Kalisie voňavá

60 Kč

Callisia fragrans
nejvíce účinných látek je v liánovitých šlahounech s kolénky, které se tvoří až u starších rostlin. Sklízet se mají, když získají nafialovělou barvu, měří aspoň dvacet centimetrů a mají nejméně sedm kolének. Z nich se připravuje tinktura, ale i čerstvá šťáva, šlahouny se rovněž jen tak žvýkat. 
Má schopnost zbavovat organismus škodlivin. Její detoxikační účinky jsou natolik silné, že někdy začátek očistné kúry doprovázejí kožní problémy, otoky či mírná nevolnost jako reakce na rychlý a důkladný odchod jedů z těla. Tyto potíže však po pár dnech zmizí a játra, ledviny, slinivka, žlučník, trávicí systém, močové i dýchací cesty jsou dokonale vyčištěné a jejich funkce posílena. Stejně výrazné je i antioxidační působení, díky němuž se organismus regeneruje a omlazuje

Dostupnost: od poloviny března

Množství

Kalísie voňavá, Kalísie vonná, Zlatý vlas Callisia fragrans - vytrvalá, přezimuje v teplotách nad +15°C
Kalísie je robustní vytrvalá rostlina podobná voděnce. Miluje vláhu, teplo a nepřímé sluneční světlo. Na prudkém slunci se často listy pálí. Je to rychle a bujně rostoucí druh, proto je potřebné časté přihnojování. Z hlavního výhonu vyrůstají horizontální lianovité, nafialovělé oddenky složené z kolének a ukončené rosetou listů.

Kalísie voňavá výborně stimuluje imunitní systém, je účinný antioxidant, povzbudivě působí na ochranné buňky-zabijáky a velmi pomáhá organismu proti škodlivým mikroorganismům. Doporučuje se při cukrovce, rakovinných onemocněních, nemocech žaludku, tenkého střeva, sleziny, ledvin, žlučových cest. Léčí průduškové astma, alergie, žaludeční a dvanácterníkové vředy, zpevňuje cévy. Zlepšuje stav nemocných a často přispěje k úplnému vyléčení z průduškového astmatu. Vylučuje toxické látky z organizmu a užívá se při léčbě alkoholové a nikotinové závislosti. Má antibakteriální a protisklerotický účinek, léčí nemoci prostaty, endokrinní soustavu a narušenou látkovou výměnu. Kalísie voňavá léčí alergie, Alzheimerovu nemoc, Parkinsonovu chorobu, roztroušenou sklerózu, artrózu, arytmii, astma. Léčí bakteriální a virové onemocnění, migrény a bolesti hlavy, bolesti kloubů, bolesti páteře, bolesti uší, zánět nosních mandlí, bolesti zubů, záněty dásní, bradavice, Crohnovu nemoc. Reguluje průjmy a zácpy, cysty v prsou, varleti, odstraňuje otoky, cukrovku, hojí rány a spáleniny, léčí vysoké horečky, kašel, bolesti v krku, chřipku, angínu, konečník, lymfatické cesty. Stimuluje imunitní systém, rozpouští malé ledvinové kameny a písek, mykotická onemocnění, omlazuje buňky a zpomaluje stárnutí. Léčí ostruhy, pálení žáhy, podporuje srdce, cévní a žilní systém, snižuje vysoký krevní tlak, odstraňuje syndrom chronické únavy, polypy v nose, vředy, polypy ve střevech a ve žlučníku. Léčí oční šedý zákal a snižuje dioptrie, rakovinu všeho druhu. Pomáhá komplexně vyčistit organizmus, léčí slinivku, záněty žaludku, dvanácterníku, slezinu, štítnou žlázu, endokrinní systém, zánět průdušek, žlučníkové kameny.

