Santolína cypřiškovitá

50 Kč

Santolina chamaecyparissus
santolina či svatolina se využívá k léčbě pohybového aparátu, na záněty kloubů, revmatismu, bolavých svalů, na výplachy očí a k omývání pokožky při různých kožních problémech. Lze ji použít jako hojivý obklad na rány a pro tvorbu nové tkáně v jizvě. Perfektně funguje i jako analgetikum, působí proti střevním parazitům a povzbuzuje činnost jater.
Vnitřně se santolína užívá jako čaj či nálev, ale vždy jen v malých dávkách. Odvar pomáhá i při nedostatečné nebo naopak silné menstruaci. Výborně povzbuzuje produkci trávicích šťáv a enzymů, což účinně pomáhá ke zklidnění žaludku. Často je doporučována jako podpůrný prostředek při žloutence a problémech se žlučníkem. Je účinným prostředkem proti obtížnému hmyzu, ve formě vykuřovadla nebo přírodního repelentu.

Dostupnost: od poloviny března

Množství

Santolína cypřiškovitá, Svatolína, Santolina chamaecyparissus, vytrvalá, mrazuvzdorná až do -10 °C.
je to stálezelená vytrvalá, rostlina ze suchých oblastí středomoří. Její stříbřité, plstnané listy připomínají řebříček. Každý stonek vypadá jako kmen stromu s větvemi. Díky své dekorativnosti se vrací do módy. Vyhovuje jí co nejvíce slunce, půdu vylehčenou drobným štěrkem či pískem a chudou, tedy málo živin. V tomto svatolina prospívá. Pak je krásně stříbřitá a voňavá. Při přebytku dusíku roste bujně, ale je zelenější a méně voní. Nejlepším hnojivem je dolomitický vápenec a dřevěný popel a při výsadbě je dobrá hrstka vyzrálého kompostu.
Kompaktní tvar keříků udržíme sestříháváním, které provádíme brzy zjara. Svatolina odolává nízkým teplotám, ale déletrvající holomrazy ji mohou poškodit. Svatolina je krásná, půdopokryvná rostlina, která upoutá zejména svými modrostříbrnými, jemně vykrajovanými, drobnými listy. Je neopadavá, takže je ozdobná po celý rok. V létě navíc nabízí kvetení v podobě malých, sytě žlutých hlaviček, podobných heřmánku, ale bez bílých okvětních plátků. Listy při doteku vydávají silnou, kořeněnou vůni. Santolina cypřišová je prospěšná v růžové zahradě. Vysazená pod keře růží nebo kolem nich zabraňuje jejich napadení hmyzími škůdci. Krásně vypadá vysázená kolem chodníčků, ve skalkách a na okrajích menších záhonů. 

Pomáhá při vaginální infekci vyvolané kvasinkovou infekcí. Čaj má protizánětlivé, antiseptické a hojivé účinky. Pomáhá při špatném trávení, plynatosti, pálení žáhy a čistí ledviny. Užívá se proti střevním parazitům, na choroby spojené s pohybovým aparátem, záněty kloubů a revmatismus, na výplachy očí a k omývání pokožky při různých kožních problémech. Pro léčebné účely se sbírá kvetoucí nať, která se suší a ze které se dělá odvar. Ten pomáhá při nedostatečné i silné menstruaci, léčí ledviny a povzbuzuje jaterní činnost, dále působí proti střevním parazitům. Zevně se užívá proti nejrůznějším kožním chorobám a ekzémům. Většinu esenciálních olejů obsahují kvetoucí hlavičky. Čaj ze svatolíny povzbuzuje produkci trávicích šťáv a enzymů, což účinně pomáhá ke zklidnění žaludku, podporuje činnost jater, doporučuje se proto jako podpůrný prostředek při žloutence a problémech s žlučníkem. Pomáhá proti křečím spojeným s menstruací, proti nadýmání a také proti zánětům v kloubech i s bolavými svaly.
Sušená i čerstvá svatolína se uplatní v kuchyni jako koření. Její vůně má svěží pryskyřičné tóny, právě svatolína cypřiškovitá je aromatičtější než jiné druhy. Její aroma může připomínat olivy nebo maggi, proto se svatolíně také někdy říká olivová bylinka. Používá se jako přísada do bylinkového másla, tvarohových pomazánek, grilovacích marinád nebo pesta. Jako zelené koření dochutí zeleninové saláty, také brambory nebo rybí speciality. Do teplých jídel se přidává až těsně před koncem přípravy.
Usušený větvičky santoliny slouží jako přírodní repelent hmyzu, včetně můr. Zavěšují se do pokojů a šatních skříní. Sušené listy a květy v pytlících se vkládají do složeného lněného prádla pro ochranu před hmyzími škůdci.

85