3. Jablečník obecný

Jablečník obecný

30 Kč

Marrubium vulgare.
Šťáva z čerstvé natě jablečníku čistí krev, vyhání žlučové kameny, odstraňuje chudokrevnost, zastavuje průjem, požijte jej při žloutence, tvrdnutí jater, nepravidelné menstruaci, zanícení dýchacích cest, proti kašli, při zánětu slinivky břišní, při srdečních nemocech – arytmii.

Dostupnost: v prodeji

Množství

Jablečník obecný

(l. Marrubium vulgare, a. Horehound)

je od nejstarších dob znám jak významná léčivá rostlina s lidovými názvy: „samaritánka, jablounek, vonný klas, šedivka nebo buřina“. Botanický název pochází z hebrejského slova „nadrob“, překládá se jako „hořká šťáva“. Anglické jméno „Horehound“ znamená „hebkou, chlupatou rostlinu", zatímco české slovo jablečník, zaznamenané již v 16. století, je odvozeno ze skutečnosti že „jsa rozemnut, zapáchá jablky"

Je to vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) se čtyřhrannou bíle plstnatou lodyhou dorůstající přes 50 cm výše. Vstřícné listy jsou na líci plstnaté, na rubu pak šedě (stříbřitě) plstnaté. Bílé drobné pyskaté květy jsou sestaveny v lichopřeslenech a voní po jablkách, odtud jeho české jméno.

Pěstování jablečníku

Jablečník roste divoce v suchých křovinách, podél cest a na rumištích. Je to rostlina teplomilná, na půdu nenáročná. Má ráda suchá a slunečná stanoviště, chráněná před větrem. Dokonce se mu daří i na kamenitých a špatných půdách.

Jablečník můžeš počátkem března předpěstovat, ale protože je to rostlina skutečně nenáročná, sej jej v dubnu přímo do připravené půdy. Rostlinu můžeš množit i dělením starých trsů.

Sklizeň jablečníku

V pěstovaných kulturách se nať sklízí 2x až 3x za rok. Nať sbírej na začátku rozkvětu od července do září. Obsahuje zejména silici, hořčiny a třísloviny. Působí žlučopudně. Lidově se používá na špatně se hodící rány.

Dobře usušená nať má zelenou nebo šedozelenou barvu, jemnou charakteristickou vůni a hořkou poněkud ostrou chuť. Společně s hlohem se používá při srdečních obtížích. Lidové léčitelství jej doporučuje na snížení hladiny cholesterolu.

Jak uskladnit jablečník na zimu

Nať zmraz celou nebo zmraz otrhané lístky. Lístky můžete sušit při teplotě do 35ºC.

Vlastnosti jablečníku

Jablečník znali již staří Egypťané, kteří jej používali proti působení jedů, při plicních chorobách a onemocnění dýchacích cest. Je už tisíce let uznávaným léčivem proti kašli. Egyptští kněží projevovali úctu jeho účinkům a nazývali jej „býčí krví“„okem hvězdy“. Hippokrates a další lékaři měli po celé věky tuto bylinu ve velké vážnosti jako lék na četné nemoci. Měla prý také kouzelnou moc.

Šťáva z čerstvé natě jablečníku čistí krev, vyhání žlučové kameny, odstraňuje chudokrevnost, zastavuje průjem, požijte jej při žloutence, tvrdnutí jater, nepravidelné menstruaci, zanícení dýchacích cest, proti kašli, při zánětu slinivky břišní, při srdečních nemocech – arytmii. Jablečníkem byl nahrazován chinin při malárii. Zevně šťávu použijte na drobná poranění a odvar k obkladům.

Při prvních známkách nachlazení jemně nasekej devět mladých lístků jablečníku, smíchej s 1 lžičkou medu a pomalu polykej ke zmírnění bolesti v krku a kašli.

Užívá se i jako studený nálev k posílení trávení a při pálení žáhy a proti střevním parazitům.

Příklady použití jablečníku

Nálev z jablečníku

Suroviny:
2 lžičky suché nati, 1/4 l vroucí vody

Postup přípravy:
suchou nať přelij vroucí vodou, za 15 minut odstav, sceď. Pij vlažný, velkými doušky ráno a večer jeden šálek.

Nálev používej při žlučníkových chorobách, střevních obtížích, zánětu průdušek, dýchavičnosti, kašli a proti nechutenství, k povzbuzení chuti k jídlu a k upravení zažívání. Uvolňuje nervovou soustavu a zrychluje činnost srdce. Zevně jej použij na špatně se hojící a hnisavé rány.

Používá se také jako postřik proti škodlivým housenkám na stromech, misku s výluhem v mléce použijte pro hubení much.

Prášek ze sušeného jablečníku

má stejné účinky jako nálev, denní dávka prášku jsou 4g.

Čaje

Čajová směs na srdeční neurózy

Suroviny:
1 díl jablečníku (nať), 1 díl hlohu (květ), 1 díl kozlíku lékařského (kořen)

Postup přípravy:
Polévkovou lžíci směsi spař 1/4 litrem vody a ponech 15 minut louhovat. Pij po malých dávkách během dne při srdečních neurózách. Vhodná je porada s lékařem.

Jaterní čaj

Suroviny:
1 díl jablečníku (nať), 1 díl krušinové kůry, 1 díl Benediktu (nať), 1 díl řebříčku lékařského (nať), 1 díl violky trojbarevné (kvetoucí nať).

Postup přípravy:
Dvě čajové lžičky směsi vař 7 minut v 1/2 l vody, sceď. Pij ráno a večer po 1 šálku teplého čaje.

Čaj na žlučníkové kameny

Suroviny:
20g jablečníku (nať), 20g řepíku (kvetoucí nať), 50g máty peprné (nať), 10g reveně

Postup přípravy:
1 čajovou lžičku směsi vař 7 minut ve 1/4 l vody, sceď. Pij jeden šálek teplého čaje denně půl hodiny před jídlem.

Čaj na hemoroidy

Suroviny:
15g kopřivy, 10g smetánky, 30g natě řebříčku, 30g natě jablečníku.

Postup přípravy:
Jednu čajovou lžičku spař ve 1/4 litru vřelé vody a 10 minut vyluhuj. Pij 2 – 3x denně pomalu po doušcích.

Sirup proti kašli

Suroviny:
100 g suché natě, 3/4 l studené vody

Postup přípravy:
suchou nať vlož do studené vody. Druhý den studený nálev sceď a vař s 1/2 kg cukru do zhoustnutí. Užívej proti kašli 3x denně jednu lžičku.

Obklad

šťávu získanou z čerstvé nati smíchej s borovou pryskyřicí a přikládej na pohmožděniny.

50