Bazalka posvátná, Tulsi / letnička

Bazalka posvátná, Tulsi

30 Kč

Occimum sanctum
má výrazné antioxidační účinky, jejichž prostřednictvím stimuluje imunitu, zmírňuje stres, zvyšuje fyzickou sílu a obranyschopnost. Stimuluje srdce, očišťuje krev, působí protizánětlivě, také reguluje tlak a hladinu cukru v těle. Působí příznivě na nervový systém a také se dá pozitivně užít při křečích. Má terapeutický efekt při kašli, podporuje vykašlávání, mírní bolesti hlavy, artritidě, revmatismu, horečky a srdečních potíží. Je účinná na vyvolání pocení a odstranění horečky při většině nachlazení. Působí proti chřipkám a plicním problémům včetně alergií. Užívá se k podpoře chuti k jídlu, zlepšuje vstřebávání, posiluje nervovou tkáň a zlepšuje paměť.

Množství

Bazalka posvátná, Tulsí, Bazalka indická, Occimum sanctum, letnička
ukrývá v sobě pozitivní sílu, tvoření a aktivitu.
Studie prokázaly, že má srovnatelné účinky jako diazepam nebo antidepresiva. Tulsí v hindštině znamená nejlepší ze všech. Je silným antioxidantem. Bazalka posvátná je přes půl metru vysoký, hustě větvený polokeř. Listy má vejčité, řapíkaté a mají jemně zubaté okraje. Drobné květy mají bílou či nachovou barvu, plodem je hnědočervená vejčitá tvrdka. Z účinných látek jsou to esenciální oleje, aromatické silice, alkaloidy, fenoly, saponiny, flavonoidy, organické kyseliny, taniny a steroidní látky. Vyžaduje slunná stanoviště, to pak nejvíc obsahuje účinných látek. Půda by měla být lehčí a výživná, hlinito-písčitá a propustná. Měla by být sušší, vhodné je do ní přidat organické hnojivo. Teploty blížící se k nule bazalku zlikvidují. Lze ji pěstovat i v květináči. Přes zimu se rostlina přenese na světlé místo se zimní teplotou cca +8 až +10 °C. A minimálně zaléváme.

Tulsí zpomaluje proces stárnutí. Působí pozitivně na nervový systém, působí výrazně proti stresu a snižuje úzkost. Posiluje mysl a mozek, zlepšuje pozornost a krátkodobou paměť. Zvyšuje vitalitu a má povzbuzující účinky, celkově posiluje organismus. Tlumí alergické projevy, působí jako antihistaminikum. Posiluje imunitní systém, poskytuje podporu během rýmy a nachlazení. Příznivě ovlivňuje dýchací ústrojí, má antibakteriální, antivirové účinky. Je účinná při bolestech v krku. Má protizánětlivý a analgetický účinek srovnatelný s léky jako jsou ibuprofen nebo aspirin. Příznivě ovlivňuje funkci jater, zlepšuje trávení a vstřebávání látek ze stravy důležitých pro organismus. Má močopudné účinky, čímž podporuje vyloučení škodlivin z těla. Výzkum ukazuje, že pravidelné užívání tulsi je prevencí proti rakovině.
Tulsí je v jihoasijské kuchyni oblíbená k dochucení širokého spektra pokrmů. Aromatické listy bazalky posvátné nalezly uplatnění také při výrobě parfému a používají se do šňupavého tabáku.
Předmětem sběru je celá rostlina, včetně květů, kořenů i semen, ale hlavně se využívá kvetoucí nať a listy, nejlépe během dopoledne – v době těsně před rozkvětem. Suší se ve stínu v tenké vrstvě. Teplota při sušení nemá přesáhnout +35°C. Skladujeme v dobře uzavřených nádobách na tmavém místě.
Bazalku posvátnou je možné i zamrazit. Nejprve ji omyjeme, necháme okapat a oschnout. Následně otrháme oschlé lístky a vložíme do mikrotenového sáčku. Nakonec odsajeme vzduch a uložíme do mrazničky.
Čaj z bazalky posvátné: 1 lžička bazalky posvátné na jeden šálek. Zalijeme vařící vodou a necháme 3 minuty louhovat. Čaj pijeme přecezený, teplý nebo studený.
Čaj se dá připravit také jako ledový, tedy podávaný s ledem.
Čaj z bazalky posvátné: Tulsi zalijte vroucí vodou (100 °C) v poměru 1 čajová lžička na 1,5 - 2dl. Pro přípravu čaje v konvici přidejte 1 lžičku navíc. Doba vyluhování 10 minut (přikrytý šálek), poté přeceďte. Denní dávka jsou 3-4 šálky čaje.

Na chlad je méně citlivá, než je známá bazalka pravá. Proto semena vyséváme už od března. Jen mírně zasypeme substrátem, mírně zalejeme a umístíme na teplo. A výsev udržujeme vlhký. Často větráme, abychom omezili napadení plísněmi a půdními chorobami. Klíčí velmi dobře a poměrně brzy. Takže v polovině května máme krásné, silné rostliny.

JIKL
3

Vlastnosti

Balení
20 semen