Rýmovník mexický

40 Kč

Plectranthus amboinicus
velkolistý rýmovník
Léčí nachlazení, rýmy, bolesti v krku a hlavy, kašel, užívá se při horečce, kožních onemocněních jako jsou ekzémy či bodnutí hmyzem. Má i antioxidační účinky, využívá se k detoxikaci. Pozitivně účinkuje při vysokém krevním tlaku, problémech s trávením či ledvinami. Působí proti stresu a psychickým potížím.
Už jen pobyt v místnosti s rostlinou rýmovníku zlepšuje dýchání. Proto se květináče s rýmovníkem dávají do ložnic astmatikům, aby se jim lépe dýchalo, i do jiných místností.
Užívanou částí jsou listy, které se žvýkají nebo drtí do čaje. Stejně účinné jsou i inhalace kdy stačí listy rozmačkat a polepšit si čicháním příjemné vůně.

Dostupnost: od poloviny dubna

Množství

Rýmovník mexický, velkolistý, Plectranthus amboinicus, vytrvalý, přezimuje v teplotě nad +15 °C
je to keř patřící do skupiny rostlin obsahující mentol. Rostlina je široká, přepadající. Je vhodná i do závěsných nádob. Má chlupaté, oválné, až 10 cm dlouhé a 6 cm široké, jemně zubaté listy. Chlupy na povrchu dávají rýmovníku světle zelený až stříbrný nádech. Nesnáší dlouhodobé přemokření. Pochází ze skalnatých oblastí deštných pralesů v Austrálii.

Má silné dužnaté listy, které nelze usušit. I měsíc po utržení jsou stále svěží a vlhké. Má příjemnou, meduňko mátovou vůni. Je hojně využívá k provonění místnosti, k léčení, v kulinářství. Přikládá se na mírně zahojené rány, působí mírně protizánětlivě, působí proti plísním. Používá se k léčbě nachlazení, rýmy, bolestech krku a hlavy, kašle, při horečce, kožních onemocněních jako jsou ekzémy či bodnutí hmyzem a mnoha dalších neduhů. Dle některých zdrojů má i antioxidační účinky, lze ho využít tedy i k detoxikaci, rovněž účinkuje při vysokém krevním tlaku, problémech s trávením či ledvinami. Působí také proti stresu a psychickým potížím.
Obsahuje účinné látky jako jsou vonné silice (voní jako eukalyptus), ale také omega-6 mastné kyseliny, vitamín K, A a C. Obsahuje vitaminy C, A a E a éterické oleje. Užívanou částí jsou listy, které můžeme rozdrtit do čaje nebo je žvýkat.
Čaj z rýmovníku se používá při nachlazení. Připravuje smísením 5 omytých lístků rostliny přelitých převařenou a mírně vychladlou vodou. Výluh se může dochutit medem a popíjí se co nejteplejší.
Sirup z rýmovníku se vyrobí tak, že se nadrtí se lístky, které se smísí s cukrem a menším množstvím vody. Tato směs se podává 3x denně.
Velmi účinné jsou ale i inhalace kdy stačí listy rozlomit a rozmačkat a čichat příjemnou vůni. Už jen pobyt v místnosti s rostlinou rýmovníku zlepšuje dýchání. Proto se květináče s rýmovníkem dávají do ložnic astmatikům, aby se jim lépe dýchalo či do dalších místností.
Kromě toho odpuzuje hmyz, včetně molů.  Jeho aromatická vůně odpuzuje téměř všechny druhy škodného hmyzu. Repelent se vyrábí jednoduchým louhováním v převařené vodě. Výluh se následně scedí a přidá se k němu ocet. Směs se skladuje v lednici a při potřebě se jím můžeme potírat. K výrobě se smísí zhruba půl hrnku nastříhané rostliny a půl litru vody.
V našich podmínkách se rýmovník pěstuje jako pokojová rostlina, na světlém místě. Rostlinu na jaře přesazujeme do o trochu většího květináče do zahradnického substrátu pro pokojové rostliny nebo substrát na bylinky. Od jara do podzimu přihnojujeme hnojivem na bylinky nebo jiným přírodním hnojivem. Rostlinu můžeme přes léto umístit ven na světlé místo a uklidit ji domů až koncem srpna. Na zimu rýmovníku dopřejeme sucho, světlé místo s teplotou nad 15 °C a omezíme zálivku. Snese i vyšší teploty v obývaných místnostech.

80