Kozlík lékařský

Kozlík lékařský

30 Kč

Valeriana officinalis.
Užití: tlumí stavy vzrušení, nervozitu, úzkosti a duševní napětí. Ve vyšších dávkách působí jako hypnotikum. Velmi dobře ovlivňuje srdeční neurózu. Má se za to, že kozlík nejenže nervy uklidňuje, ale že je i posiluje.

Dostupnost: v prodeji

Množství

Lidové názvy: Baldrián, paldran, odolen
Sbíraná droga: Kořen – Radix valerianae

Čeleď: Kozlíkovité – Valerianaceae

Původ a výskyt:
Statná vytrvalá bylina rostoucí téměř po celé Evropě a Severní Americe, kam byla zavlečena. U nás se vyskytuje na mokrých loukách, v pobřežních křovinách a na zarostlých skalách. Pro farmaceutické účely se kozlík dnes převážně pěstuje, a to ve dvou odrůdách – širokolistý a úzkolistý.

Čas a způsob sběru:
Kořeny se sbírají v září a říjnu. Zbaví se zbytků lodyh, důkladně operou a řezem od kořenového krčku dolů se rozdělí na dvě-čtyři části. Suší se umělým teplem do 45 °C. Lze ho sušit též tak, že rozříznutý kořen zavěsíme na vzdušném místě.
Kořeny mají být nejméně 3 mm silné. Příměs slabých kořínků drogu znehodnocuje. Sesychá v poměru 4:1. Droga se skladuje v jutových pytlích, v lepenkových krabicích nebo v plechových obalech. Pozor! Snadno plesniví a bývá napadána skladištními škůdci. Pach kořene vábí kočky.

Nejdůležitější obsahové látky:
Droga obsahuje vedle účinných valepotriátů 0,5–1,7 % silece, alkoholy, bornylester kyseliny izovalerové, mravenčí, octové a máselné. V malém množství obsahuje také alkaloid chatinin a valerin, sliz, cukr, pryskyřice, třísloviny a další látky.

Praktické využití:
Působí jako sedativum, mírné hypnotikum a antispasmodikum. Tiší nervovou předrážděnost, nervově podmíněné křeče a posiluje nervy.
Používá se buď samostatně nebo v kombinaci s jinými drogami. Například při srdečních neurózách se kombinuje se srdečníkem, při nervové podrážděnosti s meduňkou, při nervově podmíněné nespavosti s chmelem. Nejlepší léčebné účinky má kozlíková tinktura. Pokud pijeme čaj, pak jedině studený (macerát), protože má lepší účinky. Varem se některé účinné látky ničí.

60