Popis výrobce semen, SEMO: Středně raný hybrid, kompaktního vzrůstu. Odrůda s geneticky nehořkými plody, tupého tvaru s bílými ostny. Velmi odolná vůči plísni okurkové. Plody jsou zvláště vhodné pro výrobu kvašáků.
Okurky jsou původně tropické a subtropické liány, které jsou z původních stanovišť zvyklé na vyšší teploty. Nespěchejte proto s jejich výsevem, počkejte až se půda na jaře dostatečné prohřeje, počáteční růst okurek bude rychlejší. První sklizně se výrazně urychlit, předpěstuje-li se sadba ve skleníku a vysadí na záhon po zmrzlých. Potřebná noční teplota pro nasazování plodů, a ta je nad +15°C. V noci. Při poklesu nočních teplot pod tuto hranici, rostlina omezuje nasazování plodů. Při poklesu noční teploty pod +10°C, přestane nasazovat plody úplně. Ale rostlinu to nepoškodí. Přes den pokračuje v růstu, jen neplodí.
PARTENOKARPIE je vývoj plodu bez oplození, je spojována s hadovkami. Později i se salátovkami. A nyní už i s nakladačkami. Výhodou partenokarpických nakládaček je ranost a rychlý nástup do plodnosti. Proto v okurkově špatných letech přinesou partenokarpické nakládačky vyšší úrodu než odrůdy klasické. Klasické okurky potřebují k vývoji plodu přenesení pylu ze samčího květu na samičí a oplození samičího vajíčka. Když k tomuto procesu nedojde, neopylené květy se dále nevyvíjejí, zaschnou nebo uhnijí. U partenokarpických odrůd se plody vyvíjejí i bez opylení. U takových plodů se nevyvíjí semena, mají nanejvýš zakrnělé zárodky. Partenokarpie je schopnost rostliny nasadit plody bez jejich opylení.
Opylení – to je přenos pylu z prašníků na bliznu. Oplození – to je splynutí pylové láčky s vajíčkem v semeníku a vznik základu semínka.
Partenokarpie má jeden negativní průvodní jev. V případě náhodného opylení partenokarpické odrůdy dochází k tvorbě deformovaných – hruškovitých a prohnutých plodů. V části plodu, kde se vyvíjí semena, dochází k rychlejšímu vývoji pletiv a následkem jsou zmíněné deformace. Moderní odrůdy partenokarpických nakládaček mají už výraznou odolnost k tvorbě deformovaných plodů.
Sprchávání plodů v průběhu vegetace bývá způsobeno nedostatkem dusíku a podvýživou rychle se vyvíjejících rostlin. Okurky jsou velmi náročné na hnojení dusíkatými hnojivy. Současně ale nesnáší vyšší koncentraci průmyslových hnojiv a proto je doporučujeme přihnojit v průběhu vegetace. Okurky jsou citlivé na přípravky na bázi chlóru, proto je nepoužívejte. Chlór uvolněný z draselné soli negativně působí na klíčení rostlin i na další růst.
Sortiment nakládaček se za poslední roky výrazně obměnil. Vysoká tolerance k plísni okurkové je standardem u všech nových odrůd. Totální rezistence k tomuto patogenu u okurek neexistuje. Označení „protiplísňové okurky“ je zavádějícím reklamním sloganem.
Střapečková okurka: Takto se označuje schopnost rostliny nasadit za každým listem 3-5 samičích květů. Podle toho, v jakých teplotních podmínkách rostlina roste a jak je živena, se pak na každém nodu vyvíjejí 2–3 plody. Co se výše uvádělo o hnojení dusíkem platí pro střapečkové odrůdy dvojnásobně. Vyšší násada plodů a schopnost rostliny udržet je, závisí na dostatečném zásobování vláhou a dusíkem.
VERTIKO SYSTÉM je vybudování dokonalé opěrné konstrukce se sítí, s oky pro nakladačky či salátovky. Základem úspěšného pěstování okurek na sítích je jejich vyštipování. Odstraňujte všechny postranní výhony a malé plůdky vyrůstající z paždí listů až do výšky 50 cm. I když se tímto opatřením oddálí první sklizeň, je nezbytné pro zdárný vývoj v následném období. Rostliny musí nejprve pořádně zakořenit a nesmí se oslabovat tvorbou plodů a postranních výhonů. Dalším krokem je důsledné navádění rostlin. Od začátku navádějte do jednotlivých ok sítě hlavní vrchol okurky a od 50 cm výšky rostlin i postranní výhony. Co nejrychleji zaplňte síť a vyveďte rostliny až k hornímu drátu, kde je nechejte růst volně zpět dolů. Růstový vrchol můžete nahoře zaštípnout, postranní výhony nechte růst volně dolů. Okurka nemá ovíjivou lodyhu a úponky nezajistí dostatečné samovolné uchycení k síti, proto je navádění do ok sítě nezbytné, dokud nedosáhnou rostliny vrcholu sítě.