Brutnák lékařský, jedlé květy

27 Kč

Borago officinalis
je borago oficinalis, tedy stejná rostlina jako ta předchozí, nyní ale se zaměřením na využití v kuchyni.
Brutnák je statná, rychle rostoucí, medonosná rostlina s blankytně modrými květy, využívaná v kulinářství. Jeho využití v kuchyni je rozmanité. Je to zelenina, která se přidává do zeleninových salátů, má okurkovou chuť.
Lze jej dusit na másle, přidává se do nakládaných okurek a zeleniny, majonézy, studených omáček.
Je významný i jako medonosná rostlina. Vysazuje se v blízkosti včelínů, protože bohatě kvete a hlavně nesmírně dlouho. A pak se využívá samo výsevu.

Výrobce: SEMO, Balení: 1,8 g
Množství sáčků

Brutnák lékařský, Borago officinalis, - jednoletá
pochází z oblasti Středozemí. Je drsně chlupatá, bohatě větvená, až 60 cm vysoká. Má rád slunné stanoviště a propustnou, chudší půdu. Roste podél cest a při okrajích polí. Barva květů je bílá nebo modrá, kvete od května do září.
U nás se pěstuje jako léčivka i jako salátová zelenina.
Nať se sbírá na počátku květu. Sbírá se i květ.

Je prostředkem k posílení a ošetření nervového systému. Užívá se proto při neurastenii. Vnitřně v nálevu působí jako diuretikum, diaforetikum, kardiotonikum, "pročišťuje krev" a snižuje dráždivost. Zevně jako emoliens a antiflogistikum. Je vhodným prostředkem při srdečních chorobách, návalech horka, horečnatých stavech, revmatických bolestech, ženských nervových potížích a při zánětu ledvin. Jako léčivka působí protizánětlivě při příznacích revmatismu a při nemocech z nachlazení.
Olej z brutnáku se využívá ve výživě i v kosmetice. Gastronomie: Jeho využití v kuchyni je rozmanité.
Brutnák je kuchyňská zelenina, přidává se do zeleninových salátů. Lze jej podávat dušený na másle, přidává se do nakládaných okurek a zeleniny, majonézy, studených omáček.
Včelařství: Brutnák lékařský je vynikající nektarodárnou i pylodárnou bylinou jeho pyl je pro včely velmi výživný. Výhodou brutnáku je bohaté kvetení a jeho dlouhá doba kvetení, po celé léto. A také se využívá jeho samo výsev. Takže na pozemku další rok vyrostou nové rostliny. Nektar je tvořený především sacharózou a vrchol jeho sběru včelami je kolem 13. hodiny.

Většinou se vysévá v dubnu přímo na záhon. Semínka se zasypou, protože potřebuje ke klíčení tmu. Vysazujeme po třech semínkách do hnízd alespoň 30x30 cm. Pak je dobré rostliny protrhat na jednu, protože je mohutná rozroste se, a proto se mu musí poskytnout dostatečný prostor. Vysévat ho lze i do truhlíků už od března. Ke klíčení vyžaduje tmu, takže semínka dáváme hlouběji, asi 2 cm do substrátu. Vylíčí brzy, už za 5-10 dní.

SEMO
40

Vlastnosti

Balení
1,8 g