VODNÍ výsev: březen až duben do skleníku, truhlíku jasně oranžová dužina hmotnost plodu až 4 kg
popis výrobce semen, SEMO: Meloun vodní Primaorange F1 je raný hybrid s jasně oranžovou dužninou obsahující velmi málo semen. Plody kulovitého tvaru dorůstají hmotnosti 2,5 až 4 kg. Pokožka plodů je zelená s tmavými pruhy. Obsah cukru je okolo 11 až 12 %.
Vodní je tvořen načervenalou vodnatou dužninou a zelenou kůrkou se světlými a tmavými pruhy v závislosti na odrůdě. Ve vnitřku dužniny se nachází rovnoměrně rozmístěná semena. Může dosahovat váhy až okolo 15 kg. Nejtěžší známý meloun na světě vážil 159 kg.
Cukrový se od melounu vodního liší velikostí, barvou, chutí plodu i vzhledem rostliny. Vzhled plodů se liší v závislosti na kultivaru. Slupka je v odstínech žluté či zelené barvy a může být úplně hladká, nebo síťovitě rozpraskaná a hrbolovitá. Dužnina zralých plodů je žlutá. Plody mají o 10 % méně vody a váží 1–3 kg. Dužnina plodů se nejčastěji konzumuje syrová. Lze ji však i vařit či nakrájet na plátky a sušit.
Melouny mají vegetační dobu zhruba o 3 týdny delší, než dýně. U dýně je to 110-130 dní, u melounu 130-150 dní. Proto někdy nestíhají dozrát. Ale jejich požadavky na úspěšné pěstování jsou podobné. Abychom zkrátili vegetační dobu, je nutné vysazovat po zmrzlých už pěkně narostlé rostliny. Meloun potřebují prostor, teplo a vlhko. Největší nároky na vodu má rostlina v době květů a tvorby plodů, tedy od začátku července. Zálivka se provádí večer. Nevadí mu nadbytek dusíku. Čím více živin je mu dopřáno, tím lépe poroste.
Plody se sklízejí koncem srpna a během září. V té době plod již neroste a stopka zasychá. Mimo seschlé stopky je důkazem zralosti žlutý flek na spodní části plodu. Po zaklepání by měl plod dunět a když se v ruce stlačí, měl by vrzat. Cukrový meloun výrazně voní a kolem stopky má popraskanou slupku.