Filipendula ulmaria Užívá se k utišení bolesti a horečky. Čaj z květů působí diureticky, snižuje horečku, pomáhá při nachlazení a proti chronickým průjmům. Působí jako slabé sedativum a přináší úlevu při revmatických bolestech kloubů a zánětech. Užívá se při horečce, revmatických potížích, bolestech močového měchýře a ledvin. Nálev z tužebníku působí proti obezitě. Kořen mírní a uklidňuje při žlučníkových, ledvinových potížích.
Tužebník jilmový, tavolník, Filipendula ulmaria, vytrvalá, u nás přezimuje je to vlhkomilná rostlina. Má přímou od 50, ojediněle až do 200 centimetrů vysokou, tuhou lodyhou. Vyrůstá z dřevnatého oddenku. Vytváří bohatě větvené trsy. Vyžaduje vlhké, na minerály chudé, hlinité nebo jílovité půdy bohaté humusem a plné slunce. Roste v mokřadech, na vlhkých březích vodních toků a jezer, na vlhkých loukách, hojně v nížinách, méně v podhůří. Listy jsou na líci tmavě zelené lístky lysé, na rubové straně světle plstnaté. Květy jsou drobné o průměru až 5 mm, vonící po hořkých mandlích. Plody jsou hnědé jednosemenné lysé nažky zobánkovitého tvaru. Díky příjemné výrazné vůni se rostliny používají i v kosmetice.
Užívá se k utišení bolesti a horečky. Čaj z květů působí diureticky, snižuje horečku, pomáhá při nachlazení a proti chronickým průjmům. Působí jako slabé sedativum a přináší úlevu při revmatických bolestech kloubů a zánětech. Odvar: 1 lžíce natě na šálek vody při horečce, při revmatických potížích, při bolestech močového měchýře a ledvin. Nálev působí i proti obezitě: 1 lžíce natě na šálek vody, několik hodin necháme odstát, pak přecedíme a pijeme na lačno. Zabraňuje kvašení při zánětech střev. Pomletý kořen 3 g na šálek vody pít 3x denně. Mírní a uklidňuje při žlučníkových, ledvinových potížích.