Kotvičník

Semínka kotvičníku máme v prodeji celoročně. 
Rostliny kotvičníku prodáváme od konce dubna do července.
Kotvičníková nať ze sklizně srpen 2021 je už v prodeji.

Aloisie trojlistá

Aloisie trojlistá

50 Kč

Aloysia triphylla.
Z Aloisie se používají usušené listy, ze kterých se připravuje čaj nebo odvar. Odvar z listů Aloisie působí proti plísním, jako přírodní antimykotikum a proto tento odvar poslouží dobře jako domácí koupel pro nohy.

Dostupnost: od poloviny dubna

Množství

Čaj z Aloisie má antidepresivní, antivirové, a antibakteriální účinky. Dále má Aloisie adstringentní, sedativní, tonizační, karminativní, relaxační, digestivní, detoxikační, antioxidační, insekticidní a protizánětlivé účinky.

Na odvar z Aloisie potřebujete 3 lžičky suchých listů z Aloisie, které se smíchají se 3/4 litru studené vody. Nechte asi 20 minut listy trochu nasát studenou vodu a potom povařte 3 minuty a pak sceďte. Čaj z Aloisie se pije v průběhu celého dne. Z Aloisie připravený čaj je velmi osvěžující a lahodný s nádechem exotiky a hodí se pro každou příležitost.

Suché nařezané listy z Aloisie se používají pro své citronové aroma k ochucení čaje a k dochucování jídel.
Pití čaje z Aloisie zklidňuje centrální nervový systém, migrény, deprese, neuralgie, nauzeu, tachykardie, napomáhá regenerovat a ochraňovat buňky.
Aloisie harmonizuje činnost srdce, stimuluje kontrakce dělohy, podporuje laktaci, upravuje činnost plic, žaludku, zažívání a příjemně osvěžuje dech.
Čaj z Aloisie má pozitivní vliv při nadýmání, žaludečních a střevních křečích, zejména pokud jde v pozadí disharmonie nervového systému.
Aloisie celkově zklidňuje psychiku a odstraňuje stres.

Účinky zevního použití odvaru z Aloisie ve formě obkladů nebo koupelí:
Odvar z listů Aloisie obsahuje cineol, který omezuje množení plísně Candida albicans a bakterie Escherichia coli. Koupel v odvaru z listů Aloisie trojlisté působí jako přírodní antimykotika a také jako přírodní antibiotika.
Odvar z Aloisie obsahuje geraniol, který působí jako účinný přírodní repelent proti komárům.

Rostlina ohromí velice intenzivní citronovou vůní.

Tento zelený keř, vysoký až 1,5 metru pochází z Jižní Ameriky. K nám, do Evropy, byla Aloisie dovezena v sedmnáctém století, tedy v době počátků kolonizace Jižní Ameriky Španěly. Španělé ji s oblibou pěstovali pro její vonné silice. Aloisie trojlistá v našem prostředí nepřezimuje, protože nesnáší mrazy. U nás se Aloisie pěstuje jako pokojová či balkonová rostlina, kde pro svoji příjemnou aromatickou citronovou vůní nám Aloisie příjemně provoní místo k posezení.

Aloisii nejlépe vyhovují polostinná místa. Několik hodin ranního a večerního slunce jí postačí. Protože se u nás může pěstovat jen v přenosných nádobách, vyžaduje vyhnojený substrát pro pokojové rostliny. Na léto ji můžete vysadit i do volné půdy v zahradě, ale nesmíte zapomenout ji před prvními mrazy opět vyzvednout, vsadit do nádoby a přenést do domu.

Po celou zimu musí aloisie stát na světlém a vzdušném místě, kde nemrzne, přičemž postačí teplota 2-5 °C. Je-li v temnu, shazuje listy. V zimě potřebuje jen tolik vody, aby půda úplně nevyschla. V létě se musí zalévat vydatně. Před vynesením do zahrady je možné keřík prosvětlit nebo hluboko seříznout a odstříhané části nechat jako řízky zakořenit při 20 °C. Aby se mladé rostliny rozkošatěly, několikrát je zaštipujte. Přezimované exempláře se od jara do konce léta týdně přihnojují.

12