Srdečník obecný

Srdečník obecný

30 Kč

Leonurus cardiaca.
Užití:
jako posilující prostředek při srdečních obtížích nervového původu, úzkostlivých stavech a při astmatech nervového původu.

Dostupnost: v prodeji

Množství

Ne nadarmo se mu říká srdečník. Srdečník posiluje srdeční činnost. Také omezuje otoky nohou. Srdečník se využívá i jako nápoj. Čaj se pije dvakrát denně. Vždy jen jedna lžička sušené rostliny na jeden šálek. Uplatnění nachází i v gynekologii, snižuje klimakterické potíže. Neměli by jej užívat těhotné ženy, hrozí riziko potratu.

Český i latinský název byliny neomylně napovídá, že její hlavní síla spočívá v léčbě srdečních problémů.
Kvetoucí srdečníková nať je dodnes užívaným kardiotonikem, tedy léčivkou pro choroby související zejména s vysokým krevním tlakem.
Čaj ze srdečníku uleví při srdeční slabosti, tiší bolest srdce a pomáhá při léčbě angíny pectoris.
Snižuje tepovou frekvenci srdce a prodlužuje dobu plnění srdečních dutin krví.

Druhá účinná poloha srdečníku je zdánlivě paradoxní: má výraznou zklidňující schopnost, je dokonce třikrát až čtyřikrát účinnější než kozlík lékařský (hlavní součást valeriánských kapek). Srdečník se tedy velmi často nasazuje v případech, kdy kozlík nezabírá nebo je hůře snášen.
Působí blahodárně na celou nervovou soustavu, používá se při srdeční neuróze, bolestech hlavy, nervozitě, zvýšené úzkosti, nebo při klimakterických potížích spojených s návaly a pocením.

Léčivé účinky srdečníku pomáhají i při léčbě onemocnění štítné žlázy (ta je příčinou některých srdečních obtíží) a uplatnily se i proti zbytňování prostaty.
Některé zdroje řadí srdečník i k bylinám, které ve směsích pomáhají při léčbě mírnějších forem cukrovky.

Srdečník se používá buď v podobě dvouminutového odvaru, nebo jako nálev.
Vyšší účinnost vykazují lihové výtažky.
Na uklidnění a posílení srdce vyzkoušejte čaj, který připravíte ze směsi pěti dílů srdečníku, čtyř dílů nati meduňky a po dvou dílech listu routy, třezalkové nati, květu hlohu a kořene kozlíku.
Dvě lžíce směsi nechte louhovat dvacet minut v půllitru vody, čaj přeceďte a po třetinách vypijte během dne.

150,5