Ferula assa-foetida používá se proti bolestem hlavy, zmírňuje příznaky hysterie a dalších nervových poruch, vegetativní neurózy a neurastenie. Používá se k léčbě popálenin a různých nehojících se ran. Zvyšuje odolnost proti nachlazení a posiluje celkovou imunitu. Působí na trávicí systém, pročišťuje a posiluje gastrointestinální trakt. Používá se při dýchacích potížích, jako je bronchitida, průduškové astma a černý kašel. Používá se také jako stimulant krevního oběhu, snižuje krevní tlak a ředí krev.
Ločidlo čertovo lejno, Asofoetida, Ferula assa-foetida - trvalka, přezimuje v teplotě do - 5°C. je západoasijská vytrvalá rostlina vysoká až 150 cm. Kvete mnoha drobnými, nažloutlých kvítků sestavených do okolíků. Vypadá jako miříkovitá rostlina, fenykl, mrkev, petržel, ale obřích parametrů. Jméno „čertovo lejno“ získala po pryskyřici vytékající z poraněného kořene prosáklého mléčnou tekutinou, která na vzduchu tuhne v hnědou, nepříjemně zapáchající hmotou, jež má v tradičních asijských medicínách léčivé účinky. Ze silného, řepovitě ztloustlého kořene vyroste přízemní růžice zpeřených listů s kopinatými úkrojky. Z ní po roce vyroste květonosná lodyha. Bývá vysoká 1 až 2 m, tlustá, pevná, přímá, v horní části silně větvená. Rostlina není na kvalitu půdy náročná, potřebuje jen dobře odvodněné a plně osluněné stanoviště, protože pochází z výše položených míst ve stepích a na okrajích polopouští. Vyžaduje místa s hlubokou a výživnou půdou, ve které dorůstá do větší velikosti a při dostatku živin i dřív vykvétá. Starší rostliny snáší při přezimování krátkodobý pokles teplot až na −5 °C. Aroma ločidla připomíná pronikavě intenzivní kombinaci česneku, cibule, římského kmínu a soli. Ločidlo je tak silný a napěchovaný antibiotickými látkami, které najdeme v podstatně menším množství v česneku a cibuli, takže prakticky nepodléhá zkáze. Význam této rostliny spočívá v léčivých účincích klejopryskyřice získávané ze sekrečních kanálků kořene.
Používá se proti bolestem hlavy, zmírňuje příznaky hysterie a dalších nervových poruch, vegetativní neurózy a neurastenie. Používá se k léčbě popálenin a různých nehojících se ran, zvyšuje odolnost proti nachlazení a posiluje celkovou imunitu.Ločidlo je velmi účinná léčivá bylina, která působí především na trávicí systém, pročišťuje a posiluje gastrointestinální trakt. Hodně se používá v ajurvédské medicíně. Pryskyřice obsahuje těkavý olej, který je stejně perzistentní ve vůni jako česnek. Odcházejí z těla dýchacím systémem a napomáhají vykašlávání ucpaných hlenů. Pronikavě ochucená gumová pryskyřice, která se získává z kořene, je se používá při léčbě jednoduchých zažívacích potíží, jako jsou větry, nadýmání, zažívací potíže a zácpa, a také při dýchacích potížích, jako je bronchitida, průduškové astma a černý kašel. Používá se také jako stimulant krevního oběhu, snižuje krevní tlak a ředí krev. Používá se v tinktuře jako mírné kardio-tonikum. Pryskyřice je používána také jako koření k ochucení pokrmů z ryb a mnohde chuťově nahrazuje česnek a cibuli. Je pravidelnou součásti vegetariánských jídel, kde napomáhá k jejich stravitelnosti a zamezuje nadýmání. Je jednou ze základních součástí Worcesterové omáčky. Množí se semeny. Na plantážích se vysévají do jamek 1,5 cm hlubokých ve sponu 1 m × 1 m. V našich podmínkách si rostliny předpěstujeme ve skleníku, kdy výsev provedeme od dubna. V prvém roce jsou semenáče choulostivé na mráz, proto se na zimu přikrývají.