Pelyněk pravý

35 Kč

Artemisia absinthium
se využívá pouze vnitřně k podpoře trávení, při nechutenství, žlučníkových kolikách, žaludečních křečích, proti hlístům a menstruačním bolestem. Extrakt z rostliny zvyšuje sekreci žaludečních a žlučových šťáv, tlumí křeče.
Obsahové látky stimulují tvorbu žaludečních šťáv, působí mírně dezinfekčně, pozitivně působí na činnost žlučníku a jater. Pozitivně působí při nechutenství, proti zvracení, průjmům a při poruchách žlučníku. Hořčiny a silice v optimální míře zlepšují trávení, chuť k jídlu a zmírňují křeče mechanismem blokace vzruchu na nervosvalové ploténce, snižuje kyselost žaludku.
Léčitelé v rámci lidové medicíny doporučují pelyněk pravý při chřipce, nachlazení, nespavosti, při revmatismu nebo ekzémech

Dostupnost: od poloviny března

Množství

Pelyněk pravý, Artemisia absinthium, vytrvalá, přezimuje
nenáročná rostlina je vysoká až 150 cm. Je dřevnatějící a bohatě rozvětvená. Má stříbřitě-šedé plstnaté listy a trubkovité, žluté květy. Z dekorativního hlediska se pěstuje pro stříbřitě zbarvené, úzce kopinaté listy, čímž vytváří zajímavý barevný kontrast ve skupinové výsadbě s jinými trvalkami či bylinkami. Nejlépe mu vyhovuje slunečné stanoviště, suché, vápenité půdy, dobře chráněná před větrem. Vhodná je propustná, spíše sušší půda, která vyžaduje občasnou závlahu. Velmi dobře poroste v lehké písčité až kamenité zemině s dostatečným obsahem vápníku. Nesnáší promočenou zeminu. Je citlivější na zimu. V teplých zimách ale může přečkat zakrytý chvojím. Pelyněk pravý dobře roste v suchých půdách, nejlépe na vápnitých.
V lidové medicíně se pelyněk využívá pouze vnitřně, lihový roztok pelyňku jako hořké digestivum a stomachikum se využívá k podpoře trávení, při nechutenství, žlučníkových kolikách, žaludečních křečích, proti hlístům a menstruačním bolestem. Extrakt z rostliny zvyšuje sekreci žaludečních a žlučových šťáv, tlumí křeče. Obsahové látky pelyňku pravého stimulují tvorbu žaludečních šťáv, působí mírně dezinfekčně, pozitivně působí na činnost žlučníku a jater. V patřičné koncentraci a vhodných podmínkách působí obsahové látky natě pelyňku pravého pozitivně při nechutenství, proti zvracení, průjmům a při poruchách žlučníku. Hořčiny a silice v optimální míře zlepšují trávení, chuť k jídlu a zmírňují křeče mechanismem blokace vzruchu na nervosvalové ploténce. Mírně působí antisepticky a uvolňují zmíněné křeče. Je možné využít těchto látek při gastritidách se sníženou kyselostí žaludku. Někteří léčitelé v rámci lidové medicíny doporučují pelyněk pravý při chřipce, nachlazení, nespavosti, při revmatismu nebo ekzémech.
Rostlina obsahuje zejména silice, k nimž náleží také toxický thujon a thujol, dále v ní nalezneme mimo jiné glykosidní hořčiny absinthin a anabsinthin, třísloviny, pryskyřice, organické kyseliny a flavonoidy. Koncentrace přítomných hořčin a silic je vůbec nejvyšší v období, kdy začíná pelyněk rozkvétat.
Z pelyňku se sklízí zejména kvetoucí nať, a to pro přípravu nálevu, který se však vyznačuje velmi výraznou hořkou chutí. Právě tato typická hořkost pelyňku zapříčinila, že je bylina součástí mnoha alkoholických i nealkoholických nápojů. Z těch vůbec nejznámějších uveďme světoznámý Absint a Tonic. V menší míře se využívají listy rovněž v gastronomii.
Nálev – čaj. Čaj z pelyňku upravuje chuť k jídlu a zmírňuje bolesti žaludku. Avšak při nadměrném užívání může být nebezpečný díky vysokému obsahu silice. Čaj připravíme přelitím 1 lžičky natě pelyňku 1/4 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 10 minut louhovat. Užívá se 2x denně, k povzbuzení chuti neslazený, 1/2 hod před jídlem, při zažívacích obtížích po jídle.

85