Herniaria glabra Léčí zánět močového měchýře, působí močopudně. Eliminuje močový písek a kameny, Je vhodný při ledvinové kolice, pomáhá na chronické choroby ledvin. Extrakt je součástí pleťových krémů, emulzí a mastí
Průtržník lysý, selenium, Herniaria glabra, - letnička až vytrvalá nízká rostlina, dorůst do výšky 5 až 15 centimetrů a má tenké a plazivé stonky pokryté drobnými, vejčitými listy s celokrajnými okraji. Listy vytvářejí husté porosty, květy jsou drobné, žluté. Přirozeně se vyskytuje na písčitých suchých místech, písčitých a kamenitých stráních, polích a mezích, mezi kameny, mezi dlažbou. Nežádají hnojení ani nějakou zvláštní péči. Jen nemůže být v přemokřené půdě. Průtržník lysý je v zahradě ideální do skalek. Je velmi pěkný i samostatně jako solitér. Efektně působí jako zelený koberec pokrývající půdy. Vysazuje se vedle chodníků a zahradních cestiček. Vhodnými partnery pro něj jsou kvetoucí trvalky a letničky. Používá se v kosmetice, kde je jeho extrakt součástí pleťových krémů, emulzí na citlivou pokožku nebo produktů pro péči o problematickou pleť, kde pomáhá redukovat příznaky akné. Jeho účinné látky se rovněž využívají při výrobě mastí na ekzémy, vředy nebo jiné kožní problémy. Díky protizánětlivým a protialergickým vlastnostem přispívá k regeneraci poškozené pokožky a zmírnění příznaků alergií.
Léčí zánět močového měchýře, působí močopudně, eliminuje močový písek a kameny, je vhodný při ledvinové kolice, pomáhá na chronické choroby ledvin. U průtržníku se sbírá nať, která se připravuje nejčastěji jako nálev. Představuje cenný zdroj vitamínu C a minerálních látek. Nálev – čaj - 2 lžičky natě průtržníku přelijeme 1/4 l vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat v přikryté nádobě. Užívá se obvykle 3x denně, u malých dětí postačí 2x denně, ráno a večer Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Čaj můžeme bez obav pít delší dobu, nemá žádné nepříznivé účinky.
Výsev semen provádíme od březnu. Semena se řídce rozmístíme a zasypeme alabou vrstvičkou jemné zeminy. Povrch mírně stlačíme a opatrně zalijeme. Truhlík pak umístíme na stanoviště chráněné před průvanem, s teplotou nad 20 °C. Truhlík s výsevem přikryjeme skleněnou tabulkou, aby se v něm zachovala vlhkost. Až semena začnou klíčit, tabulka se odstraní, abychom zajistili dostatek světla a sníží se teplota na 20°C.