji.

13. Rehmanie lepkavá

Rehmanie lepkavá

70 Kč

Užití: Z cela mimořádný vliv má na kardiovaskulární systém. V mladých dávkách způsobuje stahování cév a tím zvyšuje krevní tlak, při vyšších dávkách je tomu naopak. ve směsích se používá k léčbě, ledvin, jater, cukrovky a tuberkulózy.

Dostupnost: od poloviny března

Množství

Dávkování na úpravu krevního tlaku se udává: k snížení tlaku (hypotenze) 20 g, k zvýšení tlaku (hypertenze) 5 g

Popis rostliny: pochází z Číny z provincie Hean a ze středního Mongolska. Nyní se pěstuje ve stření Asii. V našem mírně klimatickém pásmu dobře roste a také je schopna při mírných zimách přezimovat. Tvoří přízemní růžici s kopisťovitými listy na okraji zubatými. Na spodní části jsou zbarveny červeně. v květnu se vytvářejí na listnatém stvolu asi 5 cm dlouhé trubkovité květy, které jsou červenohnědé až žluté. Čerstvý kořen se také může povařit ve víně.

--------------------

Rehmannie lepkavá

Rehmannia glutinosa je až 30 centimetrů vysoká trvalka se žlutými či purpurovými květy z čeledi Gesneriaceae.
Kořen rehmanie lepkavé je důležitá součást mnoha receptur tradiční čínské a ajurvédské medicíny.
Rehmanie má účinky na organismus výrazně posilující, omlazující, afrodisiakální, antimutagenní, sliznice ochraňující a mírně laxativní.
Podle tradiční medicíny se používá k doplnění životně důležité síly, při zácpě, problémech močových cest, anémii, vypadávání vlasů, závratích, senilitě a k upravení menstruace. Významný je též játra ochraňující účinek.
Di huang má antifungální efekt a proto bývá využíván pro léčbu kvasinkových infekcí. Jedná se o krevní tonikum a diuretikum. Pomáhá posilovat kosti a tkáně. Zvyšuje plodnost. Čínští lékaři ji používají s lékořicí při léčbě hepatitidy a cirhózy. Rehmannia pomáhá rozptýlit teplo z těla a snižuje noční pocení a horečky. Častá je kombinace například s ženšenem, nebo skořicí. Při léčbě astmatu je znám recept v kombinaci s kozincem blanitým.
Známé je užití Rehmannie k zabránění účinků kortikosteroidních léků na vnitřní úrovni a zmírnění nežádoucích účinků při léčbě chemoterapeutiky.

Rehmannia je považována za poměrně bezpečnou drogu, přesto by neměla být užívána příjemci transplantátů, diabetiky, dětmi a těhotnými ženami.

Tradiční užití:
5-10 gramů kořene se povaří v 1/2 l vody cca. 10 minut, vzniklý odvar se pak podává ve dvou dávkách na lačno. Nebo se 60 - 70 g kořene naloží do 1 litru 40% alkoholu, po 2 - 3 měsících se extrakt přefiltruje a užívá se polévková lžíce 2krát denně na lačno

70