Vědecké výzkumy prováděné jak v USA, tak i v Rusku prokázaly, že
šťáva z Kalisie obsahuje látky, které brání v bujení rakovinných buněk. Dá se použít u nádorů, které se z důvodu umístění nedají operovat a u metastáz, které již z důvodu rozsáhlosti jsou také neoperovatelné a nakonec i u odoperovaných nádorů v posílení imunity. Lidské tělo, které má dispozice k rakovinným novotvarům nemá ani po operaci stoprocentní jistotu, že za nějaký čas se rakovinné onemocnění neobnoví. Užíváním kalisie voňavé se šance na přežití podstatně zvýšují. Výborně stimuluje imunitní systém, povzbudivě působí na ochranné buňky-zabijáky a velmi pomáhá organismu proti škodlivým mikroorganismům. Účinkuje jako biogenní stimulátor, ale i efektivně léčí mnohá onemocnění. Užíváni odvaru z listů kalísie léčí mnohé vnitřní nemoci. Pomáhá odvádět odpady z organizmu, rozpouští malé močové kameny i písek z ledvin.

Pro přípravu domácího léčení používáme rostoucí oddenky s kolénky. Odstřihneme je a vložíme do plastového sáčku a dáme do ledničky. Působení chladu má vliv na ukládání léčivých látek do kolének, která jsou na oddenku v pravidelných rozestupech. Po 14 dnech je kumulace léčivých látek v kolénkách dokončena. Připravené oddenky nakrájíme na malé špalíčky tak, že odřízneme dílky s kolénky, po jejichž obou stranách zůstanou malé části oddenků. Přichystáme si kvalitní destilát, nejlépe domácí pálenku – slivovici, hruškovici nebo lepší vodku. Do nádoby o objemu 0,5 litru nasypeme patnáct až dvacet kolének a zalijeme je alkoholem. Před tím můžeme kolénka lehce vidličkou pomačkat. Nádobu uzavřeme a uložíme do temna. Po dvou týdnech je výluh připraven k užívání. Kolénka v něm můžeme ponechat, nebo lihový výluh přecedíme. 

Žvýkačka. Pro posílení pevného zdraví a jako dobrá prevence může sloužit i „žvýkačka“ z části listu nebo oddenku. Žvýkáme maximálně 3x denně, vyžvýkaný zbytek vyplivneme.
Čerstvá šťáva (pro vnitřní i vnější použití) Listy a oddenky vložíme do odšťavňovače určeného pro zelené listy. Pokud ho nemáme, můžeme pro malé množství použít i lis na česnek nebo vše podrtit v mixéru a přecedit. Šťáva se užívá po lžičkách nebo se s ní potírají velké rány – urychluje jejich hojení. Šťávu neskladujeme déle než 2 dny.
Výluh (pomáhá při žaludečních obtížích, při cukrovce i při nadýmání) Dva listy kalisie vložíme do nádoby s 0,5 litrem vařící vody. Povaříme 4 minuty a necháme pozvolna zchladnout. Pijeme malý šálek teplého čaje 3x denně půl hodiny před jídlem. Kůru držíme 10 dní. Poté si dáme dva týdny pauzu a podle potřeby můžeme opět nasadit.
Balzám. Do skla dáme 40 ml olivového oleje a 30 ml lihového výluhu minimálně z 20 kolínek, uzavřeme a 7 min. prudce třepeme před upotřebením, aby se složky spojily. Balzám je na vnější použití.
Odvar Jeden velký list kalisie povaříme na mírném ohni ve skle nebo smaltované nádobě v litru vody minimálně 15 minut, list odstraníme a odvar necháme vychladnout a potom uložíme v chladničce. Odvar je určen na vniřní i vnější použití, spotřebujte jej do několika dnů.
Kalisiový olej. Výhonky kalisie vonné rozmixujeme a zalijeme olivovým olejem v poměru 1 díl kalisie a 2 díly oleje, dáme na plotnu a při teplotě 30 – 40 °C zahříváme 8 až 10 hodin. Olivový olej můžeme nahradit řepkovým nebo slunečnicovým, tyto oleje jsou na pokožce méně cítit. V létě místo zahřívání na plotně můžeme sklenici s kalisií a olejem vystavit na slunci v okně po dobu tří neděl a pak scedit. Používá se jako mazání. Trvanlivost asi 1 rok.

40