Astraragus glycfyphyllos Působí močopudně, potopudně, sedativně, snižuje krevní tlak, tlumí bílý výtok, při zevním použití snižuje vypadávání vlasů, ve formě klyzmatu tlumí krvavé průjmy, užívá se i k celkovému posílení organismu. Jako podpůrný prostředek se osvědčili u nemocných po radioterapii nebo ozařování či u nemocných AIDS (působí proti útlumu činnosti kostní dřeně a prodlužuje reprodukční období buněk). Podporuje imunitu, snižuje hladinu krevního cukru – chrání před cukrovkou, zlepšuje srdeční funkce, snižuje krevní tlak a chrání játra. Obsahuje antioxidanty – chrání před volnými radikály (před rakovinou). Používá se po chemoterapii k rychlejšímu návratu do normálního života.
Kozinec sladkolistý, Astraragus glycfyphyllos. - trvalka, u nás přezimuje má silné kořeny a rozvětvenou kořenovou hlavu, ze které vyrůstají chlupaté, silně větvené lodyhy dlouhé 60 až 150 cm. Listy jsou jasně zelené, na rubu sivozelené. Květenstvím je stopkatý hrozen tvořený až dvaceti květy bělavě žlutých až zelenožlutých. Kalich je krátký, zvonkovitý, bělavý nebo žlutobílý, lysý. Plodem je nepukavý, kožovitý, úzce srpovitý, prohnutý, nahnědlý lusk, který obsahuje 10–15 semen. Roste od nížin až po podhorské oblastí. Místy roztroušeně, místy hojně na okrajích lesů, v lesních světlinách a křovinách, na okrajích vinic, v zarostlých sadech, na opuštěných polích a na náspech. Prospívá na místech dostatečně osluněných, sušší až mírně vlhkých. Rostlina nesnáší přesazování.
Působí močopudně, potopudně, sedativně, snižuje krevní tlak, tlumí bílý výtok, při zevním použití snižuje vypadávání vlasů, ve formě klyzmatu tlumí krvavé průjmy, užívá se i k celkovému posílení organismu. Jako podpůrný prostředek se osvědčili u nemocných po radioterapii nebo ozařování či u nemocných AIDS (působí proti útlumu činnosti kostní dřeně a prodlužuje reprodukční období buněk). Podporuje imunitu, snižuje hladinu krevního cukru – chrání před cukrovkou, zlepšuje srdeční funkce, snižuje krevní tlak a chrání játra. Obsahuje antioxidanty – chrání před volnými radikály (před rakovinou). Používá se po chemoterapii k rychlejšímu návratu do normálního života. Bylina je stále zkoumána, bude mít pravděpodobně mnohem širší oblast působení.
Semena vyséváme od března do června. Před výsevem doporučujeme semena namočit do teplé vody, aby nabobtnala. Případně se může obal semen narušit. Ideální teplota ke klíčení je 20 °C. Semena vysévejte pouze na povrch substrátu. Při zálivce dbejte na to, aby se semena nevyplavila. Doba klíčení je nepravidelná, většinou se pohybuje okolo 9 týdnů a déle.