Echinacea, Třapatka nachová

Echinacea purpurea, třapatka

30 Kč

Echinacea purpurea.
Známá je též pod názve rudbekie či třapatka nachová a je snad nejznámější léčivou rostlinou této doby . Zabíjí bakterie a viry, redukuje alergie a nevídaně posiluje náš nespecifický imunitní systém, jehož včasná reakce na viry je rozhodující v době epidemií podzimních nemocí.

Dostupnost: v prodeji, nelze objednat

Množství

Třapatka nachová vy můžeme vypěstovat a poté si z ní připravit vlastní léčivé prostředky. Rostlinu využijeme celou – květy, stonky, listy i kořeny (ty raději vykopáváme jen v případě, že se nám dobře rozrostla). Velmi účinná je čerstvá šťáva z nati, kterou využijeme k přípravě sirupů, mastí a tinktur. K výrobě tinktury potřebujeme asi 150 gramů květů a listů, které zalijeme půllitrem 60% lihu. Postavíme na okno a občas protřepeme. Po dvou až třech týdnech přecedíme a můžeme používat. Ke kloktání ji ředíme vodou. Rostlinu sušíme ve stínu, uměle do 50 °C. Ze sušené třapatky připravujeme léčivý čaj.
Stanoviště
Pro úspěšné pěstování třapatky vybíráme slunné stanoviště. Rostlina dobře snáší i sucho a daří se jí téměř na všech dobře propustných půdách. Může zůstat více let na stejném stanovišti.

40